Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно особенностей применения мер пресечения к лицам, подозреваемым или обвиняемым в совершении преступления(ий) против мира, безопасности человечества и международного правопорядка)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 19.03.2015 № 2330-1
Дата рассмотрения: 19.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо особливостей застосування запобіжних заходів до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину(ів) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку)"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення проекту Закону України

Проект є альтернативним до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо аспектів застосування застави та злочинів до яких застосовується тримання під вартою)" (реєстр. N 2330 від 05.03.2015).

Стаття 176 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) визначає перелік запобіжних заходів, які встановлюються ухвалою слідчого судді, суду та застосовуються до особи, яка підозрюється (обвинувачується) у скоєнні злочину. При цьому частина п'ята ст. 176 КПК визначає перелік статей Кримінального кодексу (далі - КК), відносно яких може бути застосовано лише один вид запобіжного заходу, а саме - тримання під вартою. Тобто запобіжні заходи у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави застосуванню в таких випадках не підлягають.

Враховуючи теперішню ситуацію на сході країни та ризики для безпеки громадян і самої державності, а також потребу забезпечення ефективного притягнення до відповідальності винних у злочинах проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, видається за необхідне підвищити жорсткість кримінально-процесуальних норм, що підлягають застосуванню в ході провадження щодо осіб, які підозрюються (обвинувачуються) у скоєнні злочину(ів) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Наразі перед державою стоять невідкладні виклики в площині боротьби з військовою агресією, повернення анексованих територій та подолання наслідків військових дій. Саме тому актуальним є питання забезпечення ефективного притягнення до відповідальності винних у злочинах проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку шляхом відповідного підвищення жорсткості процесуальних норм, які підлягають застосуванню в провадженні щодо особи, яка підозрюється (обвинувачується) у скоєнні злочину(ів) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. З цією метою пропонується законодавче встановлення єдиного запобіжного заходу для таких випадків - тримання під вартою, що унеможливить уникнення особою своїх процесуальних обов'язків.

Оскільки відповідно до чинних положень ст. 183 КПК, слідчий суддя не вправі встановити запобіжний захід у вигляді тримання під вартою щодо осіб, які підозрюються (обвинувачуються) у скоєнні злочину(ів) передбачених частиною п'ятою ст. 176 (проти основ національної безпеки України, проти громадської безпеки та проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку), не визначивши розмір застави, постає потреба у внесенні відповідних змін і до ст. 183 КПК.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою законопроекту є розширення дії частини п'ятої статті 176 Кримінального процесуального кодексу України на злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до частини п'ятої статті 176 та частини четвертої статті 183 Кримінального процесуального кодексу України.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Серед нормативно-правових актів, які регулюють зазначене питання: Конституція України, Кримінальний кодекс України та Кримінальний процесуальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливає на показники бюджетів обох рівнів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Ухвалення запропонованих законопроектом змін встановить обов'язок слідчого судді, суду застосовувати виключно тримання під вартою як запобіжний захід щодо осіб, які підозрюються (обвинувачуються) у скоєнні злочину(ів) проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

 

Народний депутат України

А. О. Ільюк

Опрос