Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно внедрения автоматизированной системы безналичной оплаты проезда в местном пассажирском транспорте

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2015 № 2378а
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження автоматизованої системи безготівкової оплати проїзду в місцевому пасажирському транспорті"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На сьогоднішній день діючими нормативно-правовими актами не врегульовані питання щодо можливості впровадження світового досвіду використання сучасних ефективних електронних автоматизованих методів безготівкової оплати вартості проїзду та обліку пасажироперевезень в місцевому пасажирському транспорті.

Існуюча система оплати та контролю проїзду в місцевому пасажирському транспорті є застарілою та має багато недоліків: використання паперових квитків (часто взагалі відсутні) не дає можливості проконтролювати реальний пасажиропотік на маршрутах громадського транспорту і відповідно - обіг готівкових коштів; призводить до погіршення рівня безпеки перевезення пасажирів громадським транспортом.

Очікується, що впровадження системи автоматизованої оплати та контролю проїзду забезпечить багато економічних переваг. Електронний облік пасажиропотоку на маршрутах громадського транспорту дозволить оцінити реальних обіг коштів, а відповідно - оцінити обґрунтованість тарифів на перевезення та можливості оновлення автопарку перевізника. Окрім того, система забезпечить можливість зручної, швидкої оплати і контролю проїзду, а також зменшиться час затримки громадського транспорту на зупинках. Це також дозволить впроваджувати різноманітні гнучкі тарифні системи.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження автоматизованої системи безготівкової оплати проїзду в місцевому пасажирському транспорті" розроблено з метою створення умов для впровадження безготівкової оплати вартості проїзду в місцевому пасажирському транспорті шляхом надання відповідних повноважень органам місцевого самоврядування.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується: ввести терміни - автоматизована система безготівкової оплати проїзду та електронний квиток; надати повноваження органам місцевого самоврядування впроваджувати автоматизовані системи безготівкової оплати проїзду (в тому числі електронний квиток) в місцевому пасажирському транспорті незалежно від форм власності та самостійно визначати порядок їх функціонування.

4. Правові аспекти

Зазначені питання регулюються такими законами України:

"Про місцеве самоврядування в Україні";

"Про автомобільний транспорт";

"Про міський електричний транспорт".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує додаткових обов'язкових фінансових витрат з державного бюджету, оскільки пропоновані зміни передбачають надання права органам місцевого самоврядування самостійно впроваджувати автоматизовану систему безготівкової оплати проїзду в міському пасажирському транспорті.

Розрахунок необхідних коштів може здійснюватися на підставі техніко-економічного обґрунтування щодо впровадження автоматизованої системи безготівкової оплати проїзду (в тому числі електронного квитка) в місцевому пасажирському транспорті у конкретному місті, враховуючи його інфраструктуру, загальну кількість пасажирського транспорту та визначених органом місцевого самоврядування функціональних вимог до відповідної автоматизованої системи безготівкової оплати проїзду та електронного квитка.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту дозволить створити умови для впровадження безготівкових форм оплати вартості проїзду в місцевому пасажирському транспорті, що в свою чергу сприятиме обліку реальної кількості пасажирів, ефективному плануванню маршрутів та графіків пасажирських перевезень, підвищенню економічних показників роботи транспортних підприємств за рахунок використання зібраної в системі інформації для запровадження та підтримки гнучкої системи тарифів, зменшенню експлуатаційних витрат перевізників на організацію та контроль оплати проїзду, прозорості розрахунків перевізників, підвищенню прибутковості транспортних підприємств та оновленню їх рухомого складу, а також підвищенню безпеки дорожнього руху (водії не здійснюватимуть продаж квитків, а слідкуватимуть за ситуацією на дорозі) у цій сфері.

 

Народні депутати України

І. Васюник

Опрос