Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 73 Кодекса законов о труде Украины (относительно исключения из перечня праздничных дней 2 мая - Дня международной солидарности трудящихся)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.03.2015 № 2344
Дата рассмотрения: 06.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України (щодо виключення з переліку святкових днів 2 травня - Дня міжнародної солідарності трудящих)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до пункту 7 частини другої статті 92 Конституції України державні свята встановлюються виключно законами України. Згідно зі статтею 73 Кодексу законів про працю України 1 і 2 травня визначено в Україні як Міжнародний день солідарності трудящих та є святковими неробочими днями, враховуючи, що передбачено лише одне свято. 1 травня дійсно святкується у більшості країн світу як "День міжнародної солідарності трудящих" і є офіційним неробочим днем. Дане свято має багату історію і велике значення як для профспілок, так і роботодавців. Однак, 2 травня майже не святкується у світі і залишається вихідним днем лише у Словенії, Сербії та Китаї. Тому виникає питання доцільності 2 травня як офіційного вихідного дня в Україні.

Також варто наголосити, що виключно 1 травня святкують у переважній більшості європейських країн - Бельгії, Австрії, Естонії, Іспанії, Італії, Латвії, Люксембурзі, Німеччині, Португалії, Швеції, Франції, Фінляндії, Латвії, Болгарії та Албанії. Частина країн взагалі відмовилась від святкування Дня праці 1 і 2 травня - Великобританія, Данія, Нідерланди, Південна Корея, Японія, Ізраїль, Іран, США та Канада.

Також ЄС не призначає загальних свят для країн-учасниць, однак Європейська комісія визначає свята, що є офіційними вихідними для працівників усіх інституцій ЄС. На 2015 рік також визначено календар свят, у якому незмінно присутній День праці - 1 травня (COMMISSION DECISION of 11 February 2014 on public holidays for 2015 for the institutions of the European Union (2014/С 44/06), однак не передбачено святкування 2 травня.

Слід зазначити, що історія не має достатніх обґрунтувань для святкування саме 2 травня, а з точки зору сьогоднішньої складної економічної ситуації в країні зайвий день відпочинку призведе до значних втрат у економіці. Також варто взяти до уваги, що нещодавно Верховна Рада України ухвалила рішення про встановлення ще одного святкового дня - 14 жовтня - День захисника України. З огляду на те, що встановлено додатковий святковий і неробочий день, вилучення даного свята із переліку святкових днів, встановлених законодавством України, не призведе до порушення балансу робочих і неробочих днів і не суперечитиме частині третій статті 22 Конституції України, згідно з якою при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, зокрема, права на відпочинок.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Ціллю проекту Закону України є упорядкування переліку святкових і неробочих днів в Україні.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України, якими виключити з переліку святкових днів 2 травня.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини у даній сфері, є Конституція України, Кодекс законів про працю України.

Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

Проектом Закону України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття та реалізація законопроекту не вимагатиме додаткових видатків із Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших результатів прийняття проекту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України (щодо виключення з переліку святкових днів 2 травня - Дня міжнародної солідарності трудящих)" забезпечить приведення переліку святкових днів в Україні до практики визначення державних свят у європейських країнах та економію бюджетних коштів.

 

Народний депутат України

М. В. Томенко

Опрос