Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины относительно неотвратимости наказания в сфере служебной деятельности и профессиональной деятельности, связанной с предоставлением публичных услуг

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.07.2015 № 2324а-6
Дата рассмотрения: 23.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо невідворотності покарання у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Зважаючи на своє службове становище і професійні контакти державні службовці I категорії, міністри, народні депутати, судді і прокурора органу прокуратури мають можливості для перешкоджання слідству встановленню об'єктивної істини.

Запобіжні заходи застосовуються у випадку, коли в слідства є обґрунтовані підстави вважати, що особа буде намагатися перешкоджати слідству або переховуватися від нього. У такому разі зберігається можливість не застосування запобіжного заходу "тримання під вартою" у випадку, якщо особи зазначені у статті будуть повно і всебічно сприяти слідству у встановленні об'єктивної істини.

Крім того, дії по перешкоджанню слідству, вчиненні даними особами, несуть собою значно більшу небезпеку для встановлення істини, ніж однотипні діяння інших громадян.

Законопроектом встановлюється принцип справедливості, оскільки дана правова норма стосується виключно діянь, які особа вчиняє при виконанні функцій держави, чим завдається шкода не тільки конкретним правовим відносинам, а й підривається авторитет держави.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону підготовлено з метою запобігання можливості переховуватися від слідства і суду; запобігання перешкоджанню встановленню об'єктивної істини та здійсненню правосуддя; запобіганню впливу з боку підозрюваного (обвинуваченого) на перебіг кримінального провадження, а також запобігання продовженню злочинної діяльності.

Ухвалення законопроекту сприятиме виконанню мети через:

1. Мотивування підозрюваного (обвинуваченого) сприяти слідству у встановленні об'єктивної істини.

2. Застосування найважчого запобіжного заходу, при наявності обґрунтованих підстав, що особи зазначенні в статті будуть намагатися перешкоджати слідству у становленні об'єктивної істини, чи спробують уникнути слідства.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у даній сфері є Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кримінальний процесуального кодексу України

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових фінансових витрат.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект потребує погодження з Міністерством внутрішніх справ України та Генеральною прокуратурою України.

6. Громадське обговорення

Проект Закону не потребує проведення консультацій з громадськістю.

7. Прогноз результатів

Запровадження обмежень щодо застосування запобіжного заходу у вигляді застави до державних службовців першої категорії, міністрів, народних депутатів, суддів, прокурора органу прокуратури дозволить реалізувати принцип невідворотності покарання та зменшити можливості впливу на перебіг кримінального провадження, коли підозрюваний (обвинувачений) може уникнути кримінального покарання за злочинні діяння передбачені ст. 364 - 370 шляхом переховування від органів досудового розслідування і/або суду, знищення речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується особа.

____________

Опрос