Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в приложение N 3 к Закону Украины "О Государственном бюджете Украины на 2015 год" относительно государственной поддержки угольной отрасли

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 16.03.2015 № 2376
Дата рассмотрения: 16.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо державної підтримки вугільної галузі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" щодо державної підтримки вугільної галузі" розроблено в порядку законодавчої ініціативи з метою забезпечення стовідсоткової виплати заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств та стабілізації їх роботи.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою зазначеного Закону є забезпечення своєчасної та стовідсоткової виплати зарплати працівникам державних вугледобувних підприємств на законодавчо встановленому рівні, створення безпечних умов праці вугледобувних підприємств шляхом поновлення видатків Міненерговугілля за бюджетною програмою "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції".

Досягнення мети пропонується здійснити шляхом збільшення видатків за бюджетною програмою КПКВК 1101110 "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції" на 400,0 млн. грн. за рахунок зменшення видатків на зазначену суму за бюджетною програмою КПКВК 1101070 "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості" в межах видатків встановлених Міненерговугілля Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".

3. Правові аспекти

Основними нормативно-правовими актами в даній сфері правового регулювання є:

- Конституція України;

- Бюджетний кодекс України;

- Кодекс законів про працю України;

- Гірничий закон України;

- Закон України "Про оплату праці"

- Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- Закон України "Про Державний бюджет України на 2015 рік";

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

На вугледобувних підприємствах, що знаходяться на території підконтрольній українській владі, у 2014 році внаслідок розбалансування платіжної системи у паливно-енергетичному комплексі та недофінансування за бюджетною програмою КПКВК 1101110 "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції" на 346,0 млн. грн. виникла заборгованість із заробітної плати, яка на сьогодні складає 247,8 млн. гривень. Погашення заборгованості за 2014 рік буде здійснюватися у межах видатків, визначених Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" за бюджетною програмою КПКВК 1101520 "Поповнення обігових коштів або збільшення статутних фондів вугледобувних підприємств для погашення простроченої заборгованості із заробітної плати працівникам, що утворилася на 1 січня 2015 року". Але зазначене не вирішує проблему виплати поточної заробітної плати у 2015 році.

За січень 2015 року діючими вугледобувними підприємствами Міненерговугілля, що зареєстровані та провадять свою діяльність на території, на якій органи державної влади здійснюють у повному обсязі свої повноваження видобуто 698,0 тис. тонн рядового вугілля. З нього вироблено 405,3 тис. тонн готової товарної вугільної продукції на суму 393,6 млн. гривень. Витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції склали 674,7 млн. гривень. Таким чином, у березні 2015 року вугледобувними підприємствами отримано 281,1 млн. грн. збитків, що призвело до заборгованості із заробітної плати та оплати спожитої електроенергії. Станом на 16.03.2015 заборгованість із заробітної плати за 2 місяці 2015 року складає 704,2 млн. грн., у т. ч.: за січень - 280,3 млн. грн. та за лютий - 423,9 млн. гривень.

Відповідно до прогнозних показників вугледобувними підприємствами у 2015 році планується видобути 10,0 млн. тонн рядового вугілля, виробити 6,2 млн. тонн готової товарної вугільної продукції на суму 6,4 млрд. гривень. При цьому витрати із собівартості готової товарної вугільної продукції без врахування амортизаційних відрахувань на обладнання придбане за бюджетні кошти складе 9,3 млрд. гривень. Таким чином, очікувані збитки складають 2,9 млрд. гривень.

Протягом 2015 року планується здійснити реформування вугільної промисловості, що дозволить знизити збитковість вугледобувних підприємств, шляхом передачі 7 підприємств на ліквідацію та 5 на консервацію.

Вирішення питання забезпечення виплати заробітної плати та стабілізації соціального клімату в шахтарських колективах можливо через поновлення бюджетної програми КПКВК 1101110 "Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції" з мінімально необхідним обсягом видатків у сумі 400000,0 тис. грн. шляхом перерозподілу з бюджетної програми "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості".

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 02.03.2015 N 217-VIII на 2015 рік припинено дію пункту 7 частини першої статті 90 Бюджетного кодексу України в частині видатків на співфінансування (50 відсотків) проектів ліквідації підприємств вугільної і торфодобувної промисловості та витрат на утримання водовідливних комплексів у безпечному режимі та збільшено видатки за бюджетною програмою "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості" на 353400,0 тис. грн. до 1553700,0 тис. грн. за рахунок анулювання видатків за бюджетною програмою "Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проекти ліквідації підприємств вугільної та торфодобувної промисловості і утримання водовідливних комплексів у безпечному режимі на умовах співфінансування (50 відсотків)".

Однак, переважна більшість підприємств, що знаходяться в стадії реструктуризації, опинилася в зоні проведення антитерористичної операції. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 N 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей" та Указу Президента України від 14.11.2014 N 875/2014 "Про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях" фінансування зазначених підприємств зупинено.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 N 76-VIII змінено механізм отримання пільгового палива працівниками та пенсіонерами гірничих підприємств, які ліквідуються або ліквідовані.

Зважаючи на викладене здійснення перерозподілу між бюджетними програмами не призведе до негативних наслідків.

11. Прогноз результатів

Прийняття цього законопроекту не спричинить негативних соціально-економічних та інших наслідків, дозволить забезпечити своєчасно стовідсоткову виплату зарплати працівникам державних вугледобувних підприємств на законодавчо-встановленому рівні, створити безпечні умови праці. Зазначені заходи дозволять покращити фінансово-економічний стан державних вугледобувних підприємств та забезпечити стабільне соціальне становище.

 

Народні депутати України:

Мартиненко М. В.

Бондар М. Л.

Опрос