Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно ответственности за изготовление, хранение, распространение материалов, пропагандирующих тоталитаризм и терроризм)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.03.2015 № 2453
Дата рассмотрения: 20.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за виготовлення, зберігання, розповсюдження матеріалів, які пропагують тоталітаризм та тероризм)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за виготовлення, зберігання, розповсюдження матеріалів, які пропагують тоталітаризм та тероризм)" розроблено з метою підвищення ефективності протидії держави злочинам, що пов'язані з тероризмом та пропагуванням нацистської, фашистської, іншої тоталітарної ідеології.

В умовах проведення на Сході України Антитерористичної операції та тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, чинні на сьогодні положення Кримінального кодексу України у сфері протидії тероризму не в повній мірі відповідають рівню загроз, які стоять перед нашою державою. В чинному законодавстві міститься досить розмите формулювання злочинів, пов'язаних із пропагандою тероризму та тоталітаризму. Крім того, низка змін до Кримінального кодексу України, прийнятих на початку 2014 року, містять суперечливі норми, що унеможливлюють застосування Кримінального кодексу України в частині протидії неонацистській ідеології, або можуть спричинити використання його положень для винесення вироків за надуманими звинуваченнями.

Законом України від 28 січня 2014 року N 735-VII "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму" введено відповідальність за "Публічне заперечення чи виправдання злочинів фашизму проти людяності, вчинених у роки Другої світової війни, зокрема злочинів, вчинених організацією "Вафен-СС", підпорядкованими їй структурами, тими, хто боровся проти антигітлерівської коаліції і співробітничав з фашистськими окупантами, а також пропаганда неонацистської ідеології, виготовлення та (або) розповсюдження матеріалів, у яких виправдовуються злочини фашистів і їх прибічників". Проте вказана норма містить ряд суперечливих положень та формулювань.

Так, формулювання "організація "Вафен-СС" є граматично неточним, оскільки коректно "die Waffen-SS", перекладається як "війська СС"; війська СС були частиною власне організації СС, а не окремою організацією.

Згідно з нормою вироку Нюрнберзького трибуналу можна вести мову про вину конкретних осіб, що були вояками військ СС. Так само, історично недостовірним є використання поняття "фашизм" у відношенні військових формувань Третього Рейху, адже провідною ідеологією гітлерівської Німеччини був нацизм (націонал-соціалізм), на відміну від власне фашистської Італії.

Крім того, в тексті закону слово "виправдання" використовується у різних формах, без розмежування при цьому заперечення злочинів проти людства та проведення наукових, історичних та інших досліджень з цього питання, що робить такі дослідження протизаконними та суперечить нормам Конституції України щодо свободи слова та свободи наукової діяльності.

Таким чином, Закон України від 28 січня 2014 року N 735-VII "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму" юридично, історично і політично безграмотний.

Крім того, чинні на даний час положення Кримінального кодексу України не передбачають відповідальності за пропаганду інших тоталітарних ідеологій, зокрема комунізму. Діячі російського комунізму у XX столітті застосовували абсурдні ідеї марксизму в жахливий спосіб: ідею тотальної рівності - для суцільного обкрадання народів колишнього СРСР, ідею жорстокої диктатури пролетарів - для геноциду та голодомору українців та інших народів.

За різними оцінками від рук комуністичного режиму постраждало понад 20 млн. жителів СРСР. Лише від Голодомору 1932-33 років загинуло близько 3,5 млн. українців. Попри такі страшні жертви, діюча російська влада намагається відбілити тоталітарний комуністичний режим, відроджуючи в Росії у нових формах зміст більшовицького комунізму, з подальшою пропагандою окупації сусідніх народів.

Прийняття запропонованого проекту Закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за виготовлення, зберігання, розповсюдження матеріалів, які пропагують тоталітаризм та тероризм)" дозволить більш ефективно протистояти сучасним тоталітарним режимам, вирішити вказані вище проблемні питання.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону України

Законопроект спрямований на створення умов для протидії пропаганді тероризму та тоталітаризму.

Завданнями проекту закону є:

- уточнення переліку правопорушень, пов'язаних із пропагандою тероризму та тоталітаризму;

- створення стримуючих факторів для скоєння правопорушень, що полягають у пропаганді тероризму і тоталітаризму;

- створення умов для полегшення роботи правоохоронних органів у сфері протидії тероризму і тоталітаризму.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Положення проекту Закону України:

- передбачають кримінальну відповідальність за розповсюдження, виготовлення, ввезення, володіння, зберігання матеріалів, продукції, виконання творів, які містять заклики до вчинення терористичного акту, а також демонстрацію або носіння символіки терористичних організацій;

- передбачають відповідальність за демонстрацію або носіння символіки терористичних організацій чи підрозділів;

- уточнюють відповідальність за пропагування нацистської, фашистської, комуністичної чи іншої тоталітарної ідеології, а також розповсюдження, виготовлення, ввезення, володіння, зберігання (за винятком музейної справи) матеріалів, продукції, виконання творів, у яких пропагується нацистська, фашистська, комуністична чи інша тоталітарна ідеологія, а також демонстрацію або носіння нацистської, фашистської, комуністичної чи іншої тоталітарної символіки.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є Конституція України та Кримінальний кодекс України.

Законопроект відповідає вимогам Конституції України, його підготовлено з урахуванням положень таких міжнародних актів:

- Резолюція 2331 (XXII) Генеральної Асамблеї ООН "Заходи, які повинні бути вжиті проти нацизму та расової нетерпимості";

- Резолюція ПАРЄ 1096 (1996) "Про заходи щодо ліквідації спадщини колишніх комуністичних тоталітарних систем";

- Резолюція ПАРЄ 1481 (2006) "Необхідність міжнародного засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів";

- Резолюція ПАРЄ 1495 (2006) "Боротьба з відродженням нацистської ідеології";

- Резолюція Європейського Парламенту від 2 квітня 2009 року щодо європейської свідомості та тоталітаризму.

Реалізація положень поданого законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону України

Прийняття Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за виготовлення, зберігання, розповсюдження матеріалів, які пропагують тоталітаризм та тероризм)" дозволить більш ефективно протидіяти спробам поширення тероризму та тоталітаризму на території Україні. Зокрема, запропоновані Законом норми розширюють підстави для притягнення до кримінальної відповідальності за пропаганду тероризму та тоталітаризму, в тому числі за носіння, демонстрування символів нацизму (наприклад, нацистської свастики), символіки комунізму (зокрема, червоної зірки, червоного прапора), а також демонстрацію чи носіння символіки терористичних організацій та утворень.

 

Народні депутати України

Опрос