Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "О размещении, проектировании и строительстве энергоблоков N 3 и 4 Хмельницкой атомной электрической станции"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.08.2015 № 2472а
Дата рассмотрения: 03.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції" розроблено на виконання стратегічних завдань в галузі ядерної енергетики, що визначені Енергетичною стратегією України на період до 2030 року, Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2014 N 695 та схваленою Постановою Верховної Ради України від 11.12.2014 N 26-VIII, з урахуванням рішень протоколу засідання Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 N 87 щодо необхідності втілення заходів до прискорення темпу добудови енергоблоків атомних електростанцій із залученням західноєвропейських компаній.

Відповідно до Енергетичної стратегії одним із пріоритетних завдань в галузі ядерної енергетики є спорудження нових генеруючих потужностей, насамперед енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької АЕС.

Для реалізації проекту 9 червня 2010 року між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації було укладено Угоду про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС (далі - Угода) та був прийнятий Закон України "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції" від 06.09.2012 N 5217-VI.

Статтею 1 Угоди передбачено, що Сторони здійснюють співробітництво в проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС з урахуванням застосування існуючих конструкцій з реакторними установками типу ВВЕР-1000 проекту В-392.

Однак, ЗАТ "Атомстройекспорт" запропонував розглянути можливість застосування для спорудження проекту енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, проект розроблений для АЕС "Белене" (Болгарська Республіка), а також наголосив на тому, що реалізація проекту в існуючих будівельних конструкціях практично не можлива.

Тобто, запропонований російською стороною варіант будівництва енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС не відповідає умовам Угоди.

Через намагання змінити російською стороною вихідний проект будівництво не реалізовується, отже, наявне не виконання взятих на себе зобов'язань з боку російської сторони.

Також, статтею 4 Угоди визначено: "Російська Сторона забезпечить організацію фінансування в обсязі, необхідному для проектування, будівництва та введення в експлуатацію енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, у тому числі для оплати товарів, робіт і послуг, які мають поставлятися з Російської Федерації в Україну або закуповуються в Україні, за умови часткового співфінансування з української сторони".

Протягом 2010 року Мінфіном України і РФ було опрацьовано питання виділення державного кредиту РФ. Отримано відповідь Мінфіну Російської Федерації від 04.10.2010 про те, що наявність невирішених фінансових та майнових питань російсько-українських відносин, пов'язаних з розпадом колишнього СРСР, слугує серйозною перешкодою для відновлення кредитного співробітництва Росії та України.

Російською стороною запропоновано вирішити питання фінансування вищевказаного проекту шляхом залучення комерційного кредиту ВАТ "Сбербанк Росії". ВАТ "Сбербанк Росії" підтвердив готовність надати ДП "НАЕК "Енергоатом" кредит у розмірі 1 млрд дол. США для фінансування розробки технічного проекту реакторної установки (РУ) ВВЕР-1000, виготовлення обладнання РУ з тривалим циклом виготовлення, розробки проекту спорудження енергоблоків N 3, 4 ХАЕС та інших робіт згідно із Планом підготовчих заходів до початку будівництва.

25.10.2012 під час робочої зустрічі у Москві (Росія) представників ДК "Росатом" та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України російська сторона проінформувала про продовження розгляду в Міністерстві фінансів доручення Глави Уряду РФ Медведєва Д. А. про можливість надання українській стороні державного кредиту для реалізації міжурядової угоди щодо будівництва енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС.

Це питання було винесено на 11 і 12 засідання Підкомісії з питань атомної енергетики та ядерних матеріалів Комітету з економічного співробітництва Українсько-Російської міждержавної Комісії.

В умовах невирішеності організації фінансування проекту ХАЕС-3,4 14.12.2012 було отримано лист N 6863п-П13 від Голови Уряду РФ Медведєва Д. А., яким отримання державного кредиту РФ було пов'язано з врегулюванням інших фінансових та майнових проблем в російсько-українських державних відносинах.

Одночасно, в якості часткового рішення, російською стороною було запропоновано вирішити питання фінансування проекту ХАЕС-3, 4 шляхом залучення комерційного кредиту ВАТ "Сбербанк Росії". Пропозицію ВАТ "Сбербанк Росії" було відхилено, оскільки умови були неприйнятні і не відповідали цілям проекту ХАЕС-3, 4.

Російська сторона (ДК "Росатом", ЗАТ "Атомстройекспорт") поінформувала про неможливість залучення російського державного кредиту для фінансування будівництва енергоблоків N 3 і N 4 Хмельницької АЕС.

Таким чином, можна констатувати невиконання російською стороною своїх зобов'язань відповідно до положень Міжурядової угоди, що робить неможливим будівництво енергоблоків відповідно до запропонованого проекту і є неприйнятним для подальшого розгляду та реалізації.

Крім того, враховуючи військову агресію з боку Російської Федерації на сході України, виконання Угоди в подальшому може зашкодити національним інтересам України. Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 про звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу Верховною Радою України визнано Російську Федерацію державою-агресором.

Разом з цим, спорудження енергоблоків у оптимальні терміни (енергоблок N 3 орієнтовно у 2018 - 2019 рр.) при мінімізації витрат можливо забезпечити із застосуванням модифікованої РУ ВВЕР-1000 та заміною постачальника РУ (реакторної установки).

Інші варіанти, включаючи розміщення додаткових потужностей на інших майданчиках або застосування інших проектів (окрім ВВЕР), пов'язані з істотними витратами і значним збільшенням термінів будівництва та введення в експлуатацію.

Використання реакторної установки ВВЕР-1000 альтернативного постачальника забезпечує можливість дотримання показників та висновків представлених в матеріалах ТЕО. Проектна конфігурація енергоблоків з РУ альтернативного постачальника може забезпечити рівень безпеки, що відповідає вимогам національних норм та стандартів МАГАТЕ, а також дозволить використати сучасні та апробовані технічні рішення для підвищення безпеки.

Для продовження будівництва енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької АЕС із застосуванням модифікованої реакторної установки ВВЕР-1000 альтернативного постачальника необхідно припинити дію чинного Закону України "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції" від 06.09.2012 N 5217-VI та дію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС від 09.06.2010 року.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту є скасування дії Закону України "Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків N 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції" від 06.09.2012 N5217-VI, що створить правові підстави для прийняття нового Закону України, який буде орієнтований на добудову енергоблоків Хмельницької АЕС з реакторами типу ВВЕР-1000 за проектом В-320.

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері є Закони України "Про міжнародні договори України", "Про електроенергетику", "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", Постанова Верховної Ради України "Про звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу", розпорядження Кабінету Міністрів України "Про схвалення Енергетичної стратегії України на період до 2030 року".

Даний проект акта не суперечить чинним нормативно-правовим актам України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат із загального фонду Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект потребує погодження з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів України, Міністерством закордонних справ, ДІЯРУ, Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект не регулює питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць та не стосується функціонування місцевого самоврядування.

61. Запобігання дискримінації

Будь-які положення що містять ознаки дискримінації у проекті цього акта відсутні.

7. Запобігання корупції

Будь-які процедури, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень в проекті відсутні.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація цього акта не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Реалізація акта сприятиме виконанню стратегічних завдань в галузі ядерної енергетики, визначених Енергетичною стратегією України до 2030 року, та створенню умов для забезпечення енергетичної безпеки.

 

Міністр енергетики та
вугільної промисловості України

В. Демчишин

Опрос