Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О недопущении преследования и наказания лиц - участников конфликта на территории Закарпатской области

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.07.2015 № 2417а
Дата рассмотрения: 21.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про недопущення переслідування та покарання осіб - учасників конфлікту на території Закарпатської області"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Необхідність прийняття Закону зумовлена потребою вжиття невідкладних заходів, спрямованих на створення умов для мирного врегулювання ситуації, що склалася у Закарпатській області.

11 липня 2015 р. у м. Мукачевому Закарпатської області між групою бійців ДУК "Правий сектор", охоронцями спорткомплексу "Антарес" і працівниками Міністерства внутрішніх справ України відбулася збройна сутичка із застосуванням автоматичної зброї, що спричинила тяжкі наслідки. За попередньою інформацією йдеться про понад 10 постраждалих та кількох загиблих, а також про пошкодження 7 службових автомобілів міліції. Водночас, МВС України та представники ДУК "Правий сектор" виступили з принципово різними поясненнями та інтерпретаціями обставин та причин зазначеної події.

Збройне протистояння продовжилося в наступні дні, оскільки бійці ДУК "Правий сектор", заблоковані силами МВС та СБУ, відмовилися скласти зброю, а також висунули серйозні звинувачення в бік окремих представників влади, в т. ч. народних депутатів України, та правоохоронних органів та виступили з вимогою проведення розслідування діяльності органів влади у Закарпатській області в частині потурання масштабним контрабандним схемам.

Цей інцидент завдав державі значних репутаційних збитків, містить в собі величезний дестабілізуючий потенціал та набув значного суспільного та політичного резонансу, в тому числі міжнародного. Зокрема, він може негативно позначитися на обороноздатності держави в умовах збройної агресії з боку Росії та діяльності терористичних та сепаратистських сил в Україні.

Верховна Рада України 14 липня 2015 р. прийняла Постанову N 598-VIII "Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування обставин конфлікту в Закарпатській області".

Слід врахувати, що учасники добровольчих батальйонів військово-політичного руху "Правий сектор" відіграли вагому роль у захисті України зі зброєю в руках від збройної агресії з боку Росії та атак терористичних та сепаратистських сил на сході України. Частина з бійців ДУК "Правий сектор" пролили свою кров та віддали своє життя, захищаючи Україну.

Одним із важливих заходів, спрямованих на мирне розв'язання конфлікту та стабілізацію ситуації у Закарпатській області, має стати прийняття закону про недопущення переслідування та покарання відповідної категорії осіб, за умови що вони припинять збройний опір та здадуть зброю.

(Слід зазначити, що Верховна Рада України вже мала прецедент прийняття аналогічного Закону "Про недопущення переслідування та покарання осіб - учасників подій на території Донецької та Луганської областей" 16 вересня 2014 року.)

2. Мета і цілі прийняття проекту Закону

Метою прийняття Закону є стабілізація та нормалізація ситуації в Закарпатській області з метою недопущення подальших людських жертв, уникнення продовження збройного протистояння, відновлення спокою та миру на цій території.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується звільнити від кримінальної відповідальності осіб, які на території Закарпатської області вчинили в період з 11 липня 2015 року по день прийняття Закону діяння, що містять ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України, і які під час вчинення зазначених діянь були учасниками добровольчих батальйонів військово-політичного руху "Правий сектор" та брали участь у конфлікті з співробітниками Міністерства внутрішніх справ України та Служби безпеки України, та закрити відповідні кримінальні провадження.

Названі особи звільнятимуться від кримінальної відповідальності за умови, що вони на момент прийняття Закону звільнили або не утримують заручників, добровільно здали державним органам та не зберігають вогнепальну зброю, бойові припаси, вибухові речовини, вибухові пристрої.

Відповідні кримінальні провадження підлягатимуть закриттю. Підлягатимуть закриттю також ті кримінальні провадження, які розпочаті у зв'язку з вищеназваними діяннями і в яких жодній особі не повідомлено про підозру.

Крім того, законопроектом передбачено звільнення від адміністративної відповідальності зазначених осіб, які на території Закарпатської області вчинили в період з 11 липня 2015 року до дня прийняття цього Закону діяння, що містять ознаки адміністративних правопорушень, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Постанови про накладення адміністративних стягнень за вчинення адміністративних правопорушень, що не були виконані до набрання чинності Законом, виконанню не підлягатимуть.

Дія цього Закону не поширюється на зазначених осіб, які після 21 липня 2015 року вчинили кримінальні діяння, що завдали шкоду життю чи здоров'ю громадян або майну фізичних чи юридичних осіб.

Законопроектом також передбачається, що Закон набере чинності з дня його опублікування.

4. Стан нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін та доповнень до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття Закону сприятиме мирному врегулюванню конфліктної ситуації в Закарпатській області.

 

Народні депутати України:

Ляшко О. В.

Вовк В. І.

Мосійчук І. В.

Лозовой А. С.

Купрієнко О. В.

Опрос