Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно стажа реабилитированных и депортированных лиц

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.08.2015 № 2466а-1
Дата рассмотрения: 05.10.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стажу реабілітованих та депортованих осіб"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У запропонованому Кабінетом Міністрів України законопроекті "Про внесення змін до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 2466а від 3 серпня 2015 року передбачено надати привілей щодо зарахування стажу в потрійному розмірі депортованим особам, які перебували на спецпоселенні за національною ознакою. Водночас, у цьому законопроекті не передбачено надати таке ж право іншим особам, які були вислані з місць постійного проживання і які реабілітовані відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні". Звертаємо увагу, що в статті 3 цього Закону, крім виселення з національних мотивів, встановлені ще й інші мотиви, які дають право на реабілітацію, а саме, в статті 3 цього Закону зазначено таке: "Реабілітувати всіх громадян, засланих і висланих з постійного місця проживання та позбавлених майна за рішенням органів державної влади і управління з політичних, соціальних, національних, релігійних та інших мотивів під приводом боротьби з куркульством, противниками колективізації, так званими бандпособниками та їх сім'ями".

Аби виправити цей правовий недогляд Уряду України і був розроблений цей законопроект, який є альтернативний до урядового.

Звертаємо увагу на ту обставину, що правові підстави зарахування у потрійному розмірі до стажу роботи реабілітованим особам періодів їх незаконного тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, заслання або перебування на примусовому лікуванні встановлені у статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні". На жаль, коли ухвалювали цей Закон ще за часів УРСР - 17 квітня 1991 року, то в ньому не врахували багатьох особливостей політичних репресій, які відбувалися в Україні. Зокрема, із незрозумілих причин взагалі не були зараховані до стажу періоди незаконного виселення (заслання) на спецпоселення, хоча періоди подібного до спецпоселення незаконного заслання (додатковий вид покарання до основного, зокрема - відбування покарання в місцях позбавлення волі) зараховуються до стажу роботи у потрійному розмірі.

Цей правовий недогляд законодавців часів колишньої УРСР був згодом закріплений у Законі України "Про пенсійне забезпечення", який був ухвалений 5 листопада 1991 року, а саме, в статті 58 цього Закону встановлено таке положення:

"Громадянам, необґрунтовано притягнутим до кримінальної відповідальності, необґрунтовано репресованим і згодом реабілітованим, час тримання під вартою, час відбування покарання в місцях позбавлення волі та заслання, а також перебування на примусовому лікуванні зараховується до стажу у потрійному розмірі".

Тож у чинному українському законодавстві не було встановлено положення про зарахування до стажу реабілітованих осіб, які були необґрунтовано репресовані, періодів їх перебування на спецпоселенні.

Стосовно можливих закидів україноненависників про те, що разом з повнолітніми особами могли бути виселені на спецпоселення їх неповнолітні діти і що дітям нібито не можна зараховувати в стаж період незаконного перебування на спецпоселенні, бо тут нема нібито логіки, оскільки стаж не може починатися, у деяких випадках, із перших днів від дня народження. На всі ці закиди можна відповісти правовою нормою, яка міститься в ст. 59 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в якій, зокрема, зазначено, що час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового утримання в період війни осіб, у тому числі дітей, насильно вивезених з тимчасово окупованої території у період війни зараховується до стажу роботи у потрійному розмірі.

Тож є усі правові підстави для зарахування до стажу реабілітованих осіб періодів їх незаконного виселення (заслання) на спецпоселення.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою зарахування до стажу реабілітованих та депортованих осіб, які були необґрунтовано репресовані, періодів їх незаконного перебування на спецпоселенні.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

У законопроекті передбачено доповнити статтю 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" частиною п'ятою такого змісту:

"5. Особам, які реабілітовані відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", період їх тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на примусовому лікуванні, заслання, спецпоселення зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі.

Депортованим особам, які знаходилися на спецпоселенні, що визначається періодом з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень, стаж їх роботи за період спецпоселення зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі".

А також у законопроекті передбачено частину першу статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" викласти у такій редакції:

"Особам, які реабілітовані відповідно до ст. ст. 1, 3 цього Закону, період їх тримання під вартою, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на примусовому лікуванні, заслання, спецпоселення зараховується до страхового стажу для призначення пенсії у потрійному розмірі".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Перелік нормативно-правових актів у цій сфері правового регулювання:

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Закон України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

У Пояснювальній записці до урядового проекту Закону України "Про внесення змін до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 2466а від 3 серпня 2015 року зазначено, що "реалізація положень Закону України потребуватиме додаткових видатків з бюджету Пенсійного фонду України в сумі 213,4 тис. грн. на місяць".

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного законопроекту матиме надзвичайно важливе значення, оскільки до стажу реабілітованих та депортованих осіб, які були необґрунтовано репресовані, будуть зараховані періоди їх незаконного перебування на спецпоселенні.

 

Народний депутат України

Ю. Шухевич

Опрос