Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины относительно установления ответственности за кибертерроризм

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.07.2015 № 2439а
Дата рассмотрения: 22.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за кібертероризм"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Розвиток інформаційних технологій, які заполонили майже всі сфери життєдіяльності, несе з собою не тільки позитивні, а й негативні тенденції та явища. Використання інформаційних технологій викликало новий вид злочинів, які загально можна окреслити як кіберзлочини. Серед них окремо можна виділити такий вид злочинів як кібертероризм - умисна атака на інформацію, яка обробляється комп'ютером, комп'ютерну систему чи комп'ютерні мережі, що створює небезпеку для життя і здоров'я людей або призводить до інших тяжких наслідків.

Закон України "Про основи національної безпеки України" визначає комп'ютерну злочинність та комп'ютерний тероризм як одну із головних загроз національним інтересам та національній безпеці України.

У 2005 р. Україна ратифікувала Конвенцію про кіберзлочинність і таким чином імплементувала положення міжнародного акта у вітчизняне законодавство. Проте, як відомо, українські правоохоронні органи майже не використовують у своїй практиці міжнародні правові норми, а чинний Кримінальний кодекс України не містить понять кіберзлочинність та кібертероризм.

У червні 2015 року Парламентська Асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію 2070(2015) "Зміцнення співпраці у протидії кібертероризму та іншим масштабним атакам в Інтернеті", в якій міститься заклик до країн-членів Ради Європи запровадити визначення кібертероризму та відповідальності за нього.

В сьогоднішньому стані підвищеної зовнішньої небезпеки дуже важливо законодавчо визначити поняття кібертероризму й встановити сурову кримінальну відповідальність за вчинення актів кібертероризму, які можуть бути скоєні з політичних мотивів, з метою порушення суспільної безпеки, залякування населення, провокацій військового конфлікту та спрямовані на підрив національних інтересів й національної безпеки.

2. Цілі та завдання прийняття Закону

Прийняття законопроекту дасть можливість законодавчо визначити поняття кібертероризму й встановити кримінальну відповідальність за вчинення актів кібертероризму, що у свою чергу посилить заходи боротьби з кіберзлочинами направленими на підрив національної безпеки, залякування населення, провокацій військового конфлікту, створення небезпеки для життя і здоров'я громадян та інших тяжких наслідків.

3. Загальна характеристика і основні положення Закону

Законопроект передбачає законодавчо визначити поняття кібертероризму й встановити кримінальну відповідальність за вчинення актів кібертероризму.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері

Відносини у цій галузі регулюються Конституцією України та Кримінальним кодексом України, Закон України "Про основи національної безпеки України", Міжнародною Конвенцією про кіберзлочинність.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація цього Закону не потребує додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту дасть можливість законодавчо визначите поняття кібертероризму й дозволить правоохоронним органам притягнути до відповідальності злочинців, які використовуватимуть кібертероризм з метою порушення суспільної безпеки, залякування населення, провокацій військового конфлікту та спрямовані на підрив національних інтересів й національної безпеки.

Встановлення сурової кримінальної відповідальності за вчинення актів кібертероризму, вочевидь, сприятиме зменшенню кількості злочинів, пов'язаних з кібертероризмом.

 

Народні депутати України:

Ар'єв В. І. (посв. N 416)

Заліщук С. П. (посв. N 082)

Вовк В. І. (посв. N 208)

Геращенко І. В. (посв. N 073)

Ємець Л. О. (посв. N 419)

Береза Б. Ю. (посв. N 411)

Опрос