Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно усиления прозрачности в сфере отношений собственности в целях предупреждения коррупции

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.03.2015 № 2423
Дата рассмотрения: 18.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Обравши курс на євроінтеграцію, Україна взяла на себе низку зобов'язань із наближення до європейських демократичних стандартів. Першочерговими задачами на цьому шляху є забезпечення прозорості влади, протидія корупції та встановлення громадського контролю за владою.

На сьогодні вже зроблено низку кроків для досягнення вказаних задач. Одним з таких кроків було прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів", який зробив публічною інформацію про кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, а також відкрив доступ до інформації, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, із певними застереженнями. Іншим кроком у цьому напрямку стало набрання чинності Законом "Про Державний земельний кадастр", який зробив загально доступною публічну кадастрову карту України.

Новий рівень прозорості повинен забезпечити реальний прогрес у боротьбі з корупцією. Проте, прийняті зміни є частковими. Рівень доступності інформації про нерухоме майно не в повній мірі задовольняє запит громадянського суспільства. Також, на сьогодні залишається частково закритою інформація про права (в тому числі право власності) на землю. Закритою є інформація і про право власності на транспортні засоби. Ширше відкриття доступу до такої інформації має стати кроком у реалізації наведених вище принципів відкритого та демократичного суспільства.

Наразі закон дозволяє будь-якій особі отримати інформацію щодо того, кому належить чи конкретний об'єкт нерухомого майна чи земельна ділянка, але не розкриває доступ до майнових статків посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування, державних службовців, оскільки не дозволяє здійснювати пошук за конкретним суб'єктом-власником нерухомого майна. Такі обмеження перешкоджають ефективному громадському контролю за власністю осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, виявлення незаконного збагачення цих осіб. Також, вони не відповідають найкращим практикам європейського законодавства з цього питання. В переважній більшості європейських країн інформація, яка міститься в реєстрах нерухомості є відкритою та загальнодоступною. Це не тільки забезпечує кращий захист цих прав, але й створює перешкоди для корупції.

Половинчастою є ситуація і з кадастровою картою України. Публічна кадастрова карта не містить повної інформації про земельній ділянки, зокрема інформації про власників та користувачів таких ділянок.

Це створює прямі перешкоди в реалізації прав фізичних та юридичних осіб на землю, ускладнюючи або й унеможливлюючи реалізацію певних прав через відсутність інформації про власника чи користувача земельної ділянки (можливість отримання земельної ділянки за рахунок земель іншої особи (ч. 6 ст. 118, ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України), встановлення сервітуту на чужу земельну ділянку, вирішення земельних спорів тощо). Крім того, закритість даних державного земельного кадастру ускладнює виявлення порушень земельного законодавства та сприяє проявам корупції в галузі.

Єдиний державний реєстр транспортних засобів та їх власників, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України, не є публічним взагалі.

У разі надання громадськості доступу до вищеназваних реєстрів та кадастрової карти, це, поміж іншого, сприятиме публічному контролю за сплатою податків чиновниками, які є власниками відповідного майна, земельних ділянок та транспортних засобів, нарівні з іншими громадянами, а також певною мірою підвищить рівень довіри до влади у суспільстві.

Також, відкриття цієї інформації сприятиме відкритості і прозорості органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, які мають повноваження щодо розпорядження землями державної та комунальної форми власності, нерухомим майном та транспортними засобами.

2. Цілі та завдання законопроекту, шляхи її досягнення

Цілями законопроекту є запобігання корупції, забезпечення відкритості та прозорості правовідносин у суспільстві, а також встановлення громадського контролю за посадовими особами шляхом спрощення процедури доступу до відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, надання вільного доступу до державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція Міністерства внутрішніх справ України.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом закону пропонується викласти в новій редакції статтю 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

У змінах до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" пропонується встановити, що для фізичних та юридичних осіб інформація з державного реєстру прав надається не тільки за об'єктом нерухомого майна, як це передбачено в чинній редакції закону, але й за суб'єктом права. При цьому, у випадку запиту за суб'єктом прав - інформація про об'єкти нерухомого майна надаватиметься з певними обмеження. Так, з метою уникнення розкриття персональної інформації про місце проживання особи, що часто збігається з адресою нерухомого майна у власності, а також з метою попередження протиправних зазіхань на власність особи, пропонується розкривати відомості щодо назви області, міста, району на території яких розташований об'єкт нерухомого майна. Такий підхід дозволить, з одного боку, виконати цілі та завдання законопроекту, а з іншого, - не нашкодити суб'єктам власності на нерухоме майно відкриттям інформації про їх права на нерухоме майно.

Також законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про Державний земельний кадастр України", якими встановлюється, що відомості Державного земельного кадастру є відкритою інформацією.

Закон України "Про дорожній рух" пропонується доповнити статтею 34-1, якою пропонується відрегулювати надання інформації про зареєстровані транспортні засоби з Єдиного державного реєстру.

Закон України "Про запобігання корупції" пропонується доповнити змінами щодо місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації, а саме: назва області, району, населеного пункту, в яких знаходиться об'єкт.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Відносини у сфері законопроекту є предметом регулювання Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Закону України "Про Державний земельний кадастр", Закону України "Про дорожній рух", Закону України "Про автомобільний транспорт", Закону України "Про запобігання корупції" та низки підзаконних нормативно-правових актів.

5. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме посиленню громадського контролю за владою, зниженню рівня корупції та посиленню захисту права власності.

Також законопроект дасть змогу запровадити додаткові заходи контролю за особами, які призначаються на відповідальні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, відновлення довіри в громадян до системи влади в Україні, а також створення умов для забезпечення відкритості, прозорості та публічності влади усіх рівнів.

6. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.

7. Запобігання корупції

Законопроект не містить правил та процедур, які можуть становити ризики вчинення корупційних правопорушень. Навпаки, прийняття закону сприятиме зменшенню рівня корупції в Україні.

8. Громадське обговорення

Законопроект обговорено та погоджено з громадськими експертами.

9. Оцінка регуляторного впливу

Закон не є регуляторним актом.

 

Народні депутати України

Козаченко Л. П.

Богомолець О. В.

Вадатурський А. О.

Вовк В. І.

Гопко Г. М.

Добродомов Д. Є.

Заліщук С. П.

Крулько І. І.

Лєщенко С. А.

Найєм М. М.

Парасюк В. З.

Соболєв Є. В.

Черненко О. М.

Чорновол Т. М.

Чумак В. В.

Опрос