Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" относительно обеспечения общедоступности данных градостроительного кадастра

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2395а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо забезпечення загальнодоступності даних містобудівного кадастру"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законом України "Про доступ до публічної інформації" визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес. Сьогодні ми живемо в інформаційному суспільстві, тому вільний доступ до інформації є важливим. Особливо важливу роль має доступ громадян до інформації про діяльність державних органів влади та органів місцевого самоврядування.

Брак доступної та достовірної інформації про здійснення будівництва у містах, зокрема, призвів до виникнення масової незаконної забудови. Все частішими стають випадки, коли забудовники порушують законодавство України, будівельні норми, державні стандарти і правила у сфері здійснення будівельної діяльності, здійснюють будівництво без дотримання містобудівних норм та обмежень, проводять будівництво узагалі без дозвільної документації тощо. Виявити вказані порушення, вчасно зупинити, а також запобігти незаконному будівництву, можливо лише об'єднавши зусилля державних органів влади, органів місцевого самоврядування та громадськості. Проте, на даний час інформація необхідна для громадського контролю не є загальнодоступною та не міститься у відкритому доступі.

Вказана обмеженість доступу, зокрема до інформації містобудівного кадастру, є перешкодою для проведення журналістських розслідувань та громадського контролю за діяльністю органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Зважаючи на викладене вище, необхідно забезпечити загальнодоступність даних містобудівного кадастру на офіційних веб-сайтах уповноважених органів містобудування та архітектури. Оскільки є потреба надати доступ громадянам до даних, які містяться у містобудівному кадастрі, зокрема щодо всіх об'єктів містобудування, їх статусів та функціонального призначення, екологічних та інженерно-геологічних умов, встановлених будівельних норм, державних стандартів і правил, містобудівної та проектної документації, містобудівних умов та обмежень щодо кожного об'єкта містобудування. Саме це дасть змогу зміцнити громадський контроль за будівництвом, оскільки, у разі виникнення сумнівів щодо законності проведення будівельних робіт, кожен матиме змогу зайти на офіційний веб-сайт уповноваженого органу містобудування та архітектури та перевірити законність здійснення будівництва та його відповідність дозвільним документам.

Таким чином, загальний доступ до даних містобудівного кадастру надасть право кожному на вільне отримання даних з містобудівного кадастру в найрізноманітніших цілях, зокрема, для наукових досліджень, інновацій, у бізнес-проектах, а також для здійснення громадянського контролю за діяльністю органів державної влади та органів місцевого самоврядування тощо.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо забезпечення загальнодоступності даних містобудівного кадастру" розроблено з метою забезпечення вільного доступу до даних містобудівного кадастру, що сприятиме прозорості та відкритості введення містобудівної діяльності.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 22 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" щодо забезпечення надання доступу до даних містобудівного кадастру, крім даних, що містять інформацію з обмеженим доступом, шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті уповноваженого органу містобудування та архітектури, у тому числі у формі відкритих даних, на відповідному веб-порталі відкритих даних.

4. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, закони України "Про доступ до публічної інформації", "Про регулювання містобудівної діяльності".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України в разі його прийняття не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України. Передбачається, що виконання положень законопроекту буде реалізовано в межах фінансування, встановленого для забезпечення діяльності відповідних органів державної влади та місцевого самоврядування.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту забезпечить створення належних умов для реалізації громадянами свого права на доступ до публічної інформації, а також сприятиме прозорості та відкритості діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері містобудування та архітектури, реалізації особистих прав та свобод людини і громадянина, розвитку інновацій та стимулювання ведення господарської діяльності, а також запобігання та викриття корупції.

 

Народний депутат України

І. Васюник

Опрос