Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно усиления ответственности за нарушение требований законодательства в сферах гражданской защиты, защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций и предупреждения их возникновения, пожарной и техногенной безопасности, деятельности аварийно-спасательных служб

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.07.2015 № 2342а
Дата рассмотрения: 14.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Стан з надзвичайними ситуаціями, пожежами та їх наслідками в державі дає підстави ставитися до забезпечення цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки як до однієї з першочергових задач, адже вона є складовою частиною національної безпеки України, а її забезпечення - однією із важливих функцій держави щодо охорони життя людей та їхнього майна, національного багатства та довкілля. Особливої актуальності дане питання набуває в період проведення антитерористичної операції.

Так, протягом першого півріччя 2015 року в Україні загалом виникло 31759 пожеж (що на 5,5 % більше, ніж за аналогічний період минулого року), економічні втрати від яких склали 595 млн. 149 тис. гривень. На пожежах загинуло 1047 осіб, з них 26 дітей.

На підприємствах, в організаціях, закладах та установах за 6 місяців поточного року зареєстровано 1117 пожеж, прямі збитки від яких склали 204 млн. 705 тис. грн.

Слід також зазначити, що близько 30 % недоліків, які органи державного нагляду у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки за результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) пропонують усунути суб'єктам господарювання, протягом тривалого часу, часто роками, ігноруються. Особливої актуальності дана проблема набула після введення мораторію на проведення перевірок.

Необхідно зазначити, що не останню роль відіграє недостатній, на даний час, розмір штрафних санкцій за порушення встановлені законодавством вимог у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки. Середній штраф на правопорушника з числа посадових осіб складає від 34 до 102 гривень, що на сьогодні матеріально практично не впливає та виховну роль не відіграє. Керівникам підприємств простіше заплатити максимальний розмір штрафу, ніж докладати зусиль і виділяти певні кошти на забезпечення належного рівня безпеки. Отже, встановлені санкції за правопорушення у сфері пожежної безпеки на цей час є відносно невеликими та не здійснюють виховну функцію, передбачену статтею 23 КУпАП.

З урахуванням викладеного, з метою реалізації вимог Кодексу цивільного захисту України підготовлено проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог законодавства у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб".

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону підготовлено з метою підвищення правосвідомості громадян, керівників і посадових осіб суб'єктів господарювання, відповідальних за стан цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки підприємств, установ та організацій, встановлення адекватного розміру покарання за порушення встановлених законодавством вимог пожежної та техногенної безпеки, шляхом збільшення штрафних санкцій.

З цією метою проектом Закону пропонується внести зміни до статей 175, 1888, 18816 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс), встановивши більш сувору відповідальність за порушення вимог законодавства у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Зазначеним законопроектом пропонується підвищити відповідальність громадян та посадових осіб, відповідальних за стан цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, шляхом підвищення рівня штрафних санкцій. Разом з тим, для громадян збережено такий вид адміністративного стягнення, як попередження.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовою підставою розроблення проекту Закону є Кодекс цивільного захисту України, Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року N 20/2013.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України не потребуватиме додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття законопроекту сприятиме підвищенню правосвідомості громадян, керівників суб'єктів господарювання та посадових осіб, відповідальних за стан цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки, що позитивно вплине на забезпечення протипожежного стану підприємств, установ та організацій, дозволить запобігти вчиненню нових правопорушень у сфері цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки. Реалізація проекту акта сприятиме збільшенню дохідної частини надходжень до Державного бюджету України.

 

Народний депутат України

О. М. Дмитренко (посвідчення N 408)

Опрос