Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 21 Налогового кодекса Украины (относительно обеспечения надлежащего оформления исполнительных документов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2015 № 2380а
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 21 Податкового кодексу України (щодо забезпечення належного оформлення виконавчих документів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

В Україні проблема невиконання судових рішень актуальна та дуже гостра. Це навіть підтверджується рішеннями Європейського суду з прав людини проти України. Зокрема, у пілотному рішенні Європейський Суд з прав людини від 15 жовтня 2009 (набуло статусу остаточного 15 січня 2010) у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" зазначав, що в Україні відсутні ефективні національні засоби виконання судових рішень та закликав Уряд здійснити необхідні заходи для вирішення цих питань. У рішенні по справі "Войтенко проти України" від 29 червня 2004 року вказано, що ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок.

Одним з аспектів проблеми невиконання судового рішення є відмова державних виконавців у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з невідповідністю виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 Закону "Про виконавче провадження", зокрема через відсутність відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податку (ідентифікаційний номер).

Відповідно до законодавства України індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податку є інформацією з обмеженим доступом. Державною судовою адміністрацією України та Державною податковою службою України було розроблено спільний Порядок надання судам загальної юрисдикції інформації про реєстраційні номери облікових карток платників податків та стягувачів, який затверджено наказом від 26.02.2013 N 30/44, та яким передбачений механізм отримання індивідуального ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податку. Проте без відповідного врегулювання на законодавчому рівні цей Порядок не може бути застосований.

Оскільки відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Необхідно передбачити на рівні закону обов'язок контролюючих органів надавати на запит суду інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків для належного оформлення виконавчих документів.

На сьогоднішній день невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя - захист інтересів громадян і реальне поновлення їхніх порушених прав та дискредитує Україну як правову державу.

2. Мета і шляхи її досягнення

Прийняття проекту зумовлене необхідністю вдосконалення положень чинного законодавства з метою ефективної реалізації принципу обов'язкового та своєчасного виконання судових рішень та спрямований на розширення можливостей реалізації конституційних принципів обов'язковості виконання судових рішень та зменшення кількості невиконаних судових рішень.

Проект Закону має на меті встановити обов'язок контролюючих органів надавати на запит суду інформацію про реєстраційний номер облікової картки платника податків для належного оформлення виконавчих документів.

3. Правові аспекти

Правові відносини у даній сфері регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, Законом України "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону дозволить усунути правову прогалину та надасть можливість повною мірою реалізувати в Україні принцип обов'язковості судових рішень до виконання на всій території України, встановлений статтею 124 Конституції України.

 

Народний депутати України

Д. Ю. Шпенов

Опрос