Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О предупреждении коррупции" (относительно требований к членам конкурсной комиссии по отбору кандидатов на должности членов Национального агентства по вопросам предупреждения коррупции)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2344а
Дата рассмотрения: 14.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" (щодо вимог до членів конкурсної комісії з відбору кандидатів на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

14 жовтня 2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон "Про запобігання корупції", який, поміж іншим, мав на меті створити нормативні рамки для появи Національного агентства з питань запобігання корупції.

Перші кроки, спрямовані на створення Національного агентства, засвідчили існування низки проблем, не вирішення яких загрожує підірвати довіру до новостворюваного органу та зменшує його легітимність.

Згідно Закону, склад Агентства має відібрати конкурсна комісія у складі 8 осіб, половину з яких мають скласти представники громадських об'єднань, які мають досвід роботи у сфері запобігання корупції і які відбираються в порядку, визначеному Положенням про конкурс. Перша спроба відібрати чотирьох членів конкурсної комісії від громадськості призвела до публічного скандалу та судового позову, що у підсумку заблокувало роботу комісії. На думку багатьох антикорупційних громадських організацій, відібрані 4 особи обиралися організаціями, які очевидно не відповідають визначеним у Законі критеріям.

Даний законопроект покликаний уточнити ті положення Закону "Про запобігання корупції", які по різному читаються різними зацікавленими сторонами. Оскільки створення незалежних та ефективних антикорупційних інституцій є однією з вимог Плану дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС, його прийняття і розблокування процесу створення Агентства є надзвичайно важливими.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Метою проекту Закону є удосконалення антикорупційного законодавства в частині визначення вимог до членів конкурсної комісії з відбору кандидатів на посади членів Національного агентства з питань запобігання корупції.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується визначити такі вимоги до відбору чотирьох членів конкурсної комісії, які представляють громадські організації.

Визначається, що кандидатів у конкурсну комісію можуть запропонувати громадські об'єднання зі статусом юридичної особи, що мають не менше трьох років підтвердженого досвіду роботи у сфері запобігання корупції. Особи, запропоновані громадськими об'єднаннями, також повинні мати не менше трьох років підтвердженого досвіду роботи у сфері запобігання корупції.

Пропонується, аби ці особи відбиралися до складу конкурсної комісії шляхом проведення Інтернет-голосування в порядку, визначеному Положенням про конкурс. Досвід використання Інтернет-голосування для відбору членів Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро засвідчує прийнятність такого підходу та існування достатніх технічних запобіжників для гарантування чесності такого голосування.

Також, проектом пропонується зафіксувати, що Секретаріат Кабінету Міністрів України забезпечує оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України не пізніше ніж за п'ять днів до дня проведення голосування відомостей про зазначені громадські об'єднання та про осіб, запропонованих ними до складу конкурсної комісії, зокрема відомостей щодо стажу роботи у сфері права та досвіду роботи таких осіб у сфері запобігання корупції.

Крім того, встановлюється, що членом конкурсної комісії не може бути особа, яка:

1) за рішенням суду визнана недієздатною або її дієздатність обмежена;

2) має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;

3) відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, позбавлена права займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням функцій держави, або обіймати певні посади.

4. Стан нормативно-правової бази у сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють підняті у законопроекті питання, є Конституція України, Закон України "Про запобігання корупції", та низка нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Прийняття проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Очікувані правові та соціально-економічні наслідки прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту дозволить розв'язати конфлікт навколо діяльності конкурсної комісії з відбору членів Національного агентства з питань запобігання корупції, поверне даний процес у легітимне русло та відновить довіру громадян до новостворюваних антикорупційних інституцій. Розблокування створення Національного агентства також дозволить прискорити виконання Плану дій з лібералізації візового режиму з ЄС. Це також дозволить забезпечити виконання Україною і інших взятих зобов'язань перед Європейським Союзом, Міжнародним валютним фондом та Світовим банком щодо здійснення в країні ефективних антикорупційних реформ.

 

Народні депутати України:

Соболєв Є. В.

Савчук Ю. П.

Чумак В. В.

Попов І. В.

Гарбуз Ю. Г.

Береза Б. Ю.

Добродомов Д. Є.

Опрос