Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно ограничения предвыборной агитации и противодействия скрытой рекламе

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.08.2015 № 2474а-1
Дата рассмотрения: 20.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження політичної реклами та протидії прихованій рекламі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Необхідність прийняття законопроекту обґрунтовується проблемою низькоякісного змістового наповнення більшої частини політичної реклами (агітації), відсутністю під час виборів справжньої дискусії щодо програм кандидатів, партій та підходів до їх реалізації. Необхідно забезпечити здійснення виборцями усвідомленого, а не лише вільного волевиявлення. Проблемою також є наявність недоліків у чинному виборчому та рекламному законодавстві України, а саме, в аспекті регулювання передвиборчої агітації й політичної реклами (зокрема дані поняття є надто близькими за своїм змістом й одночасне застосування одразу двох понять спричиняє труднощі в правозастосуванні). Це провокує необхідність прийняття змін, що дозволять забезпечити основні принципи виборчого права, а так само забезпечити можливість вільного та ефективного функціонування засобів масової інформації з можливістю їх максимальної свободи та незалежності, але разом із тим - і недопущення зловживання даною свободою на користь політиків.

Разом з тим, повна заборона політичної реклами в окремих видах засобів масової інформації призведе до явного погіршення фінансового становища найбільш незалежних із них, тобто тих, які хоча б частково є самоокупними, і в той же час - у виграші виявляться ЗМІ, практично цілком фінансовані олігархами (залежність яких від надходжень від політ реклами є меншою). Значну кількість фінансування засобів масової інформації складає оплата політичної реклами, яка одночасно зазвичай становить і левову частку виборчого фонду політичної партії чи кандидата.

Окремо також існує проблема, що потребує вирішення - це маркування агітації (політичної реклами) і реклами комерційної. Ця проблема є складовою частиною системної проблеми використанням "джинси" у засобах масової інформації (зокрема, в період виборчого процесу) та інших порушень рекламного законодавства.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є запровадження заборони телевізійної та радійної агітації кандидатів у депутати місцевих рад, кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів, старост, місцевих організацій партій (за винятком роликів тривалістю від 3-х хв.), а також відповідної агітації на носіях зовнішньої реклами та у міжвиборчий період, разом з виокремленням чіткіших загальних вимог до маркування реклами і встановлення відповідальності за відповідні порушення.

Основними цілями законопроекту є:

- покращення якості та рівня інформативного навантаження передвиборної агітації в аудіовізуальних ЗМІ;

- забезпечення дотримання вимог законодавства про рекламу, зокрема в аспектах маркування реклами та відповідальності за рекламні порушення;

- забезпечення умов для гідного та вільного функціонування засобів масової інформації, як в аспекті можливості отримання прибутку від розміщення агітації, так і в аспекті не перетворення ЗМІ на "піар-зброю" у змаганні між кандидатами;

- гарантування належного інформування виборців про виборчий процес через ЗМІ шляхом недопущення прихованої реклами в інформаційних матеріалах;

- визначення передвиборних дебатів як власних програм телерадіоорганізацій, які є безкоштовними для кандидатів-учасників;

- забезпечення використання в законодавстві єдиного терміну "передвиборна агітація" та відмова від терміну "політична реклама".

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується заборонити агітацію (політичну рекламу) в міжвиборчий період, а також взагалі заборонити агітацію на носіях зовнішньої реклами.

Передбачена низка обмежень та вимог щодо агітації в аудіовізуальних засобах масової інформації, а також вимог до соціальної реклами та агітації в друкованих засобах масової інформації. Зокрема, пропонується встановити мінімальну трихвилинну тривалість агітаційних аудіо- та відеороликів та встановити вимогу щодо єдності сюжету такого ролика, щоби забезпечити його якісне змістове наповнення. А також запровадити дотримання вимог маркування політичної у друкованих засобах масової інформації.

Крім цього, передбачаються вимоги до новинних та інформаційних матеріалів засобів масової інформації щодо недопущення виокремлення певних кандидатів, найменувань політичних партій або подання іншої інформації, що привертає увагу до таких суб'єктів. Натомість пропонується подавати в кожному інформаційному матеріалі відомості одразу про кількох кандидатів, тобто порівнювати їх, що унеможливить існування під виглядом інформаційних насправді "джинсових" матеріалів, присвячених лиш одному кандидату (партії).

Передбачена можливість центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів здійснювати нагляд та накладати штрафи на порушників вимог щодо агітації з числа друкованих видань (наразі жоден не здійснює такого нагляду під час виборчого процесу). Щодо аудіовізуальних ЗМІ, то для Національної ради з питань телерадіомовлення пропонується чітко передбачити можливість накладати санкції за відповідні порушення.

Вводиться адміністративна відповідальність за розповсюдження прихованої реклами для посадових осіб ЗМІ.

Пропонуються відповідні зміни до законів "Про місцеві вибори", "Про рекламу" та Кодексу про адмінправопорушення.

Загалом законопроект сприятиме підвищенню якості передвиборної агітації в ЗМІ з одночасним унеможливленням зловживання нею (в т. ч. у прихованій формі).

4. Місце законопроекту в системі законодавства, стан нормативно-правової бази у відповідній сфері правового регулювання

Сфера агітації (політичної реклами) в Україні наразі регулюється законами "Про рекламу", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України", "Про місцеві вибори", Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Законопроектом пропонується внести зміни до законів "Про рекламу" та "Про місцеві вибори", а також до КпАП. Законопроектом пропонується Кабміну розробити та подати проект закону щодо вилучення терміну "політична реклама" з інших виборчих законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків із бюджету й може забезпечити додаткові надходження від стягнення адмінштрафів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту позитивно вплине на якість та інформативність агітації у період виборів, знівелює можливості зловживання агітацією в ЗМІ та зловживання прихованою рекламою загалом і забезпечить більш якісне інформування виборців через ЗМІ про виборчий процес. Все це загалом значно підніме рівень та якість проведення місцевих виборів в Україні.

 

Народні депутати України:

Луценко І. В.

Черненко О. М.

Шкрум А. І.

Вадатурський А. О.

Гопко Г. М.;

Юринець О. В.

Найєм М.-М.

Лещенко С. А.

Голуб В. В.

Опрос