Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно совершенствования автоматической процедуры определения судьи (запасного судьи, следственного судьи) в целях предупреждения спекуляций в судебной сфере по переправлению рассмотрения дел из одного суда в другой

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.07.2015 № 2415а
Дата рассмотрения: 20.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо вдосконалення автоматичної процедури визначення судді (запасного судді, слідчого судді) з метою запобігання спекуляцій у судовій сфері по переправленню розгляду справ з одного суду до іншого"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На засіданні Асоціації слідчих суддів України, на якому обговорювали практику застосування кримінально-процесуального законодавства, судді відзначали, що бувають справи, коли до суду під час досудового розслідування надходить чимала кількість клопотань по даному кримінальному провадженні, які розподіляються на різних суддів згідно автоматичної процедури визначення судді, але коли до суду надходить сама справа - не залишається суддів з правом її розглянути (стаття 76 Кримінального процесуального кодексу України).

Така ситуація призводить до необхідності передачі таких справ до інших судів у відповідності до статті 34 КПК України, що однозначно викликає незручності та додаткові витрати на проїзд у сторін, а також може використовуватись з метою переправлення справи в "лояльний суд", тобто стимулює корупційні відносини в сфері здійснення правосуддя.

2. Мета та завдання законопроекту

Метою законопроекту є гарантування виконання принципу верховенства права, забезпечення рівності перед законом та доступу до правосуддя.

Завданнями законопроекту є:

- боротьба з корупцією;

- максимальне гарантування дотримання правил територіальної підсудності;

- забезпечення рівності перед законом та доступу до правосуддя.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується частину 4 статті 35 КПК України викласти в такій редакції:

"3. Визначення судді (запасного судді, слідчого судді) або колегії суддів для конкретного судового провадження здійснюється автоматизованою системою документообігу суду під час реєстрації відповідних матеріалів, скарги, клопотання, заяви чи іншого процесуального документа за принципом вірогідності, який враховує кількість проваджень, що знаходяться на розгляді у суддів, заборону брати участь у перевірці вироків та ухвал для судді, який брав участь в ухваленні вироку або ухвали, про перевірку яких порушується питання, перебування суддів у відпустці, на лікарняному, у відрядженні, закінчення терміну їх повноважень, а також враховує можливість забезпечення здійснення кримінального провадження в даному суді у відповідності з вимогами статей 31 та 76 даного Кодексу. Після визначення судді (запасного судді, слідчого судді) або колегії суддів для конкретного судового провадження не допускається внесення змін до реєстраційних даних щодо цього провадження, а також видалення цих даних з автоматизованої системи документообігу суду, крім випадків, установлених законом.".

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері

Положення щодо гарантій верховенства права та рівності прав громадян закріплені в статтях 1, 8, 24, 55 Конституції України та розкриті в ряді Рішень Конституційного Суду України. Кримінальний процесуальний кодекс України, який визначає порядок кримінального провадження на території України.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових витрат Державного бюджету України та внесення змін до Державного бюджету України на 2015 рік.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту має забезпечити:

- максимальне гарантування дотримання правил територіальної підсудності;

- зменшить фінансове навантаження на учасників провадження для проїзду до суду;

- усунення можливостей зловживань при досудовому розслідуванні з метою переправлення розгляду кримінального провадження до іншого суду.

 

Народні депутати України:

Єремеєв І. М. (N 238)

Івахів С. П. (N 236)

Мартиняк С. В. (N 235)

Москаленко Я. М. (N 300)

Опрос