Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в законодательные акты Украины относительно уменьшения потребления табачных изделий и алкогольных напитков и их вредного воздействия на здоровье молодежи и усиления ответственности за нарушения в этой сфере

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.07.2015 № 2336а
Дата рассмотрения: 13.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо зменшення вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв і їх шкідливого впливу на здоров'я молоді та посилення відповідальності за порушення у цій сфері"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Зазначений законопроект спрямований на зменшення шкідливого впливу тютюнових виробів та алкогольних напоїв на здоров'я молоді та посилення відповідальності за порушення у цій сфері.

Показники споживання алкогольної продукції та пива в Україні наразі складають реальну загрозу моральному та фізичному здоров'ю громадян України. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна входить у п'ятірку країн із найбільшим рівнем споживання алкоголю на душу населення. Така ситуація, разом із незадовільним станом національної системи охорони здоров'я, призводить до вкрай негативних демографічних наслідків, зокрема, високого рівня захворюваності та смертності, пов'язаних із вживанням алкогольних напоїв.

Дуже небезпечними є соціальні аспекти пияцтва. З ним пов'язане збільшення рівня злочинності, розширення прошарку десоціалізованого населення, підвищення кількості ДТП із важкими наслідками тощо.

Особливо загрозливою є ситуація із збільшенням молодіжного та дитячого пияцтва. Такі явища безпосередньо загрожують майбутньому українського суспільства.

У європейських країнах давно вже зрозуміли небезпеку алкоголю для здоров'я людини, що знайшло своє відображення у відповідних законодавчих нормах цих держав. Так у Сполучених Штатах Америки алкоголь можна купити тільки з 21 року. У Норвегії, Швеції, Фінляндії, Ісландії та Японії міцні напої можна придбати тільки з 20 років. Найжорсткіші правила в Індії, в деяких штатах купувати та вживати алкоголь заборонено до 25 років.

Проте, незважаючи на загальносвітове визнання шкідливості алкоголю та тютюну, значна кількість населення України продовжує споживати їх в значній кількості.

Не в останню чергу така негативна тенденція викликана широким розповсюдженням в Україні торгівлі алкоголем, недостатністю законодавчих обмежень у цій сфері та порушенням підприємцями, які здійснюють згадану торгівлю, навіть тих вимог, які прямо встановлені. Так зокрема, постійно порушуються вимоги щодо заборони продажу алкоголю неповнолітнім. Деякі пункти продажу алкогольних напоїв та пива розташовані поряд із навчальними закладами, а неповнолітні, які у них навчаються складають значну частину "клієнтури" продавців цих напоїв.

Таким чином необхідність зменшення споживання населенням України (і у першу чергу - неповнолітніми) алкогольних напоїв викликає нагальну потребу рішучого застосування законодавчих заходів у сфері посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу та споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

2. Цілі і завдання прийняття проекту Закону

Основною метою проекту Закону є забезпечення належного рівня здоров'я громадян, зокрема молоді, обмеження споживання ними алкогольних напоїв та пива.

Основним завданням цього Закону є посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу та споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

Пропонується це здійснити шляхом підвищення віку з якого можна придбати алкоголь та табачні вироби, а також посилення адміністративної відповідальності за правопорушення пов'язані із продажем та споживанням алкоголю.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту Закону

Законопроектом пропонується:

- посилити адміністративну відповідальність (збільшення розміру штрафів) за правопорушення пов'язані із продажем алкогольних напоїв та їх споживанням - зокрема за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами; розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у п'яному вигляді; розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві; доведення неповнолітнього до стану сп'яніння;

- встановити заборону на споживання алкоголю у під'їздах жилих будинків;

- збільшити мінімальний вік покупців алкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів з 18 до 21 року;

- заборонити продаж алкогольних напоїв, пива, натуральних вин та тютюнових виробів у радіусі 200 метрів від наявних земельних від наявних земельних меж дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Зазначене питання регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення, законами України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Прийняття Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування проекту Закону

Реалізація положень проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття Закону України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо зменшення вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв і їх шкідливого впливу на здоров'я молоді та посилення відповідальності за порушення у цій сфері" дозволить зменшити кількість правопорушень у сфері продажу алкогольних напоїв та скоротити рівень їх споживання населенням, у першу чергу - молоддю.

Реалізація проекту Закону призведе до зменшення кількості хвороб пов'язаних з вживанням алкогольних напоїв, виробничих травм через вживання алкоголю, кримінальних злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння, а отже - сприятиме подовженню строку та покращенню якості життя населення України.

 

Народний депутат України

А. П. Денисенко (посв. N 371)

Опрос