Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об основах государственной регуляторной политики в сфере хозяйственной деятельности" (относительно исключения из Закона нормы, согласно которой действие Закона не распространяется на осуществление регуляторной деятельности, связанной с принятием актов, которыми устанавливаются цены/тарифы на жилищно-коммунальные услуги)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2400а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (щодо виключення із Закону норми, згідно якої дія Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

11 вересня 2003 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Цей Закон визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

22 грудня 2011 р. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо процедури встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги" були внесені зміни до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Частину другу статті 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" було доповнено абзацом одинадцятим такого змісту: "актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги".

Таким чином, на сьогоднішній день, дія Закон України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

Указом Президента України від 10 вересня 2014 р. N 715/2014 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг. Рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які відповідно до закону є регуляторними актами (крім рішень щодо встановлення тарифів), розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Тобто, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг приймає рішення щодо встановлення тарифів в обхід процедури, встановленої Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (оприлюднення проекту регуляторного акта, оприлюднення аналізу регуляторного впливу, витримання двадцяти денного строку протягом якого фізичні та юридичні особи мають право подати свої заперечення щодо проекту регуляторного акта, тощо).

Прийняття рішення щодо встановлення тарифів в обхід процедури, встановленої Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" призвело до того, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 03.03.2015 р. прийняла скандальну постанову N 583, якою були встановлені високі тарифи на природний газ для населення.

На сьогоднішній день в країні зростає невдоволення громадян та підвищується рівень соціальної напруги у наслідок підвищення роздрібних цін на природний газ для населення.

При цьому, слід зазначити, що крім комунальних послуг, значно зросли ціни на продукти харчування при незмінних з початку року доходах населення. Стрімке підвищення тарифів без підвищення заробітних плат, пенсій, стипендій та соціальних виплат є просто неприпустимим.

Вважаю, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг повинна враховувати думку (позицію) громадян України при встановлені тарифів на комунальні послуги, а для цього потрібно внести відповідні зміни до закону, згідно яких Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг буде приймати рішення щодо встановлення тарифів згідно процедури, встановленої Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (оприлюднення проекту регуляторного акта, оприлюднення аналізу регуляторного впливу, витримання двадцяти денного строку протягом якого фізичні та юридичні особи мають право подати свої заперечення щодо проекту регуляторного акта, тощо).

Внесення відповідних змін до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" сприятиме додержанню та реалізації принципів та базових засад державної регуляторної політики України (ст. 4 Закону), які встановлюють прозорість та врахування громадської думки, відкритість дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов'язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Ціллю та завданням проекту Закону є виключення із Закону правової норми, згідно якої дія Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Механізмом досягнення вказаної мети є внесення відповідних змін до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

4. Стан нормативно-правової бази у вказаній сфері правового регулювання

Питання, що пропонується врегулювати у законопроекті, регулюються:

Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Прийняття проекту Закону України не потребує змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових матеріальних та інших витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Внесення відповідних змін до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" сприятиме додержанню та реалізації принципів та базових засад державної регуляторної політики України (ст. 4 Закону), які встановлюють прозорість та врахування громадської думки, відкритість дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов'язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.

 

Народний депутат України

О. Л. Сугоняко

Опрос