Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно усовершенствования взимания акцизного налога при розничной торговле нефтепродуктами

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2388а
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення справляння акцизного податку при роздрібній торгівлі нафтопродуктами"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Прийняті наприкінці 2014 року зміни до Податкового кодексу України щодо запровадження нового акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів дають можливість окремими недобросовісним операторам ринку нафтопродуктів здійснювати маніпуляції з метою мінімізації його сплати через специфіку роздрібного ринку нафтопродуктів.

В діючій редакції Податкового кодексу України об'єкт оподаткування таким податком визначений як продаж безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Таке визначення не дає однозначної відповіді на питання: чи повинні оподатковуватись операції з продажу нафтопродуктів юридичним особам та підприємцям, які не є кінцевими споживачами і придбавають їх з метою використання в своїй господарській діяльності та в подальшому вартість таких нафтопродуктів відноситься на собівартість товарів, робіт, послуг, які вони виготовляють.

Оператори ринку вважають, що під оподаткування підпадає лише продаж фізичним особам для кінцевого споживання, а продаж, відпуск нафтопродуктів через АЗС для бізнесу (транспортні компанії, бюджетні організації, банки, с/г підприємства, малий бізнес) трактують як продаж для комерційного (з метою отримання прибутку) споживання.

В той же час, Державна фіскальна служба України трактує нововведений податок, як податок на фізичний відпуск з АЗС незалежно від того, кому, для яких цілей і по яких договорах здійснюється відпуск.

2. Мета та завдання прийняття законопроекту

Метою законопроекту є удосконалення норм Податкового кодексу України, що стосуються справляння акцизного податку з роздрібного продажу нафтопродуктів, зокрема у сфері визначення об'єкту, бази оподаткування та заміни адвалорної ставки податку на специфічну, визначену як фіксована ставка в Євро з 1 літра реалізованих нафтопродуктів.

3. Загальна характеристика і основні положення акту

Законопроект передбачає внесення змін до статей 14, 214, 215, 216, 217 та 222 Податкового кодексу України.

При здійсненні роздрібного продажу нафтопродуктів, як об'єкт оподаткування, пропонується визначити фізичний відпуск нафтопродуктів з АЗС в літрах незалежно від юридичних підстав відпуску (продаж за готівку, безготівковий продаж юридичній особі, повернення зі зберігання, передача на комісію тощо) та незалежно від цільового призначення (особисте кінцеве споживання, для виробничих потреб, для перепродажу, для комерційного використання тощо). Таке визначення об'єкта, є максимально простим в адмініструванні та унеможливить будь-які маніпуляції з метою мінімізації та ухилення від сплати.

У зв'язку з тим, що ціни на нафтопродукти дуже сильно корелюють з курсом Євро/долара США, пропонується встановити фіксовану ставку податку в Євро з 1 літра, яка буде давати максимально наближений результат поступлень в бюджет до діючої ставки податку визначеної як 5 % від ціни продажу.

Для роздрібного продажу нафтопродуктів пропонується встановити фіксовану ставку 0,042 Євро з 1-го літра незалежно від цін продажу, форми продажу/відпуску тощо. Дана ставка в Євро з 1 літра визначена виходячи із середнього розміру податку, який сьогодні стягується із продажу 1 літра нафтопродуктів (визначено при курсі НБУ Євро станом на 08.07.2015 р. - 23,7207 грн/Євро; 5 % роздрібного акцизу від середньозваженої ціни палива 21,00 грн./літр складає 1,00 грн./літр).

4. Стан нормативно-правової бази

Дана сфера відносин регулюється Податковим кодексом України. Прийняття закону не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень даного проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття законопроекту забезпечить спрощення ведення бізнесу суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі - платниками акцизного податку, спрощення адміністрування акцизного податку та зменшення можливостей для зловживань як з боку органів Державної фіскальної служби, так і з боку недобросовісних платників податків і, як наслідок, зменшення корупції у цій сфері.

 

Народний депутати України

Н. П. Южаніна

Опрос