Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О прекращении действия Соглашения между Кабинетом Министров Украины и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в строительстве энергоблоков N 3 и 4 Хмельницкой АЭС

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 04.08.2015 № 2471а
Дата рассмотрения: 03.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС" розроблено на виконання стратегічних завдань в галузі ядерної енергетики, що визначені Програмою діяльності Кабінету Міністрів України, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2014 N 695 "Про затвердження Програми діяльності Кабінету Міністрів України" та схвалена Постановою Верховної Ради України від 11.12.2014 N 26-VIII "Про Програму діяльності Кабінету Міністрів України".

Одним із пріоритетних завдань в галузі ядерної енергетики є спорудження нових генеруючих потужностей, насамперед енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС.

Для реалізації проекту 9 червня 2010 року між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації було укладено Угоду про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС (далі - Угода).

Статтею 1 Угоди передбачено, що Сторони здійснюють співробітництво в проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС з урахуванням застосування існуючих конструкцій з реакторними установками типу ВВЕР-1000 проекту В-392.

Однак, ЗАТ "Атомстройекспорт" у листопаді 2012 року запропонував розглянути можливість застосування для спорудження проекту енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, проект розроблений для АЕС "Белене" (Болгарська Республіка), а також наголошував на тому, що реалізація проекту в існуючих будівельних конструкціях практично не можлива. Тобто, запропонований Російською стороною варіант будівництва енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС не відповідає умовам Угоди.

Також, статтею 4 Угоди визначено: "Російська Сторона забезпечить організацію фінансування в обсязі, необхідному для проектування, будівництва та введення в експлуатацію енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, у тому числі для оплати товарів, робіт і послуг, які мають поставлятися з Російської Федерації в Україну або закуповуються в Україні, за умови часткового співфінансування з української сторони".

Протягом 2010 - 2012 років Мінфіном України і Мінфіном Російської Федерації опрацьовувалось питання виділення державного кредиту Російською Федерацією. Однак, наявність невирішених фінансових та майнових питань російсько-українських відносин, пов'язаних з розпадом колишнього СРСР, служить серйозною перешкодою для відновлення кредитного співробітництва Росії та України.

Російською стороною пропонувалось вирішити питання фінансування вищезазначеного проекту шляхом залучення комерційного кредиту ВАТ "Сбербанк Росії". Пропозицію ВАТ "Сбербанк Росії" було відхилено, оскільки умови були неприйнятні і не відповідали цілям проекту.

Таким чином, можна констатувати невиконання російською стороною своїх зобов'язань відповідно до положень Угоди, що робить неможливим будівництво енергоблоків N 3, 4 Хмельницької АЕС.

Спорудження енергоблоків у оптимальні терміни (енергоблок N 3 орієнтовно у 2018 - 2019 рр.) при мінімізації витрат можливо забезпечити із застосуванням модифікованої реакторної установки ВВЕР-1000 та заміною її постачальника.

Використання реакторної установки ВВЕР-1000 альтернативного європейського постачальника забезпечуватиме рівень безпеки відповідно до вимог національних норм і правил та стандартів МАГАТЕ.

Для забезпечення можливості будівництва енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС із застосуванням модифікованої реакторної установки ВВЕР-1000 альтернативного постачальника необхідно прийняти Закон України "Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС" та припинити дію цієї Угоди.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС, підписаної 9 червня 2010 року у м. Києві та ратифікованої Верховною Радою України 12 січня 2011 року згідно з Законом України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС".

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері є Закон України "Про міжнародні договори України", Закон України "Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС", Постанова Верховної Ради України від 27.12.2015 N 129-VIII "Про звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором", постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2014 N 695 "Про затвердження Програми діяльності Кабінету Міністрів України" та Постанова Верховної Ради України від 11.12.2014 N 26-VIII "Про Програму діяльності Кабінету Міністрів України". Також, будівництво енергоблоків N 3 та 4 Хмельницької АЕС передбачено проектом Енергетичної стратегії України на період до 2030 року та дальшу перспективу, який розробляється згідно з Розпорядженням Президента України від 27.02.2001 N 42/2001-рп "Про розроблення Енергетичної стратегії України на період до 2030 року та дальшу перспективу".

Даний проект акта не суперечить чинним нормативно-правовим актам України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект акта не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат із загального фонду Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект акта погоджено без зауважень Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів України, Державною інспекцією ядерного регулювання України.

6. Регіональний аспект

Проект акта не регулює питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць та не стосується функціонування місцевого самоврядування.

61. Запобігання дискримінації

Будь-які положення, що містять ознаки дискримінації, у проекті цього акта відсутні.

7. Запобігання корупції

Будь-які процедури, що можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень, в проекті акта відсутні.

8. Громадське обговорення

Проект акта не потребує проведення громадського обговорення.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект акта не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект акта не є регуляторним актом.

101. Вплив реалізації акта на ринок праці

Реалізація цього акта не вплине на ринок праці.

11. Прогноз результатів

Реалізація акта сприятиме виконанню стратегічних завдань в галузі ядерної енергетики, визначених Енергетичною стратегією України до 2030 року, та створенню умов для забезпечення енергетичної безпеки.

 

Міністр енергетики та
вугільної промисловості України

В. Демчишин

Опрос