Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно запрещения недобросовестной предвыборной агитации во время проведения выборов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.07.2015 № 2455а
Дата рассмотрения: 27.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо заборони недобросовісної передвиборної агітації під час проведення виборів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Відповідно до статті 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Способи реалізації волевиявлення в демократичному суспільстві можуть відрізнятись, але їх об'єднують загальноприйняті принципи: вибори до органів державної влади повинні бути вільними і чесними та відбуватись на основі загального, рівного виборчого права шляхом таємного голосування.

На превеликий жаль, проблема чесності та прозорості виборів, особливо на стадії проведення передвиборної агітації, залишається в Україні дуже актуальною. Саме при проведенні проміжних виборів народних депутатів, що проводились 26 липня 2015 року у 205 виборчому окрузі в Чернігівській області кандидати в депутати та їх виборчі штаби відзначились правовою вакханалією. Ці вибори продемонстрували безсилість правоохоронних органів при спробах припинити незаконні дії суб'єктів виборчого процесу, небажання судів дати відповідну правову оцінку суб'єктам виборчого процесу, які займались купівлею голосів виборців.

Масові підкупи виборців під виглядом укладання договорів на агітацію, незаконна роздача продуктових наборів виборцям з боку основних конкурентів на виборах, тощо продемонстрували недоліки діючого Закону.

Такі дії кандидатів призводять до спотворення законних результатів виборів, грубого нехтування основоположними положеннями Конституції України, погіршують авторитет країни в очах усього цивілізованого світу.

Обов'язок Верховної Ради зробити все від неї залежне, щоб результати наступних виборів народних депутатів України не викликали жодного сумніву, як у громадян, так і світової спільноти, та й власне, щоб новообрані депутати були поза всякими підозрами щодо їх легітимності.

Норми діючого Закону України "Про вибори народних депутатів України" дали можливість суб'єктам виборчого процесу на цих виборах, які займались підкупом виборців, уникнути кримінальної відповідальності за ст. 160 Кримінального кодексу України.

2. Цілі та завдання проекту

Законопроектом ставиться завдання забезпечити прозорість та об'єктивність ведення передвиборної агітації суб'єктами виборчого процесу на виборах, визначити чіткі правила ведення такої агітації, усунути існуючі недоліки, які зробили можливим купівлю голосів виборців шляхом укладання договорів на агітацію чи безкоштовною роздачею продуктових наборів.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту

Проектом дається більш повне визначення поняття передвиборної агітації, яка включатиме в себе дії суб'єктів виборчого процесу чи будь-яких інших осіб щодо прямого чи опосередкованого спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу, а також дії, спрямовані на формування їх позитивного сприйняття виборцем, навіть за відсутності такого спонукання.

Забороняється прихована передвиборна агітація, а також укладення з виборцями оплатних договорів на проведення передвиборної агітації.

Також пропонується заборонити надання виборцям або юридичним особам безоплатно чи на пільгових умовах матеріальних цінностей як суб'єктами виборчого процесу, так і будь-якими благодійними чи громадськими організаціями, яке супроводжується закликами голосувати чи не голосувати за партію чи кандидата, чи дає можливість зробити виборцю висновок про зв'язок тих, хто надає такі матеріальні цінності з суб'єктом виборчого процесу.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що регулюють зазначені відносини: Конституція України, Закони України "Про вибори народних депутатів України".

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття проекту підвищить довіру суспільства до влади, стане серйозним кроком на шляху просування демократії в Україні, сприятиме більш активній та усвідомленій участі громадян у виборчому процесі, формуватиме відповідальність за свої дії при обранні органів влади, а також дозволить забезпечити принцип невідворотності покарання за вчинені злочини, а саме за підкуп виборців.

 

Народний депутат України

В. Балога

Опрос