Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно усиления ответственности за совершение преступлений служебным лицом, занимающим особо ответственное положение)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2405а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення відповідальності за вчинення злочинів службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Український народ загалом та кожен громадянин зокрема зацікавлені в тому, щоб службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, були не просто законослухняні особи, а які є взірцем в цьому роді та обличчям влади, які в разі вчиненого зловживання владою або службовим становищем невідворотно несли би передбачену Кримінальним кодексом України реальну кримінальну відповідальність у розмірі, який є адекватним та збалансованим з обсягом повноважень таких осіб та важливістю виконуваних ними службових функцій.

На сьогоднішній день кримінальна відповідальність службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, і близько не співвідносна з обсягом їх повноважень, а також із шкодою, яку вони можуть завдати державним або приватним законним інтересам вчиненням злочину, який передбачений ст. 364 КК України.

Нормативно-правове регулювання кримінальної відповідальності за зловживання владою або службовим становищем службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, зводиться до зрівняння розміру їх кримінальної відповідальності з кримінальною відповідальністю інших службових осіб, обсяг функцій яких не є настільки відповідальним.

Це негативно впливає на ефективне функціонування держави та її апарату.

Причиною виникнення такої ситуації є правова невизначеність, а саме відсутність у Кримінальному кодексі України правових норм, які би передбачала кримінальну відповідальність службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, за зловживанням владою або службовим становищем, а також визначали би вичерпний перелік таких службових осіб.

Стабільність державного устрою і суспільного ладу у вирішальній мірі залежать від оптимальної діяльності службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, а також існування правових підстав для притягнення таких осіб до кримінальної відповідальності за ст. 364 КК України, дотримуючись принципів верховенства права, правової визначеності, невідворотності покарання та справедливості (індивідуалізації) відповідальності.

Як показує практика державотворення в Україні, для стабілізації політичної ситуації, викорінення зловживань владою з боку службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, необхідно передбачити нові види кримінально-правової відповідальності саме таких осіб.

Тому питання притягнення службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, до кримінальної відповідальності за зловживання владою або службовим становищем є питанням надзвичайної ваги.

2. Мета і шляхи її досягнення

Законопроект має на меті криміналізувати діяння, передбачене частинами першою або другою статті 364 Кримінального кодексу України, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище, як спеціальним суб'єктом такого злочину.

Законопроект орієнтований на:

- спеціальних суб'єктів злочину, якими, згідно пропонованих у законопроекті змін, є службові особи, які займають особливо відповідальне становище, перелік посад яких є вичерпним та передбачений у Примітці 3 до статті 368 Кримінального кодексу України, та їх притягнення до реальної кримінальної відповідальності за передбачений ст. 364 КК України злочин;

- посилення боротьби з вчиненням, профілактику та попередження вчинення злочинів службовими особами, які займають особливо відповідальне становище;

- індивідуалізацію кримінальної відповідальності за вчинення цими службовими особами злочину, який передбачений ст. 364 КК України, у розмірі, який є співвідносним з обсягом їх повноважень, а також із шкодою, яку вони завдали державним або приватним законним інтересам вчиненим злочином;

- недопущення уникнення кримінальної відповідальності та покарання службовими особами, які займають особливо відповідальне становище, за злочин, який передбачений ст. 364 КК України.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується передбачити кримінальну відповідальність за вчинення діяння, яке передбачене частинами першою або другою статті 364 Кримінального кодексу України, вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.

Законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за такий злочин у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Законопроектом пропонується встановити розмір та види кримінальної відповідальності за цей злочин у тому ж розмірі та виді, які передбачені чинною частиною 4 статті 368 КК України за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище.

Законопроектом пропонується поширити перелік службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, та наведені у статтях 368, 368-2, 369 та 382 Кримінального кодексу України, на службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, та вчинили злочин, передбачений частинами першою або другою статті 364 КК України.

4. Правові аспекти

Проект Закону ґрунтується на положеннях Конституції України, а також Кримінальному кодексі України, інших законах України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію зазначеного проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Навпаки, прийняття цього Закону посилить боротьбу з корупцією серед службових осіб, які займають особливо відповідальне становище.

7. Прогноз результатів

Прийняття цього Закону:

- забезпечить створення правових підстав для притягнення до кримінальної відповідальності службових осіб, які займають особливо відповідальне становище, за зловживання владою або службовим становищем за ст. 364 Кримінального кодексу України;

- підвищить рівень контролю з боку таких осіб за виконанням ними своїх службових обов'язків на предмет відповідності чинному законодавству України, що в свою чергу покращить стан правопорядку в сфері виконання службових обов'язків такими особами;

- дозволить очистити державний апарат від службових осіб, які займаючи особливо відповідальне становище, зловживають владою або службовим становищем, чим не тільки скомпрометували себе, але й дискредитують таким чином весь державний апарат, підривають довіру Українського народу та громадян до Української держави;

- підвищить рівень довіри суспільства до службових осіб, які займають особливо відповідальне становище.

 

Народні депутати України

Опрос