Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об обеспечении прав и свобод внутренне перемещенных лиц" (относительно обеспечения прав внутренне перемещенных лиц на получение коммунальных услуг)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.03.2015 № 2481
Дата рассмотрения: 27.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб на отримання комунальних послуг)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до ст. ст. 21, 24 Конституції України громадяни України мають рівні конституційні права та свободи, є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками політичних переконань, місця проживання за мовними чи іншими ознаками.

На цей час внутрішньо переміщені особи розміщуються в придатних для проживання місцях компактного поселення, таких як містечка із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях пансіонатах, готелях тощо.

В умовах недостатньої урегульованості законодавством питань визначення місць компактного поселення внутрішньо переміщених осіб виникають непоодинокі випадки завищення вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу які споживаються внутрішньо переміщеними особами.

Такі дискримінаційні дії допускаються як з боку власників (балансоутримувачів) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, так і з боку постачальників комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу.

Так, непоодинокі випадки, коли власники (балансоутримувачі) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб стягують з останніх вартість комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу на свій власний розсуд.

Також, є випадки коли в умовах відсутності інформації у постачальників комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу про використання певного майна (містечок із збірних модулів, гуртожитків, оздоровчих таборів, будинків відпочинку, санаторіїв, пансіонатів, готелів тощо) для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, замість цін та тарифів, які встановлені уповноваженими державними органами для населення постачальниками таких товарів та послуг застосовуються ціни та тарифи для юридичних осіб, які значно вище.

Такі дискримінаційні дії по відношенню до внутрішньо переміщених осіб унеможливлюють їх проживання в місцях їх компактного поселення та порушують їх конституційні права.

З огляду на вищевикладене та конституційні вимоги, розроблено зазначений законопроект задля забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб за місцем їх фактичного проживання на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення.

2. Цілі й завдання прийняття Закону

Основною метою зазначеного законопроекту є відновлення прав внутрішньо переміщених осіб на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу за відповідними цінами та тарифами, які встановлені уповноваженими державними органами для населення та усунення дискримінації, що виникла.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроектом пропонується доповнити частину 2 ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", якими визначити, що адресою фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).

Законопроектом пропонується внести зміни до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", якими передбачити, що внутрішньо переміщена особа має право на оплату вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо) за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення.

Законопроектом пропонується доповнити Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" статтею 9-1 "Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на отримання комунальних послуг", якою пропонується:

- зафіксувати державні гарантії прав на отримання зареєстрованими внутрішньо переміщеними особами комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місцях компактного поселення (містечках із збірних модулів, гуртожитках, оздоровчих таборах, будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях тощо) за відповідними тарифами, встановленими на такі послуги та товари для населення;

- врегулювати питання обміну інформацією щодо підтвердження факту використання майна для поселення зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб між структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій з питань соціального захисту населення, власниками майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб та постачальниками комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу;

- заборонити власникам майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб стягувати з таких осіб компенсацію вартості комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу, яка не відповідає вартості відповідних тарифів на такі послуги та товари для населення;

- заборонити постачальникам комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу в місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб застосовування інших тарифів, ніж для населення;

- зобов'язати власників майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб вжити заходи щодо встановлення засобів обліку спожитих комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу для задоволення власних побутових потреб внутрішньо переміщених осіб.

Також законопроект зобов'язує Кабінет Міністрів України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття Закону

Наслідком прийняття цього проекту стане відновлення прав внутрішньо переміщених осіб на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу за відповідними цінами та тарифами, які встановлені уповноваженими державними органами для населення та припинення дискримінаційних дій до них з боку власників (балансоутримувачів) майна, що використовується для компактного поселення внутрішньо переміщених осіб, та з боку постачальників комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу.

 

Народні депутати України

Геращенко І. В.

Кондратюк О. К.

Іонова М. М.

Войцеховська С. М.

Луценко І. П.

Гриневич Л. М.

Опрос