Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно улучшения демографической ситуации

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.07.2015 № 2377а
Дата рассмотрения: 16.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення демографічної ситуації"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Проблеми поліпшення демографічної ситуації, підвищення народжуваності, скорочення смертності в нашій країні на жаль займають не перше місце. А повинні набути значимості на рівні пріоритетів національної безпеки, оскільки не розробивши якісну програму щодо вирішення цієї проблеми, компенсувати втрати населення майже неможливо.

У світі є країни, в яких як високий так і низький рівень народжуваності дітей. Різноманітні механізми покращення демографічної ситуації використовують в тих країнах, в яких низький рівень народжуваності. Зокрема країни ЄС, використовуючи економічний механізм стимулювання народжуваності, в середньому витрачають близько 2 - 2,5 % від ВВП країни, у Франції цей показник становить близько 4 %. В Україні цей показник складає близько 0,6 % відсотка ВВП. Коефіцієнт фертильності в нашій країні, тобто середня кількість народження на одну жінку репродуктивного віку складає 1,25 %. Коефіцієнт фертильності менше ніж двоє дітей на одну жінку сприяє скороченню кількості населення та його старіння. У докладі Фонду ООН з питань народонаселення міститься прогноз щодо скорочення населення України до 33 млн. осіб к 2050 року. Причину таких негативних явищ вони вбачають у перевищенні смертності показників народжуваності приблизно у два рази, народжується в середньому 450 тис. на рік, а помирає 840 тис. осіб та у погіршенні стану здоров'я населення, що як наслідок спричиняє скорочення тривалості життя, приміром, в 1991 р. чоловіки жили 68 років, тепер - 62.

Вітчизняні демографи більш оптимістичні и вважають, що населення скоротиться тільки до 36 млн. осіб, але ж зазначені дані свідчать про катастрофічне скорочення населення в Україні і ми маємо задіяти всі можливі механізми щодо збільшення народжуваності в Україні.

Серед заходів демографічної політики має використовуватись й економічний. За даними різних соціологічних досліджень рівень фінансової підтримки з боку держави впливає на рішення молодих сімей щодо народження дитини, а особливо другої і третьої. В умовах складної економічної ситуації, погіршення рівня життя, зростання цін на всі товари першої необхідності українські родини будуть відкладати народження дітей на кращі часи, або взагалі приймати рішення не народжувати дітей, оскільки не будуть впевнені у своїх можливостях забезпечити родину. Тому держава має задіяти економічний механізм стимулювання народжуваності дітей та збільшити розмір допомоги при народженні першої, другої, третьої та наступної дитини.

Попередні рішення щодо подолання фінансової катастрофи і скорочення видатків державного бюджету за рахунок ліквідації збільшеного розміру допомоги при народженні другої, третьої та наступної дитини на підставі Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", можуть призвести до ще більшого скорочення населення України. Також в результаті прийняття цього закону тисячі сімей з дітьми, які розраховували на допомогу від держави на другу чи третю дитину не змогли отримати ії в запланованому розмірі.

Крім того, відповідно до статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

2. Цілі і завдання прийняття законопроекту

Покращення демографічної ситуації, а саме підвищення народжуваності дітей за рахунок збільшення допомоги при народженні першої дитини та відновлення збільшеного розміру допомоги при народженні другої та третьої (і наступних) дітей.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується:

- збільшити розмір допомоги при народженні першої, другої, третьої та наступної дитини;

- розмір при народженні першої дитини буде становити 40 прожиткових мінімумів (46680 грн., за умови розрахунку від прожиткового мінімуму для дітей до 6 років у сумі 1167 грн. з 01.12.2015 р.), збільшує існуючий розмір допомоги на 5400 грн.;

- розмір при народженні другої дитини буде становити 70 прожиткових мінімумів (81690 грн., за умови розрахунку від прожиткового мінімуму для дітей до 6 років у сумі 1167 грн. з 01.12.2015 р.), збільшує існуючий розмір допомоги на 40410 грн.;

- розмір при народженні третьої та наступної дитини буде становити 100 прожиткових мінімумів (105030 грн., за умови розрахунку від прожиткового мінімуму для дітей до 6 років у сумі 1167 грн. з 01.12.2015 р.), збільшує існуючий розмір допомоги на 75420 грн.;

- виплата допомоги при народженні дитини здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 42 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- пропонується розповсюдити норму нової редакції статті 12 цього Закону на сім'ї, в яких друга, третя і наступна дитина народилась в період з 1 липня 2014 року до дня набрання чинності цим Законом. Таким чином, права батьків і дітей, які були позбавлені збільшеної допомоги при народженні дитини з 1 липня 2014 року, будуть відновлені, що є соціально справедливим.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", відповідні нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України.

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України, крім тих, які визначені у проекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація норм зазначеного проекту призведе до збільшення видатків з Державного бюджету.

З метою виконання статті 27 Бюджетного кодексу та досягнення збалансованості Державного бюджету введення в дію цього Закону пропонується з 1 січня 2016 року.

Фінансово-економічне обґрунтування додається на 3 аркушах.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття зазначеного проекту сприятиме збільшенню народжуваності дітей в Україні та відновленню конституційних прав на соціальний захист і підтримку сімей з дітьми.

 

Народний депутати України

А. П. Денисенко

Опрос