Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О прекращении полномочий лиц, уполномоченных на исполнение функций государства, в связи с окончанием срока их полномочий

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2349а
Дата рассмотрения: 14.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про припинення повноважень осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень"

1. Обґрунтування необхідності прийняття

Конституція України встановила, що Україна є правовою державою. Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Також Конституція визначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. Верховна Рада України здійснює повноваження, які відповідно до Конституції України віднесені до її відання. Кабінет Міністрів України здійснює повноваження, визначені Конституцією та законами України.

Тобто Основний Закон визначає обов'язок, в тому числі, і найвищих державних органів та високопосадовців діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Але в останні роки започаткована і триває ганебна практика брутального й цинічного порушення Основного Закону, коли триває постійне зволікання із звільненням високопосадовців, строк повноважень яких закінчився.

Так 19 червня 2014 року було звільнено колишнього голову Фонду державного майна України, а 20 червня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України було покладено тимчасово виконувати обов'язки Голови ФДМУ на пана Парфененка, хоча згідно з Конституцією призначати очільника ФДМУ може лише Верховна Рада України. Тому в діях Яценюка вбачаються ознаки кримінального злочину, а саме - зловживання владою та перевищення службових повноважень.

Сьогодні підвищили тарифи за комуналку. І чому ж бездіє Антимонопольний комітет? Та тому що Прем'єр-міністр не вніс подання до Верховної Ради про призначення Голови Антимонопольного комітету, замість звільненого ще в березні 2014 року Цушка.

І лише 19 травня 2015 року Верховній Раді Кабінет Міністрів надав змогу призначити очільників Фонду держмайна та Антимонопольного комітету.

З 1 червня 2014 року у 12 з 15 членів Центральної виборчої комісії закінчився строк їхніх повноважень. При цьому згідно з декларації про доходи заробітна плата за 2013 рік Голови ЦВК склала більше ніж в міністрів та народних депутатів. І це все відбувається напередодні місцевих виборів, на які громадяни України покладають великі надії.

Крім того, не слід забувати, що з державного бюджету оплачується утримання державних службовців, які продовжують здійснювати свої повноваження всупереч конституційним засадам.

Цього не можна допустити, оскільки це є політичною корупцією!

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є вдосконалення механізму боротьби з політичною корупцією та запровадження механізму дотримання Конституції України припинення повноважень осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень.

3. Загальна характеристика і основні положення

Законопроектом пропонується визначити, що особи, уповноважені на виконання функцій держави (Генеральний прокурор України, Голова Національного банку України, Голова Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, судді Конституційного Суду України, інші професійні судді, члени, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, а також інші члени Вищої ради юстиції, члени Національного агентства з питань запобігання корупції; члени Центральної виборчої комісії; посадові та службові особи інших державних органів), які призначені (обрані) на посаду, повноваження яких не припинено в установленому законом порядку, з дня припинення їх повноважень відповідно до закону є такими, строк повноважень яких закінчився і не допускаються до виконання обов'язків за посадою.

При цьому будь-які рішення (вказівки, накази тощо), прийняті (надані) вищепереліченими особами, з дня припинення їх повноважень відповідно до закону, є незаконними і не підлягають виконанню.

Особи, винні у порушенні цього Закону, нестимуть кримінальну відповідальність.

4. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Кодекс законів про працю України, закони України "Про державну службу", "Про Кабінет Міністрів України", "Про центральні органи виконавчої влади", "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду юстиції", "Про Конституційний суд України", "Про Центральну виборчу комісію", а також іншими законами, які визначаються порядок в органах влади призначення (обрання) та звільнення осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону України в разі його прийняття не потребуватиме додаткових витрат із Державного бюджету України, а навпаки - дозволить значно зекономити державні кошти.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Реалізація проекту Закону сприятиме вдосконаленню механізму боротьби з політичною корупцією та запровадженню механізму дотримання Конституції України припинення повноважень осіб, уповноважених на виконання функцій держави, у зв'язку з закінченням строку їх повноважень.

 

Народні депутати України:

Ю. Б. Дерев'янко

І. М. Суслова

Опрос