Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 3 Закона Украины "О пенсионном обеспечении лиц, уволенных с военной службы, и некоторых других лиц" (относительно дополнения перечня лиц, имеющих право на пенсии наравне с военнослужащими срочной службы и членами их семей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2345а
Дата рассмотрения: 14.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо доповнення переліку осіб, які мають право на пенсії нарівні з військовослужбовцями строкової служби та членами їх сімей)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Сьогодні на території Донецької та Луганської областей триває антитерористична операція, до якої залучена численна кількість громадян. Частина з них - це військовослужбовці, працівники правоохоронних та інших державних органів. Інша ж частина - це особи, які за власним бажанням пішли захищати нашу країну від протиправних посягань на її територіальну цілісність. Серед обох категорій захисників кількість поранених і загиблих наразі сягнула декількох тисяч. Переважна більшість осіб, ставши інвалідами, позбавлені можливості для забезпечення своїх родин засобами для існування. Ще в більш критичнішому становищі опинилися ті, хто втративши рідну людину - батька, чоловіка, сина - втратили годувальника.

Реалізація права на соціальне забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Більш складнішою є ситуація, в якій опинилися добровольці та інші особи, залучені до проведення антитерористичної операції, а також члени їх сімей. З огляду на те, що на таких осіб не розповсюджується дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсія таким особам призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зокрема, пенсія по інвалідності призначається особі залежно від групи інвалідності та за наявності необхідного страхового стажу на час настання інвалідності. Пенсія по втраті годувальника - непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

В той же час, серед тих, хто втратив здоров'я і став інвалідом, а також серед загиблих є такі особи, у яких передбаченого Законом стажу, для призначення їм пенсії по інвалідності, а родинам загиблих - пенсії по втраті годувальника, недостатньо. З огляду на це, такі особи з інвалідністю, а також родини загиблих, взагалі не отримують підтримки від держави.

Виражаючи стурбованість ситуацією, що склалася та зважаючи на недосконалість нормативних положень щодо гарантування соціальної підтримки родинам загиблих в антитерористичній операції добровольців, вважаю за доцільне прийняття даного проекту Закону, що передбачає встановлення соціально-правових гарантій для всіх, без винятку, осіб та членів їх сімей, які поклали своє життя і здоров'я за добробут та територіальну цілісність України.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є встановлення соціальної справедливості та врегулювання питання призначення пенсії особам, які стали інвалідами внаслідок безпосередньої участі в антитерористичній операції та забезпеченні її проведення, членам їх сімей, а також родичам загиблих, при зазначених обставинах, осіб.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити статтю 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", включивши до переліку осіб, які стали інвалідами у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаного з безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, членів їх сімей та членів сімей осіб, які загинули (померли) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначене питання регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту

Реалізація положень Закону, у разі його прийняття. призведе до додаткових видатків та буде здійснена за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Пенсійного фонду України.

У разі внесення запропонованих змін, дія Закону буде поширена орієнтовно на 2000 осіб та додаткова потреба в коштах становитиме 3,8 млн. грн. на місяць.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття цього проекту Закону України забезпечить створення належних умов для підвищення соціальної спрямованості державної політики та встановлення соціальної справедливості серед осіб, які стали інвалідами внаслідок безпосередньої участі в антитерористичній операції та забезпеченні її проведення, членів їх сімей, а також осіб, які при згаданих обставинах втратили своїх рідних та близьких.

 

Народні депутати України:

Денісова Л. Л.

Єфремова І. О.

Кодола О. М.

Дирів А. Б.

Сидорчук В. В.

Шкварилюк В. В.

Бабій Ю. Ю.

Корчик В. А.

Опрос