Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О введении запрета (моратория) на промышленный вылов водных живых ресурсов на некоторых водоемах Украины

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.07.2015 № 2454а
Дата рассмотрения: 27.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про введення заборони (мораторію) на промисловий вилов водних живих ресурсів на деяких водоймах України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Сьогодні ситуація з охороною водних живих ресурсів, а також із рибним господарством набуває загрозливих масштабів.

Рибне господарство України до цього часу є однією з недостатньо законодавчо врегульованих галузей, чим значною мірою обумовлена його екологічна та економічна незбалансованість, низький технологічний рівень, понаднормативний вилов водних живих ресурсів, браконьєрство, відсутність належного контролю тощо.

Варварськими методами і способами у водоймах України знищуються рибні запаси та інші водні живі ресурси. Надзвичайно небезпечні електровудочки, більшість ставків на території України, особливо поблизу міст, стали вже "мертвими".

Контроль за веденням рибного господарства розпорошений по двох центральних органах виконавчої влади і практично не здійснюється. Особливо ускладнилась ситуація у зв'язку з введенням мораторію на проведення перевірок (здійснення державного нагляду (контролю).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства соціальної політики України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів" від 16.10.2012 N 5462-VI повноваження щодо встановлення лімітів вилову рибних ресурсів та щодо погодження квот вилову суб'єктам господарювання були передані від Міністерства екології та природних ресурсів до Державного агентства рибного господарства. В результаті була втрачена можливість держави визначати безпечний для довкілля обсяг вилову та забезпечувати екологічно збалансоване природокористування у цій сфері.

У зв'язку з цим потребують законодавчого вирішення питання створення системи управління рибним господарством, охороною та відтворенням водних живих ресурсів, і що не менш важливо - забезпечення належного збереження місць їх існування, тобто самих водних об'єктів.

Таким чином, комплекс причин призвів до надмірного і практично неконтрольованого використання ресурсів промислових видів риб в Україні, що, в свою чергу, викликає збільшення вилову компенсуючих видів. Запаси по багатьох видах вважаються такими, що вийшли за межі норм екологічної безпеки, а деякі перебувають у критичному стані.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є забезпечення реалізації екологічної політики України у сфері використання, охорони та відтворення водних живих ресурсів, їх відновлення, екологічно та економічно збалансоване використання.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Закон вводить заборону (мораторій) на здійснення промислового рибальства на деяких рибогосподарських водних об'єктах України починаючи з 2016 року.

Таке відтермінування необхідне для визначення саме тих водойм, на яких має бути запроваджена заборона; для проведення аналізу чинників негативного впливу на екосистему, що дасть можливість визначити комплекс ефективних управлінських рішень; для проведення соціально-економічного аналізу стану рибальства (такий аналіз системно проводиться у країнах Європи) тощо, а також для здійснення низки організаційних заходів щодо введення заборони на здійснення промислового рибальства на водних об'єктах та розроблення Програми створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення, яке вивільниться при набранні чинності цим Законом.

Також для врегулювання ситуації зі збереженням та відновленням водних біоресурсів, а також для забезпечення здійснення невиснажливого, екологічно збалансованого рибного господарства та промислового рибальства вносяться зміни до Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" з метою надання Мінприроди повноважень щодо встановлення лімітів використання, погодження квот вилову, здійснення державного нагляду (контролю) у цій сфері.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного регулювання

Відносини у галузі рибного господарства та охорони водних живих ресурсів регулюються Конституцією України, цим Законом, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про тваринний світ", "Про Червону книгу України", "Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію", "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", "Про виключну (морську) економічну зону України", Земельним та Водним кодексами України, Кодексом торговельного мореплавства України, іншими нормативно-правовими актами.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого законопроекту дозволить забезпечити збереження та відтворення водних екосистем та водних живих біоресурсів зокрема, що сприятиме покращенню якості довкілля, створить умови для екологічно відповідального та економічно ефективного рибного господарства, а також встановити прозорий та ефективний механізм регулювання рибогосподарської діяльності та функціонування як професійних учасників цього ринку, так і рибалок-любителів та спортсменів.

 

Народні депутати України:

Купрієнко О. В.

Томенко М. В.

Рибак І. П.

Черненко О. М.

Мушак О. П.

Рудик С. Я.

Амельченко В. В.

Опрос