Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 51 Гражданского кодекса Украины (относительно распространения на договорные отношения физического лица - предпринимателя действия законодательства о защите прав потребителей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2362а
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 51 Цивільного кодексу України" (щодо поширення на договірні відносини фізичної особи - підприємця дії законодавства про захист прав споживачів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Прийняття зазначеного законопроекту зумовлене необхідністю вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах фізичної особи - підприємця, якщо він виступає в них покупцем, набувачем послуг.

У законодавстві про захист прав споживачів невирішеним залишається питання стосовно правового становища у споживчих правовідносинах фізичної особи - підприємця, якщо він виступає в них покупцем, набувачем послуг.

Так, Солом'янським районним судом м. Києва було розглянуто у грудні 2003 року позов громадянина С. до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВТ" про відшкодування матеріальної та моральної шкоди за продаж неякісного товару - автомобілю "Land-rover" 2001 року випуску. Суд закрив провадження по справі, керуючись п. 1 ст. 227 і ч. 1 ст. 123 ЦПК, і у зв'язку з тим, що громадянин С. є приватним підприємцем і роз'яснив, що позивач може звернуться до господарського суду1. Верховний суд України відмовив у задоволенні касаційної скарги приватному підприємцю С.

____________
1 Архів Солом'янського районного суду м. Києва. - Ухвала від 27.01.2003 року. Справа N 6-11488; Архів Верховного Суду України. - Справа N 6-11488КС03.

Таким чином, можна зробити висновок, що судова практика не відносить фізичних осіб - підприємців до категорії споживачів. З цим не можна беззастережно погодитися, оскільки необхідно встановлювати додаткові критерії для визначення підстав відмови у задоволенні позову приватним підприємцям про захист їх прав як споживачів.

Фізична особа, зазначається у п. 2 ст. 50 ЦК України, здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Це означає, що особливий статус підприємця фізична особа набуває з моменту державної реєстрації. Проте, це не означає, що фізична особа, яка набула статусу суб'єкта підприємництва, не має права укладати договори щодо придбання товарів, отримання послуг, виконання робіт не як підприємець, а як фізична особа-споживач. У законодавстві немає чіткого розмежування правового статусу фізичної особи-споживача і фізичної особи - підприємця, адже реалізація фізичною особою, яка є підприємцем, своїх прав у якості підприємця не позбавляє її можливості реалізувати права споживача як звичайна фізична особа. При визначенні дійсного правового статусу фізичної особи, яка є підприємцем, необхідно враховувати умови укладення договору. Так, якщо договір укладено у письмовій формі, і у ньому зазначено, що покупцем товару є фізична особа - суб'єкт підприємництва, то зрозуміло, що на відносини торговельного підприємства-продавця і такого покупця мають застосовуватися лише загальні правила купівлі-продажу. Однак, як відомо, в роздрібній торгівлі договори, як правило, оформляються не у письмовій формі, а шляхом видачі квитанції, касового чека чи іншого документу, в яких не визначається особа покупця. За таких обставин, на наш погляд, має діяти презумпція вчинення договору купівлі-продажу покупцем як звичайною фізичною особою.

У зв'язку з цим, пропонується доповнити статтю 51 ЦК України частиною другою наступного змісту: "На договірні відносини фізичної особи - підприємця, які виникли з договорів, спрямованих на придбання, замовлення товарів (робіт, послуг) з метою задоволення особистих потреб, не пов'язаних із здійсненням ним підприємницької діяльності, розповсюджується законодавство про захист прав споживачів".

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Головною ціллю та завданням законопроекту є вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах фізичної особи - підприємця, якщо він виступає в них покупцем, набувачем послуг.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, а саме доповнити статтю 51 ЦК України частиною другою наступного змісту: "На договірні відносини фізичної особи - підприємця, які виникли з договорів, спрямованих на придбання, замовлення товарів (робіт, послуг) з метою задоволення особистих потреб, не пов'язаних із здійсненням ним підприємницької діяльності, розповсюджується законодавство про захист прав споживачів".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правове регулювання у вказаній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України Закону України "Про захист прав споживачів", міжнародних договорів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту сприятиме вирішенню проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах фізичної особи - підприємця, якщо він виступає в них покупцем, набувачем послуг.

 

Народний депутат України

Р. Й. Заставний (посв. N 031)

Опрос