Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно совершенствования применения мер пресечения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 17.07.2015 № 2324а-5
Дата рассмотрения: 17.07.2015 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо вдосконалення застосування запобіжних заходів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У системі заходів, що застосовуються державою щодо забезпечення законності і зміцненню правопорядку, одне з центральних місць займає захист прав і свобод людини і громадянина. Особливо це стосується кримінального судочинства, коли стосовно особи висунуто звинувачення у скоєнні злочину, і до нього застосовуються заходи процесуального примусу.

На сьогоднішній день реформування суспільного і політичного життя країни реанімувало заставу як запобіжний захід, який з кожним роком став використовуватися все частіше. І це зрозуміло, так як застава є найбільш делікатним запобіжним заходом.

Чинні положення Кримінального процесуального кодексу України зобов'язують суддів одночасно при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу взяття під варту визначити розмір грошової застави.

Сучасний стан розвитку системної корупції в Україні потребує корінних змін в організації протидії їй. Назріла нагальна необхідність напрацювання законодавчих ініціатив направлених на ефективне розслідування корупційних злочинів та неможливості уникнення за них покарання.

Перелік підстав неможливості застосування запобіжних заходів у вигляді особистого зобов'язання, особистої поруки, домашнього арешту, застави потребує вдосконалення.

2. Мета і завдання законопроекту

Метою законопроекту позбавлення суддів повноважень визначати на власний розсуд застосування таких запобіжних заходів, як взяття під варту або застави. Цим законопроектом скасовується можливість визначення розміру застави при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу взяття під варту щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-1, 258 - 258-5, 260, 261, 364, 365, 365-2, частинами другою - четвертою статті 368, 368-2, частиною четвертою статті 368-4, частинами другою - четвертою статті 369, частиною третьою статті 369-2.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

У зазначеному законопроекті пропонується узгодити положення частини десятої статті 182 Кримінального процесуального кодексу України із змістом його частини четвертої статті 183. Визначено неможливість здійснення дискреційних повноважень суддями. А також розширений перелік підстав неможливості визначення розміру застави при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу взяття під варту.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Правовідносини, які пропонується врегулювати цим законопроектом на сьогодні регулюються Конституцією України, Кримінальним процесуальним кодексом України та Кримінальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не впливає на дохідну та видаткову частину Державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття зазначеного законопроекту сприяє невідворотності покарання за вчинення корупційних злочинів, суттєво підвищить ефективність кримінального провадження, а також забезпечить якісне розслідування злочинів.

 

Народний депутат України

А. В. Парубій (посв. N 004)

Опрос