Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О службе в органах местного самоуправления" (относительно отмены временного запрещения на выплату назначенных пенсий в период службы в органах местного самоуправления должностным лицам местного самоуправления, избранным или утвержденным на выборные должности)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 09.07.2015 № 2326а
Дата рассмотрения: 09.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (щодо скасування тимчасової заборони на виплату призначених пенсій у період служби в органах місцевого самоврядування посадовим особам місцевого самоврядування, які обрані або затверджені на виборні посади)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

У зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року у період з 1 квітня 2015 року запроваджується тимчасова заборона виплати пенсій працюючим пенсіонерам, в тому числі і посадовими особами у період служби в органах місцевого самоврядування.

Зазначені зміни торкнулися і тих осіб, які за результатами останніх виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів були обрані територіальною громадою чи місцевою радою або затверджені відповідною радою на виборні посади в органах місцевого самоврядування.

Проблема полягає у тому, що в переважній більшості в селах, селищах та малих містах на цих посадах наразі працює значна кількість осіб пенсійного віку. Серед них є і військовослужбовці звільнені в запас, які не мають статусу учасників бойових дій та не є особами на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", але до прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" мали право на отримання пенсії.

У деяких районах під цю норму Закону потрапили від 10 до 15 посадових осіб місцевого самоврядування. Всі вони перебувають на виборчих посадах. Це сільські голови та секретарі сільських рад. Частина з них вже збираються писати заяви про дострокове припинення своїх повноважень, незважаючи на бажання надалі працювати в інтересах територіальної громади, оскільки їм вигідніше повернути втрачену пенсію, ніж працюючи отримувати низьку заробітну плату. Переважно низький рівень оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування та неможливість, згідно із законодавчими нововведеннями, отримання ними пенсій у період праці на посаді ставить багатьох з них перед необхідністю звільнення із займаних виборних посад.

За такої ситуації громада залишаються без законно обраного голови, а в багатьох випадках із головою відповідної ради достроково може скласти свої повноваження і секретар цієї ради, залишаючи її без керівництва.

Незабаром вибори до місцевих рад, і в будь який час ці посадові особи можуть припинити свої повноваження, що може привести до блокування виборчого процесу на місцевому рівні, розбалансування системи управління, дезорганізація роботи відповідної ради та її виконавчого комітету.

Сподівання на те, що в результаті наступних виборів на їх місце прийдуть молоді мери та голови сільрад є абсурдним. Територіальна громада повинна обирати того, кому вона довіряє.

Також, хоч і вважається, що реформа самоврядування, яка була задекларована владою в Україні, як одна з складових частин адміністративно-територіальної реформи, була чи не найбільш підготовленим проектом на момент приходу до влади нового уряду, однак для її реалізації потрібен певний час та ефективність, злагодженість роботи керівників територіальних громад.

Тимчасова заборона виплати пенсій працюючим пенсіонерам, яка передбачена у Законі України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у зв'язку із складною політико-фінансово-економічною ситуацією може бути продовжена ще на рік або декілька років, тому час вимагає коректування зазначеної норми для посадових осіб які були обрані територіальною громадою чи місцевою радою або затверджені відповідною радою на виборні посади в органах місцевого самоврядування.

І як вже неодноразово зазначалося, особливу тривогу така ситуація викликає у прикордонних східних областях, органи місцевого самоврядування у яких мають бути максимально мобілізовані для прийняття невідкладних рішень з метою забезпечення безпеки у регіоні.

2. Цілі і завдання законопроекту, шляхи їх досягнення

Законопроект має за мету та ставить своїм завданням поновлення гарантій пенсійного забезпечення, скасування тимчасової заборони на виплату призначених пенсій у період служби в органах місцевого самоврядування посадовим особам місцевого самоврядування, які обрані або затверджені на виборні посади. Для досягнення цього пропонується внести зміни до Закону "Про службу в органах місцевого самоврядування" спрямовані на скасування окремих нововведених обмежень у пенсійному забезпеченні вказаних категорій осіб.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону вносяться зміни:

1) до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування". Ними пропонується не поширювати на посадових осіб місцевого самоврядування, які обрані або затверджені на виборні посади, тимчасову заборону на виплату призначених їм пенсій у період служби в органах місцевого самоврядування, та натомість виплачувати їм пенсії в розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 150 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері, є: Конституція України, закони України "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Реалізація даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття даного проекту Закону дозволить поновити гарантії пенсійного забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які обрані або затверджені на виборні посади, надасть можливість органам місцевого самоврядування здійснювати покладені громадою обов'язки в повному обсязі, забезпечувати проведення децентралізації влади, бути ефективними провідниками у реалізації адміністративно-територіальної реформи в Україні, а також збереже керованість органів місцевого самоврядування на час місцевих виборів.

 

Народний депутат України

С. М. Ларін

Опрос