Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно первоочередного призыва на военную службу во время мобилизации граждан, уклоняющихся от уплаты алиментов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.03.2015 № 2370
Дата рассмотрения: 12.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергового призову на військову службу під час мобілізації громадян, які ухиляються від сплати аліментів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Статистичні дані по виконанню судових рішень про стягнення аліментів свідчать про те, що станом на 01 січня 2015 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 626097 проваджень по виконавчих документах. При цьому, кількість виконавчих проваджень, за якими сума заборгованості перевищує суму платежів за 6 місяців, налічує 91558 документів (22,8 %), відповідно кількість повідомлень щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності становить 81287, з яких задоволено лише 16263 (20 %) повідомлення. Крім того, протягом звітного періоду державними виконавцями до суду направлено 62,5 тисячі подань про тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України, з яких задоволено 16,3 тисячі (26 %).

Статистика вказує на незначний відсоток задоволення подань державного виконавця. Вищезазначені засоби впливу мають на меті як виховний характер, так і спонукання особи сплачувати грошові кошти. Однак, механізм, при якому боржник має можливість заробляти гроші та направляти їх на виконання зобов'язань по утриманню, не створено.

Тому проектом Закону пропонується на рівні законодавства закріпити новий порядок здійснення контролю за боржниками, шляхом подання відомостей про них та їх місце перебування до районних (міських) військових комісаріатів з метою стимулювання виконання такими особами аліментних зобов'язань та спонукання їх до дотримання вимог законодавства щодо військового обов'язку.

Під час особливого періоду в країні, пов'язаного зі збройним конфліктом на території східної частини України, першочергове залучення боржників до виконання військового обов'язку дозволить повністю акумулювати та направити всі сили на захист державного суверенітету та територіальної цілісності держави.

На сьогодні, саме органи державної виконавчої служби володіють найбільш точною інформацією щодо боржників по сплаті аліментів, їх фактичні місця проживання та роботи, що є вкрай важливим за умови неофіційного працевлаштування та нехтування обов'язку реєстрації місця проживання і приписки до районних (міських) військових комісаріатів.

Таким чином, саме цей орган державної влади може відслідковувати осіб, зі складу боржників по аліментних зобов'язань, та має змогу направляти їх відомості до районних (міських) військових комісаріатів з метою надання таким особам можливості отримувати дохід з офіційних джерел та сплачувати аліменти.

Порядок отримання грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України особам, які на день призову на збори не працюють, та порядок отримання ними грошового забезпеченням під час мобілізації на особливий період передбачено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу", постановою Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2014 року за N 111 "Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період", постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2015 року за N 24 "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" та іншими нормативно-правовими актами.

Окрім цього, нерідко на практиці існують випадки, коли військовим комісаріатам відомості про місце проживання осіб невідомі, що призводить до ухилення останніх від мобілізаційних заходів. Натомість державні виконавці, надаючи відомості про місце проживання та перебування зазначених осіб, сприяють дієвому та ефективному проведенню мобілізаційних дій Збройними Силами України.

Враховуючи вищезазначене, можна зробити висновок, що внесення відповідних змін створить передумови виконання боржниками обов'язків по сплаті аліментів.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Прийняття Законопроекту обумовлено потребою вдосконалення контрольних заходів по відношенню до осіб, які мають зобов'язання по утриманню, та, як наслідок, належне матеріальне забезпечення осіб, що отримують таку допомогу.

Враховуючи складну ситуацію в країні, залучення громадян, які порушують норми законодавства, до суспільно важливих потреб держави є вкрай важливим та необхідним засобом.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до відповідних положень Закону України "Про виконавче провадження", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Проектом Закону передбачається:

встановити обов'язок державного виконавця у випадку ухилення особи від сплати аліментів негайно подавати відомості про громадянина, який має заборгованість із сплати аліментів, до відповідних районних (міських) військових комісаріатів, які здійснюють організацію та ведення військового обліку призовників та військовозобов'язаних;

виключити можливість відстрочки від призову на строкову військову службу призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. ст. 164, 165 Кримінального кодексу України, або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, - до прийняття відповідного рішення;

закріпити положення, згідно якого першочерговому призову на військову службу під час мобілізації підлягають громадяни, які ухиляються від сплати аліментів, відповідно до відомостей, поданих територіальними органами державної виконавчої служби.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначену сферу правовідносин, є Закон України "Про виконавче провадження", Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергового призову на військову службу під час мобілізації громадян, які ухиляються від сплати аліментів" дозволить:

створити нові можливості для осіб, що мають заборгованість по сплаті аліментів, для виконання обов'язку, встановленого державою;

забезпечити належну матеріальну допомогу особам, що мають право на допомогу, згідно законодавства та рішення суду про стягнення аліментів;

створити дієві механізми контролю та нагляду за особами, що не виконують зобов'язання по утриманню;

прискорити залучення військовозобов'язаних осіб до захисту державного суверенітету та територіальної цілісності країни.

 

Народні депутати України:

А. В. Помазанов (посв. N 063)

Н. В. Новак (посв. N 80)

Д. А. Сторожук (посв. N 056)

І. І. Крулько (посв. N 216)

А. С. Лозовой (посв. N 188)

І. В. Мосійчук (посв. N 195)

І. О. Лапін (посв. N 237)

Опрос