Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О высшем образовании" (относительно обеспечения равных прав на получение высшего образования)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.03.2015 № 2335
Дата рассмотрения: 05.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" (щодо забезпечення рівних прав на здобуття вищої освіти)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Право на освіту є конституційним правом кожного громадянина і держава має забезпечити доступність до вищої освіти. Громадяни, які після отримання середньої освіти, не вступили до вищого навчального закладу, змушені повторно складати зовнішнє незалежне оцінювання (далі - ЗНО). При цьому таке оцінювання відбувається по новій навчальній програмі, яку відповідно дані громадяни не проходили. Це ставить їх в нерівні умови з учасниками зовнішнього незалежного оцінювання, які отримали повну середню освіту в рік складання ЗНО.

Таке порушення конституційних прав громадян фактично відсікає значну частину абітурієнтів від можливості здобуття вищої освіти.

Конституція України проголошує право безоплатного здобуття вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі - тому необхідним є забезпечення рівних прав усіх громадян незалежно від року здобуття освіти. Це неможливо через різний рівень підготовки. Загальносвітовою, в тому числі і визнаною в Україні, є практика оцінювання рівня навчальної компетентності за допомогою тесту загальної навчальної компетентності. Даний тест визначає можливість громадянина опанувати знання.

Зважаючи, що ще у 2009 році цей тест був розроблений та апробований Українським центром оцінювання якості освіти, запровадження такого тестування є можливим в найкоротші терміни.

Таким чином, з прийняттям даного Закону, громадяни, які складали ЗНО, можуть використовувати дані результати (в інформаційній картці сертифікату зовнішнього незалежного оцінювання вказується оцінка та кількість вірних відповідей по кожній із дисциплін складання) при вступі до вищого навчального закладу незалежно від року складання. Інші ж особи, які не складали ЗНО, можуть скласти оцінювання їх загальної навчальної компетентності та використовувати отримані таким чином результати при вступі до вищих навчальних закладів.

Крім того, з метою забезпечення доступності вищої освіти, Закон зобов'язує Уряд забезпечити у вступній кампанії в 2015 році рівність усіх сертифікатів про зовнішнє незалежне оцінювання незалежно від їх року складання.

2. Цілі та завдання прийняття Закону України

Проект розроблено з метою збереження гарантованого Конституцією та законами України права на освіту та рівності усіх громадян.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону України

Проектом передбачено запровадження визначення положення про оцінювання загальної навчальної компетентності та усунення дискримінації між випускниками різних років закінчення повної середньої освіти при складанні ЗНО.

4. Стан нормативної бази у даній сфері державного врегулювання

Сферу правового регулювання унормовано наступними нормативно-правовими актами:

- Конституцією України;

- Законом України "Про вищу освіту".

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до чинних чи розроблення нових законів України.

Законопроект за предметом правового регулювання не належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація акта не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття Закону України

Реалізація проекту дозволить забезпечити рівність прав громадян при вступі до вищого навчального закладу та вводить новий метод визначення можливості навчання - тест загальної навчальної компетентності.

 

Народні депутати України:

Співаковський О. В.

Гордєєв А. А.

Хлань С. В.

Кремінь Т. Д.

Вінник І. Ю.

Опрос