Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно условий уплаты рентной платы за пользование недрами)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.03.2015 № 2395
Дата рассмотрения: 17.09.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо умов оплати рентної плати за користування надрами)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

При очевидних ознаках газової залежності, в Україні десятиліттями практично нічого не робилось для того, щоб стимулювати видобуток власного газу.

Навпаки, останнім часом на ринку природного газу відбулось ряд подій, які призводять до суттєвого зменшення видобутку газу, закриття нових проектів, вихід інвесторів з ринку.

У грудні 2014 року американська компанія Chevron відмовилася від реалізації проекту з видобутку сланцевого газу в Західній Україні, вказавши серед мотивів дворазове збільшення податкового навантаження на галузь. Зі схожою заявою виступила британсько-нідерландська компанія Shell, яка 12 березня зупинила розвідування в Харківській області.

Починаючи з серпня 2014 року (як тимчасова міра, яка передбачалась лише до кінця 2014 року) відбулось суттєво підвищення ставки плати за користування надрами. Причому Кабінет Міністрів України позиціонував такий захід як тимчасовий, екстрений, і з 1 січня 2015 року ставки ренти обіцяли повернути на попередній рівень.

Але, несподівано для всіх, цей захід продовжили внісши зміни до Податкового кодексу України (внесені Законом України від 28.12.2014 р. N 71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи"), вже на постійній основі, де ще суттєво збільшили розміри ставок рентної плати за користування надрами для видобування газу. Наприклад, щодо договорів про спільну діяльність незалежно від глибини видобутку починаючи з третього кварталу 2015 року - до 70 %.

Таким чином, ставки ренти в Україні стали на сьогодні - одні з найвищих у світі. У сусідній Польщі ставка ренти перебуває на рівні 19 %, у Румунії - 30 %, Азербайджані - 26 %, в США - у середньому 18 - 20 %. В Кабінеті Міністрів України це чудово розуміють, і вже висловлювали заяви про зменшення розміру ставок рентної плати за користування надрами для видобування газу, але до цього часу ситуація не змінилася.

Ще більше погіршило фінансову ситуацію добувних компаній запровадження Кабінетом Міністрів України постанови від 26.11.2014 р. N 647, де з 01.12.2014 р. по 28.02.2015 р., було визначено обов'язок закупівлі природного газу промисловими, енергогенеруючими та теплогенеруючими (в частині промислових обсягів газу) підприємствами згідно з додатком до цієї постанови виключно у гарантованого постачальника Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та заборони закупівлі природного газу такими підприємствами в інших постачальників; обов'язку закупівлі підприємствами з державною формою власності природного газу, що використовується такими підприємствами для промислових потреб, у Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

У зв'язку з втратами Автономної Республіки Крим, частини територій Донецької і Луганських областей, падінням економіки - підприємства видобувачі не можуть реалізувати природний газ та своєчасно сплатити ренті платежі до Державного бюджету України (обов'язок сплати залишається навіть при не продажі природного газу).

Якщо ситуація не зміниться, то Україну чекає катастрофічне зниження власного видобутку. За таких обставин мови про енергетичну незалежність бути не може.

Якщо на початку 2014 року середнє зростання обсягів видобутку газу приватними компаніями перевищувало 30 %, то за підсумками лише січня 2015-го цей показник знизився до 11 %. Вітчизняні галузеві асоціації прогнозують, що вже цього річ сектор приватного газовидобутку просяде більше 1 млрд. куб. м.

Отже, в поточній ситуації тільки протягом 2015 - 2017 років Україна недоотримає 5 млрд. куб. м газу власного видобутку. Цей обсяг доведеться імпортувати Національній акціонерній компанії "Нафтогаз України" з високими ризиками для енергетичної та економічної безпеки країни (за валютні кошти із за кордону, в тому числі з Російської Федерації).

Тому, при наявності надлишків природного газу і неможливості їх реалізації у підприємств видобувачів, з одного боку, та обов'язку сплати ними рентних платежів при умові видобування, а не продажу, з іншого боку, пропонується для своєчасної сплати рентних платежів викуп природного газу Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" на внутрішньому ринку України.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є підтримка приватних видобувачів природного газу для своєчасної сплатити ними рентних платежів до державного бюджету та зменшення закупівель імпортного природного газу із за кордону Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України".

Для досягнення поставленої мети проектом пропонуються зміни до Податкового кодексу України щодо умов оплати рентної плати за користування надрами.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання основним нормативно-правовим актом є Податковий кодекс України.

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття проекту Закону дозволить вдосконалити рентний підхід плати за користування надрами, зменшить імпорт природного газу із за кордону, позитивно відобразиться на торговельному балансі України, укріпить національну валюту.

 

Народні депутати України:

Онищенко О. Р.

Артеменко А. В.

Опрос