Идет загрузка документа (14 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 276 Уголовного кодекса Украины (относительно повышения эффективности обеспечения безопасности движения и эксплуатации транспорта)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.03.2015 № 2325
Дата рассмотрения: 05.03.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 276 Кримінального кодексу України (щодо підвищення ефективності забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту)"

1. Обґрунтування необхідності ухвалення проекту Закону України

Недотримання правил безпеки руху та експлуатації транспорту призводить до значних матеріальних втрат, людських жертв та тяжких екологічних наслідків. І хоча чинним законодавством передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність за такі правопорушення, однак окремі положення законодавства України, зокрема стаття 276 Кримінального кодексу України, вступають у протиріччя зі світовою практикою та порушують права людини.

З диспозиції частини першої статті 276 КК України вбачається, що кримінальна відповідальність настає на ранніх стадіях, а саме з моменту хоча б створення небезпеки настання негативних наслідків. При цьому законодавцем практично не визначено конкретних меж створення такої небезпеки, що в окремих випадках уможливлює притягнення до кримінальної відповідальності осіб фактично за будь-які порушення технологічного процесу незалежно від настання наслідків. Подібна невизначеність законодавства створює неоднозначність розуміння і застосування правової норми судами та іншими державними органами, що відкриває можливості для різних зловживань, корупційних діянь, що в свою чергу підриває авторитет закону в цілому.

Якщо провести аналіз Кримінального кодексу України 1960 р. та Кримінального кодексу України 2001 р., а саме співвідношення ст. 286 "Порушення правил безпеки дорожнього руху" (яка була ст. 215 у Кримінальному кодексі України 1960 р.) та ст. 276 Кримінального кодексу України "Порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту" (яка була ст. 77 у Кримінальному кодексі України 1960 р.) можна побачити, що на автомобільному транспорті пом'якшили норму, шляхом звільнення від відповідальності за легкі тілесні ушкодження, а що стосується іншого виду транспорту залишили без змін. Існує потреба у приведенні у справедливе співвідношення ст. 276 і ст. 286 Кримінального кодексу України. При порушенні правил безпеки дорожнього руху не передбачена відповідальність за "створення небезпеки". У ст. 286 Кримінального кодексу України відповідальність тільки за наслідки. Хоча, наприклад, автобусами перевозиться величезна кількість пасажирів, іноді рівна кількості пасажирів на борту літаків або кораблів. При тому, то аварійність на автомобільному транспорті значно вище, аніж на інших видах транспорту.

Внаслідок прийняття запропонованих змін суспільно небезпечні діяння, що стосуються порушення правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту не стануть безкарними. Так, Глава 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за:

- недодержання встановлених габаритів при навантаженні і вивантаженні вантажів (на залізничному транспорті ст. 109 КУпАП);

- виконання польотів з порушенням нормативно-правових актів, які регулюють діяльність авіації (на повітряному транспорті ст. 111 КУпАП;

- порушення правил входу суден у порт і виходу їх з порту, рух) і стоянки суден у портових водах, а також правил, що забезпечують безпеку пасажирів під час посадки на судна, в путі слідування і під час висадки їх з суден (на водному транспорті ст. 114 КУпАП);

- керування судноводіями річковими або маломірними суднами, не зареєстрованими у встановленому порядку, або такими, що не пройшли технічного огляду, або не несуть бортових номерів і позначень, або мають несправності, з якими заборонено їх експлуатацію, або переобладнаними без відповідного дозволу, або з порушенням правил завантаження, норм пасажиромісткості, обмежень по району та умовах плавання: порушення судноводіями річкових суден правил руху і стоянки суден у плесі, на рейдах і в портах, буксирування составів і плотів, подачі звукових і світлових сигналів, несення суднових вогнів і знаків, правил навантаження і розвантаження суден, а також пошкодження портових і гідротехнічних споруд та обладнання; перевищення судноводіями маломірних суден установленої швидкості руху, недодержання вимог навігаційних знаків, умисне зупинення або стоянка судна в заборонених місцях, пошкодження гідротехнічних споруд або технічних засобів і знаків судноплавної і навігаційної обстановки, порушення правил маневрування. подачі звукових сигналів, несення бортових вогнів і знаків (на водному транспорті ст. 116 КУпАП).

Не гармонізовано з розділом VI Кримінального кодексу України (злочини проти власності) і, закріплене у частині другій ст. 276 КК України, поняття завдання матеріальної шкоди власності, довкіллю тощо, яка зазвичай згідно з нормами матеріального права (якщо не настала загибель людей) повинна вирішуватись у порядку передбаченому цивільним судочинством. При цьому санкції ст. 276 КК України передбачають значно суворіші покарання, ніж за ідентичні необережні злочини проти власності.

До цього часу, в транспортних галузях також не вирішено питання уніфікації правил безпеки руху та експлуатації транспорту, що дозволяє в окремих випадках регламентувати їх окремими відомчими підзаконними нормативно - правовими актами (зокрема, інструкціями для певних категорій працівників тощо), невиконання ж їх іншими категоріями працівників незалежно від підстав може кваліфікуватись як злочинна недбалість.

Проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо підвищення ефективності забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту)" розроблено з урахуванням положень Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, документів Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО), Модельного Кримінального кодексу, а також позитивного зарубіжного досвіду країн пострадянського простору (Балтії, Росії, Білорусії тощо), високорозвинених держав Європи (Болгарії, Голландії, Данії, Швеції, Швейцарії).

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону

Метою законопроекту є приведення законодавства України про кримінальну відповідальність з питань забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту у відповідність до загальновизнаних норм, принципів міжнародного права та міжнародних стандартів, підвищення ефективності запобігання та протидії злочинним порушенням правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту з врахуванням позитивного зарубіжного досвіту країн пострадянського простору та високорозвинених європейських держав.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо підвищення ефективності забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту)" пропонується виключити з частини першої статті 276 Кримінального кодексу України слова "якщо це створило небезпеку для життя людей або настання інших тяжких наслідків" і розширити її зміст доповнивши текстом - "якщо це спричинило потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або заподіяли велику матеріальну шкоду" після слів "засобів сигналізації та зв'язку".

Враховуючи вищезазначене у законопроекті передбачається виключення частини другої статті 276 Кримінального кодексу України "ті самі діяння, якщо вони спричинили потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або заподіяли велику матеріальну шкоду". При ньому передбачається, що частина третя статті 276 чинного Кримінального кодексу України після внесених змін стане, відповідно, частиною другою.

Тобто, згідно законопроекту кримінальна відповідальність за статтею 276 Кримінального кодексу України повинна наставати не за будь-яке абстрактне створення небезпеки, а лише за реальне заподіяння шкоди життю або здоров'ю людини з необережності. Адже, згідно з нині чинною редакцією диспозиції ч. 1 ст. 276 Кримінального кодексу України, небезпеку для життя людей або настання інших тяжких наслідків гіпотетично становлять практично будь-які порушення правил безпеки руху та експлуатації транспорту (як джерела підвищеної небезпеки), оскільки вони можуть спричинити аварію чи катастрофу.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуальний кодекс України, Повітряний кодекс України, Закони України "Про транспорт", Закон України "Про залізничний транспорт", Правила польотів повітряних суден та обслуговування повітряного руху в класифікованому повітряному просторі України, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 16 квітня 2003 року N 293.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту після його прийняття не впливатиме на видаткову частину державного або місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття цього Закону дозволить привести законодавство України про кримінальну відповідальність у відповідність до загальновизнаних норм, принципів міжнародного права та міжнародних стандартів з питань забезпечення безпеки руху та експлуатації транспорту, а також сприятиме більш ефективному запобіганню та протидії злочинним порушенням правил безпеки руху або експлуатації залізничного, водного чи повітряного транспорту з врахуванням позитивного зарубіжного досвіду країн пострадянського простору та високорозвинених європейських держав.

 

Народний депутат України

В. М. Соляр

Опрос