Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О прокуратуре" (относительно приведения в соответствие с европейскими стандартами, обеспечения переходного периода реформирования органов прокуратуры и устранения несогласованностей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.04.2015 № 2404-1
Дата рассмотрения: 02.04.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" (щодо приведення у відповідність з європейськими стандартами, забезпечення перехідного періоду реформування органів прокуратури і усунення неузгодженостей)"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проект Закону (далі - проект) розроблено з метою приведення Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року (далі - Закон) у відповідність до європейських стандартів, а також усунення окремих недоліків цього Закону.

Як відомо, 25 квітня 2015 року набирає чинності нова редакція Закону України "Про прокуратуру", що прийнятий 14 жовтня 2014 року. Проте системний аналіз положень цього Закону свідчить про наявність багатьох недоліків, що унеможливлюють реалізацію Закону на практиці. Головним чином, це стосується питань добору кадрів для формування місцевих та регіональних прокуратур, створення системи органів прокурорського самоврядування, в тому числі кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури, а також врегулювання порядку першого скликання та проведення всеукраїнської конференції працівників прокуратури.

Зокрема, відповідно до частини 1 статті 74 Закону п'ять прокурорів кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури призначаються всеукраїнською конференцією працівників прокуратури. Згідно з частиною 1 статті 69 Закону всеукраїнська конференція працівників прокуратури складається, серед іншого, з делегатів від кожної місцевої та регіональної прокуратур (по два і три прокурори відповідно). Таким чином, формування органів прокурорського самоврядування неможливе без формування місцевих та регіональних прокуратур. Разом з тим, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 29 Закону рішення про проведення добору кандидатів на посаду прокурора, в тому числі місцевої та регіональної прокуратур приймає кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури. Виходячи з наведеного, нова редакція Закону створює своєрідне "замкнуте коло" в питанні формування місцевих та регіональних прокуратур, а також органів прокурорського самоврядування.

Для вирішення цієї та інших проблем розроблено Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" (щодо приведення у відповідність з європейськими стандартами, забезпечення перехідного періоду реформування органів прокуратури і усунення неузгодженостей)". Варто зазначити, що в процесі написання Проекту враховано більшість рекомендацій Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи, відповідно до коментарів DGI (2014) 30 від 05.12.2014 року (далі - Коментарі Ради Європи).

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту є врегулювання питання призначення прокурорів місцевих та регіональних прокуратур, а також формування органів прокурорського самоврядування на перехідний період, до повного набрання чинності Законом України "Про прокуратуру". Проектом передбачено, щоб її функції здійснювала комісія у складі 11 осіб, п'ять з яких призначає Генеральний прокурор України, одну - з'їзд адвокатів України, двох - з'їзд юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ та трьох - Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Це забезпечить можливість формування місцевих та регіональних прокуратур, які в свою чергу можуть обрати делегатів на всеукраїнську конференцію працівників прокуратури з метою формування в кінцевому результаті кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури. Подібним чином пропонується забезпечити формування комісії для обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, зокрема пропонується, щоб замість чотирьох осіб, яких призначає кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури, до її створення їх призначав Генеральний прокурор України.

Окрім того, проектом пропонується врегулювати ряд інших проблемних питань Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, на основі рекомендацій Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи, в частині добору кадрів прокуратури, призначення на адміністративні посади, функціонування органів прокурорського самоврядування та інше. Проектом також передбачено максимальну чисельність системи прокуратури на рівні 10000 осіб, відповідно до середньоєвропейських показників, враховуючи оптимізацію територіальних органів прокуратури та скасування функції загального нагляду.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внесення змін у наступні статті Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року:

- Стаття 9, 11, 77 - уточнено повноваження Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії щодо застосування дисциплінарних стягнень. У перехідних положеннях передбачено, що до створення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури дисциплінарне стягнення застосовуються вищестоящим прокурором (п. 55 Коментарів Європи).

- Стаття 13 - передбачено надання керівнику місцевої прокуратури повноваження щодо призначення на посаду і звільнення прокурора (п. 59 Коментарів Ради Європи).

- Стаття 14 - передбачено максимальну чисельність системи прокуратури на рівні 10000 осіб, відповідно до середньоєвропейських показників.

- Стаття 17 - передбачено запровадження виключно письмової форми наказів (вказівок) керівництва прокуратури (п. 66 Коментарів Ради Європи).

- Стаття 23 - передбачено позбавлення прокуратури повноважень щодо представництва в суді інтересів КМУ і НБУ (п.п. 83, 85, 88 Коментарів Ради Європи).

- Частина друга статті 39, частина 1 статті 41 - передбачено запровадження прозорої процедури призначення на усі адміністративні посади і звільнення прокурорів з них (п. п. 101 - 103 Коментарів Ради Європи).

- Стаття 40 - запровадження конкурсу на посаду Генерального прокурора України (п. 106 Коментарів Ради Європи).

- Частина 2 статті 69 - уточнено спосіб голосування на всеукраїнській конференції працівників прокуратури, а саме - більшістю голосів (п. 135 Коментарів Ради Європи).

- Пункт 4 частини 1 статті 74 - скасування неконституційного повноваження парламентського комітету щодо погодження кандидатів у члени Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

- Стаття 83 - скасування окремих радянських пільг, які можуть вплинути на незалежність прокурора (п. 146 Коментарів Ради Європи).

- Пункт 5-1 Розділу XIII "Перехідні положення" - відтермінування на два роки вимоги про стаж роботи у системі прокуратури для кандидатів на посади прокурорів з метою залучення нових кадрів.

- Пункт 5-2 Розділу XIII "Перехідні положення" - передбачено, до створення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, щоб її функції здійснювала тимчасова комісія у складі 9 осіб, чотири з яких призначає Генеральний прокурор України, а інших п'ять - Верховна Рада України. Порядок проведення конкурсу для добору кандидатів на посади прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором України. На необхідності вирішення проблеми функціонування кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури вказано у п. 157 Коментарів Ради Європи.

- Пункт 5-3 Розділу XIII "Перехідні положення", встановлення чітких строків проведення добору на посади у місцеві, регіональні та Генеральну прокуратуру (1 липня 2015 р., 1 січня 2016 р. та 1 березня 2016 р. відповідно).

- Пункт 3 Розділу XII "Прикінцеві положення" - скасування положень про класні чини прокурорів (п. 153 Коментарів Ради Європи).

- Зміни до ЦПК і Закону "Про виконавче провадження" - позбавлення прокуратури загально-наглядового повноваження (п. п. 154, 155 Коментарів Ради Європи)

- Додатки до Закону - виправлення технічних помилок в назвах районів і міст.

4. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року та від 14 жовтня 2014 року, Закон України "Про Національне антикорупційне бюро України".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень цього законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Забезпечення його виконання, в разі його прийняття, здійснюватиметься в межах відповідних бюджетних видатків, передбачених Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону забезпечить формування органів прокуратури та реалізацію інших, передбачених новою редакцією Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року, механізмів забезпечення діяльності прокуратури відповідно до європейських стандартів.

 

Народні депутати України

О. С. Сотник

О. І. Сироїд

Л. О. Ємець

П. П. Костенко

Є. В. Соболєв

В. В. Чумак

І. В. Луценко

Опрос