Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно особенностей осуществления права собственности в многоквартирном доме

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.07.2015 № 2456а
Дата рассмотрения: 27.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей здійснення права власності у багатоквартирному будинку"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

З моменту вступу в дію з 1-го липня цього року Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" N 417-VIII, держава повністю відмовилася від участі в утриманні багатоквартирного житлового фонду і звалила цю нелегку ношу на плечі мешканців багатоповерхівок, не передбачивши жодних компенсаторів, показавши всю недосконалість законодавчої бази і підзаконних актів. В еру "ефективного управління" багатоповерхівками багато власників квартир вступили з такими ж порожніми кишенями, як і раніше. Більш того, з урахуванням чималого зростання тарифів, кількість громадян, для яких оплата комунальних послуг перетворилася у надзавдання, лише збільшилася. І зовсім не факт, що їх витрати на комуналку після заміни ЖЕКів будуть зменшуватися. А ось багаторазове підвищення витрат на утримання будинку Закон N 417-VIII мешканцям квартир гарантує.

Окремою статтею Закону N 417-VIII встановлено обов'язки власників житла в багатоповерховому будинку. Зокрема, Закон містить чітку норму про те, що кожен співвласник несе відповідальність за неналежну експлуатацію багатоповерхівки "протягом усього життєвого циклу дому", а на кожного власника квартири - покладені зобов'язання щодо належного поточного і капітального ремонтів загального майна багатоквартирного будинку.

В свою чергу, періодичність проведення поточних та капітальних ремонтів теж чітко регламентована. Це означає, що всі жителі багатоповерхівок тепер живуть "під статтею". За порушення встановлених термінів ремонтів до них можуть бути застосовані санкції незалежно від причини недотримання нормативу. В першу чергу, це стосується незаможних верств населення. Наприклад, у будинку старої забудови, в якому проживають переважно пенсіонери, тепер всі власники квартир - потенційні порушники, оскільки капітальний ремонт у будинках потрібно було провести "ще вчора", а подужати його проведення без допомоги держави вони навряд зможуть.

Разом з наведеними новаціями, в Україні продовжує діяти Порядок участі в організації та фінансуванні ремонту приватизованих житлових будинків їх колишніх власників, затверджений постановою Кабміну N 572 1992 року. Згідно з цим документом, якщо у будинку приватизовані всі квартири, екс-власник зобов'язаний профінансувати перший капремонт будинку після приватизації житла, якщо частина квартир не приватизована - брати участь у всіх ремонтах і оплачувати ремонт неприватизованої частини будинку.

Посилення вимог до власників квартир в зв'язку з Законом N 417-VIII - факт незаперечний. Раніше Закон "Про ОСББ" вимоги про участь у ремонтах пред'являв лише членам ОСББ, тепер - до всіх співвласників будинку.

Разом з тим, у чинному вигляді Закон N 417-VIII мало придатний до практичного застосування.

Закон N 417-VIII не надає гарантії, що управителі не "узурпують владу" над багатоповерхівками, як це сталося в Російській Федерації, де до початку ліцензування діяльності керуючих компаній, порушення цих компаній мали стихійний характер та значний негативний вплив. Хоча Закон N 417-VIII і вступив в дію, але він жодним чином не визначає правового поля діяльності управителів - контролю за їх діяльністю з боку держави, не зрозумілі питання відповідальності управителів (про що зазначається в висновку Комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції).

2. Цілі і завдання прийняття акта

Метою законодавчого акта є необхідність законодавчо врегулювати питання особливостей здійснення права власності у багатоквартирному будинку.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

У законопроекті запропоновано внести зміни до Законів України: "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Про місцеве самоврядування в Україні" та реалізуються наступні положення:

описані основні вимоги до управителів (додана обов'язкова сертифікація управителів строком на 5 років, страхування цивільно-правової відповідальності управителів перед кожним з ОСББ на термін дії сертифіката), крім того доданий пункт про відповідальність управителя перед ОСББ в істотні умови договору з управителем та відповідного типового договору;

прописано право громади та місцевої ради спрямовувати бюджетні гроші громади на капітальні та складні інженерні ремонти колишнього комунального житлового фонду.

4. Правові аспекти

Основним нормативно-правовим актом у даній сфері є Конституція України, закони України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", "Про місцеве самоврядування в Україні".

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту буде сприяти проведенню та завершенню законодавчого врегулювання питання особливостей здійснення права власності у багатоквартирному будинку, захисту прав громадян - співвласників багатоквартирних будинків, тобто вирішення найболючіших питань, що стоять зараз в українському ЖКГ. Є надія, що реформуванню ЖКГ буде дано позитивний та необхідний імпульс.

 

Народні депутати України:

О. Ю. Вілкул (посвідчення N 161)

А. В. Гальченко (посвідчення N 247)

Опрос