Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 633 Гражданского кодекса Украины (относительно распространения на отношения публичного договора действия законодательства о защите прав потребителей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2363а
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 633 Цивільного кодексу України" (щодо поширення на відносини публічного договору дії законодавства про захист прав споживачів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Прийняття зазначеного законопроекту зумовлене необхідністю вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах при укладенні публічних договорів.

Так, в ст. 633 ЦК визначені правові засади публічного договору. Однак конструкцію наведеної статті не можна визнати вдалою, адже в ній не визначене конкретне коло суб'єктів публічного договору, а також коло суб'єктів, які можуть вважатися споживачами. Складається враження, що споживачами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, що суперечить як ЗУ "Про захист прав споживачів", так і змісту окремих норм ЦК України, зокрема, що регулюють роздрібну купівлю-продаж, побутовий підряд. Окремі норми ЦК до публічних договорів відносять і ті, в яких обидві сторони є юридичними особами-суб'єктами підприємництва. Наприклад, договір зберігання є публічним, якщо зберігання речей здійснюється суб'єктом підприємницької діяльності на складах (у камерах, приміщеннях) загального користування (ч. 3 ст. 936 ЦК). Це означає, що поклажодавцем у цих випадках може бути також юридична особа. Отже було б доцільно в ст. 633 ЦК провести поділ публічних договорів на ті, в яких обидві сторони підприємці і ті, в яких друга сторона є фізична особа. Тому ст. 633 ЦК необхідно було б доповнити ч. 7, в якій передбачити, що на відносини публічного договору, в якому одна сторона підприємець, а друга - фізична особа споживач, розповсюджується законодавство про захист прав споживачів.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Головною ціллю та завданням законопроекту є вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах при укладенні публічних договорів.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, а саме доповнити статтю 633 ЦК України частиною сьомою наступного змісту: "На відносини публічного договору, в якому одна сторона підприємець, а друга - фізична особа споживач, розповсюджується законодавство про захист прав споживачів".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правове регулювання у вказаній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України Закону України "Про захист прав споживачів", міжнародних договорів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту сприятиме вирішенню проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах фізичної особи - підприємця, якщо він виступає в них покупцем, набувачем послуг.

 

Народний депутат України

Р. Й. Заставний (посв. N 031)

Опрос