Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 51 Водного кодекса Украины относительно запрещения пользования водным объектом без заключения договоров аренды и оснований аннулирования таких договоров

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.07.2015 № 2432а
Дата рассмотрения: 23.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 51 Водного кодексу України щодо заборони користування водним об'єктом без укладення договорів оренди та підстав анулювання таких договорів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Водний та Земельний кодекси України передбачають надання водних об'єктів у користування фізичним і юридичним особам лише на умовах оренди шляхом укладання договорів. Інших видів і підстав користування водоймами законодавством не передбачено.

Але відповідно до Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року N 4 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28.01.2008 р. за N 64/14755, окремі водойми можуть використовуються як спеціальні товарні рибні господарства на основі режимів рибогосподарської експлуатації без укладання договорів оренди.

Відповідно до законодавства, метою діяльності таких господарств є підвищення рибопродуктивності водного об'єкта шляхом штучного відтворення водних біоресурсів.

Проте, на практиці діяльність на основі режимів рибогосподарської експлуатації без укладання договорів оренди провокує багато зловживань. Суб'єкти господарської діяльності, які працюють у режимі спеціального товарного рибного господарства, використовуючи у власних цілях водний об'єкт та його біоресурси, отримують прибуток, не сплачуючи при цьому податків ні за користування землею під водним об'єктом, ні за використання води в ньому.

Отже, ведення вищезазначеної діяльності не лише не приносить підвищення рибопродуктивності водного об'єкта, а є способом ухилення від укладення договорів оренди на такі водні об'єкти і відповідно - від сплати податків.

Крім цього, досить часто власники таких підприємств обмежують права місцевих мешканців щодо загального водокористування, встановлюючи обмеження щодо вилову риби із таких водойм.

Відповідно до статті 13 Основного Закону визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.

Отже, існуюча прогалина у законодавстві щодо відсутності заборони на користування водним об'єктом без відповідного договору оренди, призводить до порушення Конституції України та посягає на права простих людей на території всієї країни. Крім цього така діяльність приносить збитки бюджету у вигляді недоотримання податкових надходжень.

Таким чином, необхідно усунути існуючу прогалину шляхом внесення відповідних змін у законодавство.

2. Цілі і завдання прийняття проекту

Основним завданням проекту є відновлення справедливості щодо використання природних ресурсів громадянами України, а саме встановлення законних вимог для того, щоб при користуванні водою, землею під водним об'єктом та біоресурсами, які є власністю народу України, суб'єкти господарювання не лише отримували прибутки, а й сплачували податки та наповнювали Державний бюджет України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У законопроекті пропонується визначити, що надання водних об'єктів в оренду регулюється цим Кодексом та Земельним кодексом України.

Пропонується встановлення на законодавчому рівні заборони користування водним об'єктом або прибережною захисною смугою, у тому числі для цілей аквакультури, без укладення договорів оренди відповідно до Закону.

Крім цього, пропонується визначити, що порушення умов договору оренди у тому числі несплата (несвоєчасна сплата) орендної плати за водний об'єкт чи земельну ділянку під цим об'єктом є підставою для анулювання договору оренди.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Водний кодекс України, Земельний кодекс України, Закон України "Про аквакультуру", Закон України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", Закон України "Про тваринний світ", Закон України "Про виключну (морську) економічну зону України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону не потребує додаткових обов'язкових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону сприятиме ефективному використанню водних ресурсів України, посилить захист права загального водокористування. Крім цього, прийняття законопроекту сприятиме надходженню коштів до бюджету у вигляді сплати податку за оренду водних об'єктів та прибережних захисних смуг.

 

Народні депутати України:

Мельничук І. І. (посв. N 229)

Сольвар Р. М. (посв. N 295)

Опрос