Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О лицензировании видов хозяйственной деятельности" относительно уточнения отдельных лицензионных условий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.07.2015 № 2453а
Дата рассмотрения: 27.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" щодо уточнення окремих ліцензійних умов"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту.

28.06.2015 року набуває чинності прийнятий Верховною Радою України 02.03.2015 року Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон про ліцензування).

Законом про ліцензування встановлено, що підставою для анулювання ліцензії на право провадження суб'єктом господарювання, визначеного ним виду господарської діяльності, є акт про документальне підтвердження встановлення факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та (або) дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту, застосування воєнної сили проти України.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оборону України" збройна агресія - це застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Також збройною агресією проти України вважається, зокрема, вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України.

Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлено особливий правовий режим на цій території, визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Також, відповідно до п. 3 ст. 5 Закону "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" відповідальність за порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території покладається на Російську Федерацію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Таким чином, з 28.06.2015 року впроваджуються підстави для анулювання ліцензій на здійснення брокерської, дилерської діяльності, андерайтингу, діяльності з управління цінними паперами, депозитарної діяльності окремих банків України, в тому числі системних, контроль (вирішальний вплив) щодо яких здійснює юридична особа - резидент Російської Федерації.

Слід зазначити, що банківська та депозитарна діяльність тісно пов'язані між собою при здійсненні діяльності на фінансовому ринку. Як визначає досвід, потужним важелем для клієнта під час вибору банка в якості фінансового партнеру вважається спроможність банку забезпечити комплексне обслуговування. Поєднання декількох видів фінансової діяльності забезпечує задоволення потреб клієнтів з різних видів фінансових операцій та дає можливість зменшити певні ризики банку при проведенні таких операцій. Так, наприклад, для клієнта і банка є доцільним, коли за активними операціями цінні папери (корпоративні акції, облігації щодо нерухомості тощо), які є предметом забезпечення (заставою) за кредитними зобов'язаннями клієнта, зберігаються в установі кредитора. При поєднанні в одній особі декількох видів фінансової діяльності забезпечується надання максимального переліку послуг на фінансовому ринку, є можливість спростити певні процедури та порядки надання фінансових послуг та забезпечується однаково належна якість надання послуг та гідний сервіс.

У разі анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів окремих банків України, в т. ч. тих, що визначені Національним банком системно важливими банками України, тобто такими, діяльність яких впливає на стабільність всієї банківської системи України, очевидним є настання негативних наслідків для банківської системи України в цілому.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту.

Законопроект розроблено з метою запобігання дестабілізації ситуації в банківській сфері України, а також забезпечення надання клієнтам банківських установ України гідного сервісу та послуг належної якості.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту.

Законопроектом пропонується не застосовувати до банківських установ України, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, спеціальну вимогу ліцензійних умов, вказану в абзаці п'ятому (останньому) пп. 5 п. 9 ст. 9 Закону про ліцензування, а саме: "обмеження щодо здійснення над суб'єктом господарювання контролю, у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у статті 1 Закону України "Про оборону України", та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту та застосування воєнної сили проти України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Дана сфера правовідносин регулюється Господарським кодексом України та Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного або місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків.

Прийняття запропонованих змін попередить напругу у фінансовій сфері, яка може виникнути у випадку неприйняття вказаних змін, а також дестабілізацію ситуації у банківській сфері.

 

Народний депутат України

Л. Л. Денісова

Опрос