Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Заключительные и переходные положения Закона Украины "Об обеспечении права на справедливый суд" относительно продления действия результатов квалификационного экзамена для назначения на должность судьи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 03.08.2015 № 2429а-1
Дата рассмотрения: 03.08.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" щодо продовження дії результатів кваліфікаційного іспиту для призначення на посаду судді"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У квітні 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про відновлення довіри до судової влади в Україні" пунктом 3 Розділу II Прикінцевих та перехідних положень якого було припинено повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебували у цьому органі за посадою, та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

В результаті чого з 11 квітня по 9 грудня 2014 року діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України була заблокована через відсутність її складу.

З огляду на вищезазначені обставини було порушено права кандидатів на посаду суддів зарахованих до резерву на заміщення вакантних посад. Зазначені особи з незалежних від них причин не могли реалізувати своє право бути призначеними, адже Вища кваліфікаційна комісія суддів України не проводила відповідних конкурсів.

Слід зазначити, що термін дії результатів кваліфікаційного іспиту, а відтак термін перебування в резерві становить 3 роки (частина шоста статті 72 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

У результаті більше 8 календарних місяців бездіяльності роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, під загрозою виключення з резерву на заміщення вакантних посад суддів опинились кандидати, які успішно склали кваліфікаційний іспит у 2012 році. Термін перебування в резерві у більшості з яких закінчується восени цього року.

Так, Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" термін перебування в резерві для кандидатів на посаду суддів, які склали кваліфікаційні іспити у 2011 році було продовжено на 90 днів з дня набрання чинності цим законом. Проте, під час ухвалення зазначеної законодавчої норми не було враховано інтереси інших резервістів, які опинились на межі виключення з резерву.

Загалом на сьогодні в резерві знаходиться 1197 кандидатів з них майже 650 осіб це особи які склали іспити у вересні 2012 року.

14 травня 2015 року Вищою кваліфікаційною комісією суддів України оголошено конкурс на зайняття лише 145 вакансій у 94 судах серед кандидатів, які перебувають у резерві на посаду судді вперше.

У той же час, у випадку виключення з резерву претендентів з першого (2011 рік) та другого (2012 рік) доборів у резерві залишиться менше 500 кандидатів, а поповнення лав резервістів доведеться чекати більше року. Так, за новою редакцією статті 71 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" спеціальна підготовка кандидата в Національній школі суддів України проводиться протягом 12 місяців.

Продовження терміну дії результатів кваліфікаційного іспиту, і відповідно терміну перебування у резерві на строк бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України захистить права резервістів, які опинились під загрозою виключення з резерву найближчим часом, а також виправданими будуть витрачені кошти державного бюджету на підготовку відповідних кадрів.

2. Мета і цілі прийняття законопроекту

Метою прийняття зазначеного законопроекту є належне забезпечення судової гілки влади кваліфікованими кадрами.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до пункту 15 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" виклавши його у такій редакції:

"15. Продовжити на вісім місяців термін дії результатів кваліфікаційних іспитів кандидатів на посаду судді та термін перебування в резерві осіб, які станом на 11 квітня 2014 року перебували в резерві на заміщення вакантних посад".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про судоустрій і статус суддів", "Про забезпечення права на справедливий суд" та "Про відновлення довіри до судової влади в Україні".

Прийняття проекту не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття даного законопроекту сприятиме захисту прав кандидатів на посаду суддів та належному забезпеченню судової гілки влади кваліфікованими кадрами.

 

Народний депутат України

В. В. Писаренко

Опрос