Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно совершенствования механизма привлечения к административной ответственности за правонарушения в сфере обеспечения безопасности дорожного движения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.03.2015 № 2413
Дата рассмотрения: 18.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення механізму притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Розроблення проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вдосконалення механізму притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху" (далі - проект Закону) обумовлено необхідністю удосконалення механізму притягнення осіб до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху з урахуванням юридичної позиції, викладеної у Рішенні Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 р. N 23-рп/2010. Безпека дорожнього руху має забезпечуватись невідворотністю покарання за вчинене адміністративне правопорушення, фіксація якого має відбуватись, у т. ч. числі за допомогою спеціальних технічних засобів (в т. ч. працюючих у автоматичному режимі), що мають функцію фото- та/або відеофіксації, яка дозволяє ідентифікувати транспортний засіб за реєстраційним номером транспортного засобу. На даний момент, юридичного механізму для використання спеціальних технічних приладів, які працюють у автоматичному режиму не має, зважаючи на визнання Конституційним Судом України неконституційними ст. 14-1 та частини шостої ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Пропоновані зміни до КУпАП запроваджують юридичний механізм притягнення особи до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, фіксація якого відбувається спеціальним технічним приладом у автоматичному режимі, при цьому забезпечуючи дотримання прав та інтересів власника транспортного засобу, якщо він особисто не здійснював керування під час вчинення правопорушення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблено з метою вдосконалення механізму притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Шляхом досягнення поставленої мети є виключення статті 14-1, ч. 6 ст. 258 КУпАП, внесення змін у ст. ст. 122, 251, 258, 268, 277, 278 КУаАП та доповнення КУпАП новими ст. 258-1, 277-2, 284, що полягають у впровадженні замість протоколу про адміністративне правопорушення повідомлення про порушення правил дорожнього руху або правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, у випадку виявлення та фіксації порушення правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, за допомогою спеціальних технічних засобів (в т. ч. працюючих у автоматичному режимі), що мають функцію фото- та/або відеофіксації, яка дозволяє ідентифікувати транспортний засіб за реєстраційним номером транспортного засобу.

Повідомлення про порушення правил дорожнього руху або правил, що забезпечують безпеку руху транспорту дозволяє оптимізувати юридичний механізм повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про час та місце розглядує справи про адміністративне правопорушення, а також є належним та допустимим доказом у справах про адміністративне правопорушення, так як за допомогою спеціальних технічних приладів фіксується факт порушення правил дорожнього руху та/або правил, що забезпечують безпеку руху транспорту.

При цьому, пропоновані зміни передбачають механізм упередження притягнення до адміністративної відповідальності власників транспортних засобів, які особисто не здійснювали керування транспортним засобом під час вчинення правопорушення. Власнику надаються процесуальні права щодо своєчасного повідомлення органу (посадової особи), уповноваженого (уповноваженої) розглядати справу про адміністративне правопорушення, про обставини, які виключають притягнення власника транспортного засобу до адміністративної відповідальності.

3. Правові аспекти

У цій сфері нормативно-правових відносин діють:

Конституція України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закон України "Про міліцію".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття Закону України не потребує матеріальних та інших витрат.

Реалізація Закону України потребуватиме матеріальних витрат на забезпечення органів внутрішніх справ спеціальними технічними засобами (в т. ч. працюючими у автоматичному режимі), що мають функцію фото- та/або відеофіксації, яка дозволяє ідентифікувати транспортний засіб за реєстраційним номером транспортного засобу та програмного забезпечення для них.

5. Позиція заінтересованих органів

Стосується компетенції Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

9. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України не є регуляторним актом.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону України сприятиме вдосконаленню механізму притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, забезпеченню дотримання учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, боротьбі з корупцією у ДАІ.

 

Народні депутати України

Кишкар П. М.

Семенуха Р. С.

Опрос