Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 10 Закона Украины "О защите прав потребителей" (относительно применения пени в потребительских правоотношениях)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.07.2015 № 2361а
Дата рассмотрения: 15.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 10 Закону України "Про захист прав споживачів" (щодо застосування пені у споживчих правовідносинах)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

Прийняття зазначеного законопроекту зумовлене необхідністю оптимізації правового регулювання споживчих правовідносин.

В Законі України "Про захист прав споживачів" неустойка, як спосіб захисту прав споживачів, не знайшла належного закріплення.

Так, відповідно до п. 5 статті 10 Закону, якщо виконавець не може виконати роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством.

Наведена норма редакційно сформульована вкрай невдало, адже її зміст не узгоджується з ч. 3 ст. 549 ЦК, за якою пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. У даному ж разі в Законі, як на наш погляд, законодавець у ст. 10 хоч і передбачив неустойку у формі пені відповідно до ч. 2 ст. 550 ЦК, але не зазначив порядок її обчислення, як це зроблено в ст. 549 ЦК. У ст. 10 Закону є фраза, що "за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання зазначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня", але у такій редакції цю норму можна тлумачити таким чином, що тут можливе стягнення пені як одноразової неустойки. Тому з метою усунення неоднозначного тлумачення ст. 10 Закону, її норма (ч. 5) повинна бути сформульована відповідно до вимог ст. 549 ЦК про порядок обчислення пені, зокрема, у такій редакції: "У разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботи (надання послуги) згідно з договором, споживачеві стягується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), яка обчислюється у цих відносинах за кожен день (годину) прострочення виконання".

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Головною ціллю та завданням законопроекту є вирішення проблем правозастосування, які виникають у споживчих правовідносинах.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до Закону України "Про захист прав споживачів", а саме перше речення абзацу першого частини 5 статті 10 цього Закону викласти у новій редакції: "У разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботи (надання послуги) згідно з договором, споживачеві стягується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), яка обчислюється у цих відносинах за кожен день (годину) прострочення виконання".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правове регулювання у вказаній сфері здійснюється відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України Закону України "Про захист прав споживачів", міжнародних договорів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону

Прийняття законопроекту сприятиме оптимізації правового регулювання споживчих правовідносин.

 

Народний депутат України

Р. Й. Заставний (посв. N 031)

Опрос