Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно противодействия насилию в семье

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2401а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо протидії насильству в сім'ї"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Насильство в сім'ї є актуальною проблемою сьогодення. На жаль, необхідно констатувати, що сім'я як осередок суспільства, без підтримки держави та її інституцій, не завжди спроможна виконувати свої головні функції, щодо забезпечення належного добробуту та виховання дітей.

За даними Інституту соціологічних досліджень Національної академії наук, 68 відсотків жінок в зазнають знущання в сім'ї, з них чверть "як правило" або "часто" потерпає від побоїв. Кожна десята дівчина зазнає постійного насильства.

За визначенням Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" "насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров'ю". Відповідно до Закону "Про попередження насильства в сім'ї" насильство буває фізичним, сексуальним, психологічним (шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування) чи економічним (умисне позбавлення житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров'я).

Отже, жертвою домашнього насильства може стати будь-хто: жінка, яку постійно лає і б'є її чоловік, дівчинка-підліток, що страждає від сексуальних переслідувань свого вітчима, хлопчик, якого лупцює мати-алкоголічка, старенька бабуся, що її ненавидять власні діти.

У більшості випадків насильство в сім'ї трапляється під дією алкогольного сп'яніння насильника та у меншій кількості під дією наркотичних засобів.

Окрім того, за даними правоохоронних органів поставлено на облік осіб, що вчинили насильство в сім'ї, в 2004 році - 57 тисяч осіб, в 2011-му - 88 тисяч; винесено офіційних попереджень про неприпустимість насильства в сім'ї в 2004 році - 65 тисяч, в 2011-му - 99 тисяч; складено адміністративних протоколів за насильство в сім'ї в 2004 році - 83 тисячі, в 2011-му - 127 тисяч.

Водночас, чинне законодавство у цій сфері є недосконалими і потребує змін.

Законопроект "Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо протидії насильству в сім'ї" направлений на вирішення означеної проблеми.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою цього законопроекту є удосконалення чинного законодавства України щодо протидії насильству в сім'ї.

Завданням законопроекту визначено спрямованість на захист природних, майнових та економічних прав людини і громадянина та гарантії їх забезпечення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо зобов'язання проходження курсу лікування від алкоголізму та наркоманії як виду адміністративного стягнення, яке застосовується для направлення особи, яка зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами чи психотропними речовинами до спеціалізованих закладів охорони здоров'я з метою проходження курсу лікування від алкоголізму та наркоманії.

4. Правові аспекти

Проектом Закону передбачається внести зміни до статей Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Введення в дію зазначеного проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз результатів

Прийняття Закону сприятиме підвищенню захисту прав жертв насильства в Україні, більш ефективному попередженню проявів насильства в сім'ї, якісному реагуванню органів внутрішніх справ на цей вид правопорушення.

 

Народні депутати України:

О. В. Герега

А. В. Шинькович

Р. П. Князевич

В. Д. Барвіненко

Опрос