Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственных наградах Украины" (относительно установления государственных наград Украины для присуждения гражданам за личные заслуги перед Украиной)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.03.2015 № 2417
Дата рассмотрения: 18.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про державні нагороди України" (щодо нагородження осіб за особисті заслуги перед Україною)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Політичні та культурні зміни, які відбулися в Україні за минулий рік, ставлять перед суспільством завдання оновлення. Військова агресія проти України, а також застосування в реальній бойовій обстановці Українського війська, зобов'язують переглядати Закони України які прямо пов'язані з Збройними силами України, іншими військовими формуваннями створеними у відповідності до Конституції України і Законами України, співробітниками Міністерства внутрішніх справ та співробітників Служби безпеки України. Бойові дії викрили проблему того, що у нагородній системі України практично відсутні нагороди, якими відзначалися подвиги і заслуги на полі бою та в умовах, пов'язаних із ризиком для життя.

Державні нагороди які встановлені у чинній редакції Закону України "Про Державні нагороди України" є застарілими та у деякій мірі втратили свою вагомість та значення через дискредитацію деяких нагороджених осіб та не відповідності їх реальним вимогам нашого часу, так наприклад розглянемо нагороди яким найчастіше відзначаються учасники антитерористичної операції на Сході України, а саме: ордени "За Мужність", Богдана Хмельницького, Данила Галицького; медалі "За військову службу Україні".

Відповідно до Закону України "Про державні нагороди", орденом "За мужність" I, II і III ступенів нагороджуються військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи "за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя". Як бачимо, мужність і героїзм, виявлені на полі бою не вказані як критерії нагородження цим орденом, що применшує його статус, як бойової нагороди. Крім того, слід вказати на масові нагородження цим орденом радянських ветеранів Другої світової війни (здійснено близько 400 тис. нагороджень) і факти відзначення ним за заслуги, не пов'язані із ризиком для життя (спортивні досягнення, активна участь у ветеранському русі тощо), що призвело до падіння престижу цієї державної нагороди.

Подібна ситуація склалася і з орденом Богдана Хмельницького. Відповідно до Закону України "Про державні нагороди" цим орденом нагороджуються "громадяни України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України". Зазначені критерії, вочевидь, дозволяють нагороджувати цим орденом осіб, заслуги яких не пов'язані з перебуванням у бойовій обстановці. Слід також відзначити, що масові нагородження орденом Богдана Хмельницького (близько 140 тисяч нагороджень) радянських ветеранів Другої світової війни до 55-ї річниці визволення України від нацистської окупації перетворили його на своєрідну ювілейну відзнаку, що також призвело до певного морального знецінення цієї нагороди.

Критерії нагородження орденом Данила Галицького (призначеного для нагородження виключно військових і державних службовців) також не передбачають бойових заслуг.

Нагородою виключно за бойові заслуги і подвиги не може вважатися і медаль "За військову службу". Згідно із положенням про цю медаль,підставами для нагородження нею є не лише особиста мужність і відвага, самовіддані дії, виявлені у захисті державних інтересів України, а й успіхи у бойовій підготовці і навіть 25-річна бездоганна служба.

Крім того частина нагород у наш час носять назви які залишились з радянських часів, що не припустимо, так як державні нагороди повинні носити імена видатних історичних постатей Українського суспільства, чий приклад та внесок у розвиток української державності, історичної та культурної цілісності не ставиться під сумнів. На додачу до існуючих нагород даний законопроект пропонує внести нові види нагород, такі як спеціальні військові нагороди і іменна холодна зброя. Внесення таких нагород обумовлено необхідністю відзначення суто бойовими відзнаками саме тих людей, які ризикуючи своїм життям здійснювали свій обов'язок по захисту батьківщини. Також на мою думку необхідно впровадити відзнаку для цивільних осіб, які виявили громадянську мужність у період ведення бойових дій, своєю активною діяльністю сприяли значному покращенню матеріального і духовного становища вояків, які беруть участь у бойових діях.

Окрім вищезазначеного даний Закон має на меті дати можливість нагороджувати іноземців та осіб без громадянства нагородами за видатні вчинки, у тому числі, вищою Державною нагородою - званням Героя України. Цей крок необхідний у зв'язку з значною кількістю людей, не громадян України, які вчиняли геройські вчинки з метою захисту Українського суспільства та її територіальної цілісності.

Тому, враховуючи вищенаведене, вважаю за необхідне прийняти зміни до Закону України "Про державні нагороди України", з метою врегулювання проблемних відносин у цій сфері.

2. Цілі й завдання законопроекту

Даний законопроект покликаний надати право органам державної влади нагороджувати осіб, які не є громадянами України, але виявили виняткову особисту мужність у справі захисту прав і свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності України. Також, зміни до закону України розширять перелік нагород, які можуть бути вручені на знак вшанування геройських вчинків громадян. Крім того, ордени та медалі будуть носити імена видатних історичних постатей Української держави, які залишити слід в історії України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 6 - 8 Закону України "Про державні нагороди України", та доповнити Закон України "Про державні нагороди України" статтею 8-1 з метою відзначення осіб які гідно проявили себе в різних сферах життя українського суспільства, або ж виявили хоробрість при захисті територіальної цілісності та недоторканості України.

4. Стан нормативно-правової бази у зазначеній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою у цій сфері правового регулювання є, зокрема, Конституція України, Укази Президента України, Закон України "Про державні нагороди України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього Закону не потребуватиме збільшення бюджетних видатків, оскільки фінансування реалізації його положень можливе за рахунок перерозподілу наявних бюджетних призначень.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Наслідком прийняття цього законопроекту стане можливість нагородження званням Герой України не тільки громадян України, а також іноземців та осіб без громадянства, що буде слугувати вшануванням їх дій, що були направлені на захист та розвиток України та українського суспільства в цілому. Також стане можливим нагородження гідних осіб орденами та медалями, які будуть носити імена видатних українських історичних постатей, що зробить нагороди Української держави самобутніми та вірними з точки зору культури та історії України.

 

Народний депутат України

О. М. Петренко

Опрос