Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно содействия развитию малых и средних предприятий виноделия в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.07.2015 № 2437а
Дата рассмотрения: 24.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння розвитку малих та середніх підприємств виноробства в Україні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Практично у всіх країнах, в яких вживання алкоголю не заборонено законом, існують заходи державного регулювання виробництва та його реалізації. Серед іншого, такими заходами регулювання є ліцензування та оподаткування. Це дозволяє генерувати державні доходи, стимулювати торгівлю чи створювати торгові бар'єри, досягати цілей у сфері охорони здоров'я.

Разом з тим, у провідних виноробних країнах світу, зокрема таких країн Європи як Іспанія, Франція, Італія, Угорщина тощо, відсутня дискримінація дрібнотоварного виробництва вина на користь великотоварних виробників. На відміну від України частка приватних і малих виноробів у цих країнах є дуже значною і це позитивно впливає на зайнятість населення, формування дохідної частини бюджету, культуру споживання вина.

В Україні загороджувальним бар'єром для малого виноробства є вартість ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями. Так, Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена вартість ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями у розмірі 500000 грн. Для суб'єктів господарювання, які виробляли невеликі обсяги вина, це призвело до економічно необґрунтованого формування ціни на цю продукцію і як наслідок - неможливості конкурувати з великими виробниками. Для малих та середніх виноробних господарств доступ до легального ринку вина в Україні закритий. До прикладу, в Закарпатській області раніше успішно працювало більше 20 ліцензованих виробників вина, зараз же - 2.

Подібна статистика характерна для інших виноробних регіонів України - Одеської, Миколаївської, Херсонської, а також і Криму, який на сьогодні окупований.

При існуючій системі ліцензування розвиток малого та середнього виноробства неможливий. Наприклад, при виробництві вина великим підприємством у кількості 1000000 умовних пляшок питома вага вартості ліцензії у ціні пляшки становитиме 0,5 грн. При виробництві цієї ж продукції малим виноробним господарством у кількості 50000 умовних пляшок частка вартості ліцензії у готовій продукції становитиме вже 10 грн.

Ліцензування не повинно виконувати фіскальну функцію, за своїм змістом воно має дозвільних характер.

Подібні диспропорції унеможливлюють економічну конкуренцію у галузі і фактично заганяють діючі підприємства в тінь або змушують їх припинити роботу взагалі.

Справедливим підходом до вирішення цієї проблеми було б визначення вартості ліцензії в залежності від площі виноградників та обсягів його виробництва. Стаття 2 Закону України "Про виноград і виноградне вино" робить можливим такий підхід і визначає обов'язок господарств усіх форм власності здійснювати реєстрацію виноградних насаджень технічних і столових сортів у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну аграрну політику, політику у сфері сільського господарства.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є усунення диспропорцій при ліцензуванні малих та великих підприємств виноробства, стимулювання виходу з тіні малих та середніх виробників, сприяння росту конкурентоспроможності галузі.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановивши диференційовану вартість ліцензії на оптову торгівлю вином в залежності від площі виноградників підприємства та обсягів виробництва.

У зв'язку з різним підходом до ліцензування вина та алкогольних напоїв у цілому, статтю 1 доповнено пунктом, в якому дається визначення вина виноградного.

Також, законопроектом вносяться зміни до Закону України "Про виноград і виноградне вино", якими вводиться поняття особистого виноробного господарства, малого та середнього виноробних підприємств.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

Закон України "Про виноград та виноградне вино".

Реалізація цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону, не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України. Очікуються додаткові надходження в бюджет у зв'язку із збільшенням кількості ліцензіатів, а також додаткові податкові надходження у зв'язку з розширенням ринку виробництва вина та зайнятості населення в цій галузі, виведення його в легальний сектор економіки.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону дозволить легально працювати суб'єктам господарювання з малими та середніми обсягами на ринку виробництва вина, збільшити зайнятість населення у цій сфері, збільшити площі земель, зайняті виноградниками, зменшить залежність вітчизняних виноробів від імпорту сировини.

 

Народні депутати України:

В. Балога

В. Петьовка

Опрос