Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 37 Закона Украины "О регулировании градостроительной деятельности" (относительно подтверждения наличия средств для обеспечения выполнения сметы объектов строительства)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 28.07.2015 № 2459а
Дата рассмотрения: 28.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (щодо підтвердження наявності коштів для забезпечення виконання кошторису об'єктів будівництва)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Діюча система видачі дозволу на виконання будівельних робіт, передбачена Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" не передбачає жодних вимог щодо підтвердження платоспроможності замовника або ж генпідрядника. Це призводить до того, що забудовники починають будувати об'єкт не маючи достатніх фінансових на це ресурсів, а натомість намагаються залучити необхідні для будівництва кошти в ході будівництва. Тобто кошти необхідні для виконання будівельних робіт фактично вносять інвестори, які можуть бути як фізичними так і юридичними особами (зокрема фінансовими установами).

Вищезазначена система фінансування будівництва призводить до збільшення ризику настання неплатоспроможності забудовника (замовника або генпідрядника) і як результат недобудови об'єкта будівництва. Через вищезазначені причини, зокрема, інвестори, що вкладали гроші в будівництво втрачають вкладені кошти та не отримують тієї власності в яку інвестували.

Так за різними оцінками від будівельних афер наразі постраждали від 140000 до 300000 громадян України.

З метою недопущення провалу проекту будівництва в багатьох країнах світу, зокрема в США та Туреччині запроваджено вимогу, у відповідності до якої забудовник для того, щоб отримати дозвіл на будівництво повинен надати підтвердження наявності в нього коштів, які б повністю покрили витрати на будівництво.

Впровадження в українське законодавство вимоги щодо надання підтвердження наявності коштів (при цьому не має значення чи це кредитні кошти чи власні) з метою отримання дозволу на виконання будівельних робіт сприятиме мінімізації ризиків "недобудов" та унеможливить "будівельні афери", що в свою чергу збільшить рівень захисту прав інвесторів та зменшить волантивність ринку нерухомості.

2. Цілі і завдання прийняття

Проект Закону підготовлено з метою захисту інтересів громадян України, які інвестують свої кошти в об'єкти будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Законопроект орієнтований на:

замовника та генерального підрядника чи підрядника (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) об'єкту будівництва що належать до IV і V категорій складності;

недопущення будівництва об'єктів будівництва що належать до IV і V категорій складності неблагонадійними забудовниками;

захист інтересів інвесторів в об'єкти будівництва що належать до IV і V категорій складності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законом пропонується внести зміни до статті 37 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", якими серед вимог отримання дозволу на проведення будівельних робіт передбачено надання відповідних документів, що підтверджують наявність коштів на розрахункових рахунках замовника або генерального підрядника чи підрядника в обсязі, необхідних для забезпечення виконання кошторису об'єкту (об'єктів) будівництва.

Так чинною редакцією для отримання дозволу на проведення будівельних робіт не передбачено ніякого підтвердження наявності коштів, необхідних для завершення об'єкту (об'єктів) будівництва. Законопроектом виключається можливість отримання дозволу на проведення будівельних робіт без надання підтверджуючих документів про наявність коштів необхідних для забезпечення виконання кошторису об'єкту (об'єктів) будівництва що належать до IV і V категорій складності.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Проект Закону ґрунтується на положеннях Конституції України, а також Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", інших законах України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію зазначеного проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз соціальних наслідків

Прийняття цього законопроекту:

- підвищить рівень контролю за недопущенням до будівництва забудовників, які не мають достатньо коштів для завершення об'єктів будівництва, що в свою чергу мінімізує можливість здійснення махінацій з інвестиціями в будівництво;

- дозволить запобігти виникненню незавершених об'єктів будівництва;

- підвищить рівень довіри інвесторів до об'єктів будівництва що належать до IV і V категорій складності.

 

Народний депутат України

І. О. Єфремова

Опрос