Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно запрещения выезда из Украины руководителям и владельцам банков, имеющих задолженность по договору банковского вклада (депозита)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2015 № 2362
Дата рассмотрения: 11.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони виїзду з України керівникам та власникам банків, які мають заборгованість за договором банківського вкладу (депозиту)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок вирішення спорів у цій сфері регулюється Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України".

Частинами 3 і 4 ст. 22 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" передбачено, що виїзд та в'їзд з/та в Україну іноземця та особи без громадянства може бути за рішенням суду тимчасово відкладено до виконання ним майнових зобов'язань перед фізичними та юридичними особами в Україні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України або тимчасово обмежується право виїзду з України.

Договір банківського вкладу характеризується особливим суб'єктним складом - однією з сторін договору завжди є банківська установа, тобто юридична особа, яка має виключне право на підставі ліцензії Національного банку України здійснювати залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.

Конструкція договору банківського вкладу передбачає обов'язок банківської установи, що прийняла від вкладника чи для нього певну грошову суму виплачувати по закінченню обумовленого у договорі періоду таку суму та відсотки на неї або дохід в іншій формі. У залежності від виду договору та встановлених сторонами прав та обов'язків механізм реалізації договору може відповідно уточнюватися.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, тоді воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В умовах поглиблення світової фінансової кризи та її впливу на економіку України поширеним стало явище несвоєчасного повернення або неповернення банками вкладів (депозитів) своїх клієнтів навіть за наявності рішень судів.

Саме тому, проектом пропонується застосовувати до деякої категорії керівників банків, а саме - голови ради та голови правління та власників банків, які мають заборгованість за договорами банківського вкладу заборону виїзду з України - до виконання рішення суду.

2. Мета і шляхи її досягнення

Прийняття даного законопроекту обумовлено необхідністю вжиття додаткових заходів стосовно покращення ситуації з поверненню банками депозитних вкладів вкладникам.

3. Основні положення законопроекту

Законопроектом передбачаються застосовувати до деякої категорії керівників банків, а саме - голови ради та голови правління та власників банків, які мають заборгованість за договорами банківського вкладу заборону виїзду з України - до виконання рішення суду.

4. Стан нормативно - правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у цій сфері регулюються:

1. Цивільним кодексом України;

2. Цивільним процесуальним кодексом України;

3. Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України";

4. Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства";

5. Законом України "Про Державну прикордонну службу України" та ін.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Запобігання корупції

Проект Закону не містить правил і процедур, які містять ризики вчинення корупційних правопорушень.

7. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття законопроекту

Реалізація норм законопроекту допоможе додатково впливати на банки, які мають заборгованість за договорами банківського вкладу (депозиту) перед вкладниками.

 

Народний депутат України

С. М. Каплін

Опрос