Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обязательного страхования гражданской ответственности владельцев (съемщиков) квартир во многоквартирных жилых домах

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2402а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Біля 70 % населення України проживає у містах, більша частина з якого є мешканцями багатоквартирних будинків.

Більшість населення України, яке проживає у багатоквартирних будинках, не один раз стикалися з наслідками затоплення або загоряння у квартирі як у якості винуватця, такі у ролі потерпілого.

Причинами таких подій є як людський фактор, так і зношеність водопровідних та електричних мереж у старому житловому фонді. Причому загальні розміри збитків від таких подій величезні і стають тягарем як для потерпілих, так і для винуватців, а часто і для державного бюджету (у випадках масштабних пошкоджень).

Відповідно до цивільного законодавства України, особа з вини якої іншим особам були нанесені збитки, має їх відшкодувати.

Світова практика свідчить про те, що проблеми, пов'язані з відшкодуванням шкоди, нанесеної неумисно третім особам, найбільш ефективно та безболісно вирішує масове страхування цивільної відповідальності.

Саме тому сьогодні необхідно запровадити більш ефективну систему захисту громадян від матеріальної шкоди, яку завдають пожежі, вибухи газу чи пошкодження водою. Одним із елементом такої системи має стати обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках. Залучення страхових компаній до процесу відшкодування матеріальних збитків, завданих зазначеними подіями, дозволить покращити добробут та соціальний захист потерпілих, а також зменшить матеріальні втрати фактичних винуватців.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект спрямований на впровадження системи обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках, підвищення рівня захисту прав потерпілих, вдосконалення системи відшкодування збитків, завданих потерпілим внаслідок пожеж, вибухів газу чи пошкодження водою.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується:

- ввести обов'язковість страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках;

- надати право управителю багатоквартирного будинку - особі, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору, контролювати наявність чинних договорів страхування цивільної відповідальності власників (наймачів) квартир у багатоквартирних житлових будинках.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Сфера правового регулювання зазначеного питання базується на Цивільному кодексі України, Законі України "Про страхування", Законі України "Про житлово-комунальні послуги" та інших законодавчих актах.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту не потребує додаткових фінансових витрат за рахунок Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного законопроекту забезпечить належні умови для своєчасного отримання потерпілими внаслідок пожеж, вибухів газу чи пошкодження водою відшкодування збитків.

 

Народний депутат України

С. В. Мартиняк

Опрос