Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за уклонение от уплаты алиментов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 11.03.2015 № 2360
Дата рассмотрения: 11.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за ухилення від сплати аліментів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Сім'я в усі часи була і залишається однією з головних загальнолюдських цінностей. Сімейні зв'язки вважаються найбільш міцними, оскільки членів сім'ї об'єднують моральні взаємовідносини та добровільне прийняття на себе певних зобов'язань. Важливою складовою регулювання сімейних відносин є правовий інститут зобов'язань батьків та дітей по утриманню. Утримання стосується тих членів сім'ї, які в силу об'єктивних факторів (вік, непрацездатність, тяжка хвороба тощо) не можуть самостійно забезпечити належні умови свого життя. За наявності вищезазначених обставин члени сім'ї, а також особи які перебували у шлюбі, повинні надавати допомогу шляхом створення сприятливих умов для життя особи, яка потребує захисту, та її матеріальної підтримки.

Зазначені відносини перебувають під посиленою правовою охороною держави. Зобов'язання по утриманню регулюються Конституцією України, Сімейним кодексом України та іншими законодавчими актами України. Так, відповідно до статті 51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати своїх дітей до їх повноліття, а повнолітні діти зобов'язані піклуватись про своїх непрацездатних батьків.

На міжнародному рівні роль держави в регулюванні зобов'язань по утриманню закріплено в Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифіковано Верховною Радою України в 1991 році), Гаазькій Конвенції про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інших видів сімейного утримання, Протоколі про право, що застосовується до зобов'язань по утриманню від 23 листопада 2007 року (ратифіковані Верховною Радою України в 2013 році).

Як свідчить практика, саме право на утримання досить часто порушується як батьками, одним із подружжя, так і іншими особами, що мають відповідні зобов'язання по відношенню до того, хто потребує допомоги. Варто зазначити, що недосконалість чинного законодавства дозволяє ухилятися від свого обов'язку по утриманню недобросовісним батькам або іншим членам сім'ї.

Статистичні дані по виконанню судових рішень про стягнення аліментів свідчать про те, що станом на 01 січня 2015 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби перебуває 626097 проваджень по виконавчих документах. При цьому кількість виконавчих проваджень, за якими сума заборгованості перевищує суму платежів за 6 місяців, налічує 91558 документів (22,8 %), відповідно тому кількість повідомлень щодо притягнення боржників до кримінальної відповідальності становить 81287, з яких задоволено лише 16263 (20 %).

Відповідно до аналізу судової практики, більшість притягнутих до кримінальної відповідальності боржників несуть відповідальність у вигляді штрафу, що є недостатньо впливовим засобом впливу на боржника.

Посилення кримінальної відповідальності і запровадження адміністративної відповідальності за ухилення від сплати аліментів сприятиме виконанню зобов'язань по утриманню та посиленню соціального захисту осіб, які потребують допомоги.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону обумовлено потребою посилення відповідальності за ухилення від сплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї з метою забезпечення гарантованих Конституцією України прав громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується внести зміни до відповідних положень Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України "Про виконавче провадження".

Проектом Закону передбачається посилити відповідальність боржника по сплаті аліментів шляхом запровадження адміністративно-правової відповідальності та встановлення більш жорсткої кримінально-правової відповідальності.

Згідно статей 164, 165 Кримінального кодексу України, відповідальність настає за ухилення від сплати аліментів, які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за шість місяців відповідних платежів.

Посилення відповідальності полягає у виключенні за передбачений злочин такого виду покарання як штраф, збільшення кількості годин при покаранні у вигляді громадських робіт та запровадження виду покарання у вигляді позбавлення волі.

Встановлюючи адміністративно-правову відповідальність за ухилення від сплати аліментів, що призвело до виникнення заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за три місяці відповідних платежів, боржнику по сплаті аліментів надаватиметься можливість законним способом виконати свій обов'язок. При цьому, у випадку продовження злочинної поведінки винної особи, суд матиме об'єктивні підстави для притягнення її до кримінально-правової відповідальності.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють зазначену сферу правовідносин, є Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України "Про виконавче провадження".

Прийняття Закону не потребуватиме внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Проект Закону не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за ухилення від сплати аліментів" стимулюватиме боржників по сплаті аліментів належно та вчасно виконувати свій обов'язок по утриманню, що сприятиме забезпеченню прав громадян, які потребують допомоги.

 

Народний депутат України

А. В. Помазанов

Опрос